Loprais uzavřel Dakar vítězstvím v poslední etapě, celkově je šestý

• 50
Aleš Loprais se s Rallye Dakar rozloučil vítězstvím v závěrečné etapě. Celkově skončil šestý, šanci na lepší umístěni ztratil hlavně kvůli páteční poruše. Kategorii kamionů poprvé ovládl Rus Karginov.

Mezi automobilisty byl nejrychlejší Španěl Nani Roma, jenž se tak stal třetím účastníkem legendární soutěže, který slavil prvenství v autě i na motocyklu. Za řídítky triumfoval v roce 2004, obě hodnocení dosud dokázali vyhrát jen Francouzi Hubert Auriol a Stéphane Peterhansel.

Další Španěl Marc Coma už počtvrté v kariéře zvítězil mezi motocyklisty. Navázal na roky 2006, 2009 a 2011. Čech David Pabiška vybojoval životní 18. místo, jeho maximem dosud bylo 26. místo z roku 2010.

Na čtyřkolkách se premiérově stal šampionem Chilan Ignacio Casale, který obhajoval druhé místo.

O vítězi mezi automobilovými jezdci se rozhodlo až na 157 měřených kilometrech poslední etapy. O den dříve se do čela pořadí probojoval Romův týmový kolega Peterhansel, který vyhrál Rallye Dakar šestkrát na motocyklu a vloni popáté za volantem. Týmová režie německého Teamu X-raid přitom údajně velela Peterhanselovi neútočit, od páté etapy vedoucího Romu ale zbrzdil defekt.

A tak ve finále, před nímž měl náskok 26 sekund, Peterhansel na trase do cílového města Valparaísa v Chile podle webu pořadatelů zastavil, počkal na Romu a umožnil mu zvítězit. Trojnásobný triumf jezdců s vozy Mini zkompletoval Katařan Násir Attíja.

"Bylo to strašně těžké, hlavně druhý týden s dlouhými a náročnými etapami, ale splnil se mi sen. Tohle vítězství věnuji Henrimu (Magnemu)," jmenoval Roma svého bývalého spolujezdce, který v roce 2006 zahynul při Romově havárii na Marocké rallye. V Jižní Americe dělal Španělovi navigátora jiný Francouz Michel Périn.

O prvenství sedmatřicetiletého Comy na KTM nebylo pochyb, protože zvítězil s téměř dvouhodinovým náskokem před krajanem Jordim Viladomsem, třetí skončil Olivier Pain z Francie. Pabiška během třinácti etap nasbíral více než osmihodinovou ztrátu. Jeho nejlepším výsledkem bylo 20. místo v 11. etapě, po níž se na den ocitl na 16. místě celkového pořadí.

Mezi kamiony do cíle dojely čtyři české posádky. Vladimír Vildman skončil celkově třináctý, Tomáš Vrátný sedmnáctý a Jan Tománek osmnáctý.

Rallye Dakar - závěrečná 13. etapa (La Serena - Valparaíso)