Historické městečko u norského Sognefjordu zachvátil požár

  • 6
Zhruba tisícové norské městečko Laerdalsöyri zachvátil v noci na neděli rozsáhlý požár. Vypukl v jednom z historických dřevěných domků a silný vítr plameny rozšířil do širokého okolí. Požár se podařilo zdolat v neděli odpoledne, po jeho příčinách bude pátrat i norské námořnictvo.

"Poslední dvě až tři hodiny je situace stabilizovaná. Požár už se nešíří, ale na spáleništi se místy stále drží velmi vysoké teploty. Tu a tam ohořelé trosky ještě doutnají," řekl v 16 hodin odpoledne reportérům televize NRK policista Nils Erik Eggen. Vyšetřovatelé se teď pokusí zjistit, co rozsáhlý požár způsobilo. O pomoc požádali i odborníky z norského námořnictva.

Laerdalsöyri

Mezi vyhlášené turistické atrakce Laerdalu patří starobylý dřevěný kostel.

Městečko založené v roce 1838 leží v údolí na jižním břehu Sognefjordu, nejdelšího a nejznámějšího fjordu v Norsku. Je administrativním centrem oblasti Laerdal.

Nejproslulejší budovou v okolí je velmi dobře zachovalý sloupový kostel (stavkirke) v nedaleké vesničce Borgund.

Památková rezervace v samotném Laerdalsöyri je zapsána na seznam památek UNESCO.

Popelem v oblíbené turistické destinaci lehlo nejméně 23 domů, uvedla radnice v tiskové zprávě, která vyšla v sedm hodin ráno. Kromě šestnácti obytných domů zničil oheň také několik průmyslových objektů a kulturních zařízení. Tři ze zničených domů stály přímo v místní památkové zóně, nejméně v jednom případě přišlo Laerdalsöyri o vyhlášenou kulturní památku.

Požár, který vypukl v jednom z rodinných domů, se během noci rychle šířil směrem do centra obce. Hasiči jej proto nechali vyklidit, své domovy musely v noci opustit zhruba tři stovky lidí. V Laerdalsöyri jich celkem žije asi 1 150. Ve městě nefunguje elektřina, během evakuace a hasebních prací nebyly v provozu ani telefonní sítě.

"Šel jsem večer normálně spát, protože v neděli chodím do práce, ale v půl dvanácté mě hasiči evakuovali. Neměl jsem tušení, že ve městě hoří," řekl novinářům jeden z evakuovaných Runar Fardal, který z domu odešel jen se svým psem. Spolu s ním pak až do pozdního odpoledne seděl v autě a čekal, zde se bude moci vrátit domů.

V nemocnici skončilo podle televize TV2 šest desítek obyvatel města, převážně kvůli otravě zplodinami. Žádné oběti na životech Laerdalsöyri nehlásí.

Ohrožené budovy se snaží zachránit hasiči z širokého okolí, kterým přišli na...
Ohrožené budovy se snaží zachránit hasiči z širokého okolí, kterým přišli na...

Požár vypukl v sobotu v pozdních večerních hodinách, hasičí jej zdolali až v neděli odpoledne.

Zvědaví fotografové posílali nad město letadélka

Ohrožené budovy se snažili zachránit hasiči z širokého okolí, kterým přišli na pomoc i místní zemědělci. Požár se však v noci nepodařilo dostat pod kontrolu. Krizový štáb proto požádal o pomoc armádu, která na místo vyslala vrtulníky. 

Práci vojenských helikoptér komplikovaly dálkově ovládané modely letadel, které nad hořícím městem kroužily a pletly se armádním letounům do cesty.

Podle hasičů za hemžením bezpilotních letadélek stojí zvědavci, kteří se pomocí létajících strojů snažili zachytit snímky ničivého požáru z ptačí perspektivy. Policie kvůli nim vzdušný prostor nad obcí půl hodiny před nedělním polednem uzavřela, sdělila reportérka norské televize TV2.

Velitel hasičů novinářům řekl, že střed jinak poklidného historického městečka připomíná válečnou zónu. V ulicích pracoval i buldozer, jenž některé z historických domků preventivně srovnal se zemí. Hasiči doufali, že tak zabrání dalšímu šíření požáru.

Stržení některých ohrožených budov kvůli ochraně těch sousedních je při velkých požárech běžnou praxí, podobně se postupovalo třeba i při katastrofálním požáru britského Londýna v roce 1666.

Norské Laerdalsöyri není jediným historickým městečkem, které v poslední době zachvátil požár. Minulý víkend zničily plameny řadu domů v tibetském Šangri-la (více se o požáru v Tibetu se dočtete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue