Policie rozbila lihovou mafii, stát mohla připravit o několik miliard

  • 138
Policie rozbila lihovou mafii v Česku. Při několika zásazích zajistila 2,29 milionu litrů nezdaněného lihu a obvinila 15 lidí. Za šéfa skupiny označil státní zástupce zlínského podnikatele Radka Březinu. Podle policie nabízel jednomu policistovi úplatek deset milionů korun.

"Skupina pachatelů byla tak sofistikovaná, tak uspořádaná, že naplňovala všechny znaky organizované zločinecké skupiny a lze ji označit za mafii," řekl Pavel Komár z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Mezi obviněnými jsou podle něj lidé ze všech úrovní této struktury. "Jak na řídící úrovni, tak i v té nejnižší, takoví ti vykonavatelé," upřesnil státní zástupce. Podle šéfa policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty už někteří obvinění požádali o status spolupracujícího obviněného.

"Podařilo se nám dostat na vrchol lihové mafie," shrnul akci Komár.

Snažil se uplatit policisty, zástupce i soudce

Březina byl navrch nově obviněn z korupce, jednomu z policistů nabízel deset milionů korun za to, že povede vyšetřování příznivým směrem. Státnímu zástupci pak nabízel milion korun za to, aby se jeho bratr dostal z vazby. "Chtěli podplatit další policisty, státní zástupce i soudce," doplnil k novému obvinění Komár.

Příkazy vydával Březina ze své cely. Advokáti je vynášeli ven a zpět nosili zprávy o tom, jak jsou plněny. Podle policistů se podnikatel řídil heslem, že každý se dá koupit, liší se jen výše ceny. Chtěl tak ovlivnit například výpovědi svědků, či získat "nové" dokumenty, které by mu pomohly při obhajobě. Vydával však také instrukce, aby byl majetek firem vyveden do zahraničí.

Policie zajistila přes dva miliony litrů nezdaněného lihu. "Celková škoda, která mohla v součtu vzniknout státu, je asi tři miliardy korun," uvedl šéf Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Milan Komárek. Podle státního zastupitelství skupina "podnikala" nejméně od roku 1997 v podstatě téměř do současnosti. Je proto možné, že škoda bude ještě vyšší.

Kriminalisté zjistili, že skupina využívala k trestné činnosti firem Morávia-chem, Energoinvest, Likérka Drak, Likérka Daněk, Verdana nebo Biotech. Ty byly provázané na skupinu v čele právě s Radkem Březinou.

Akce vyvrcholila v úterý

Policii na skupinu přivedla zejména předloňská kauza s jedovatým alkoholem. Kvůli rozsáhlému případu daňových úniků, které souvisejí s nelegálním obchodem s lihem, pak tento týden v úterý stovky policistů z ÚOOZ zasahovaly na několika místech Moravy. Policie obsadila například Likérku Drak ve Chvalčově, prohledala byt ve Zlíně nebo v nedalekém Kostelci (více o zásahu zde).

Po úterním zásahu si patnáct lidí vyslechlo obvinění. Soud vyhověl všem návrhům žalobců a poslal do vazby sedm lidí. Jsou mezi nimi Březinova manželka i jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga. Další dva obvinění už ve vazbě byli. (více o uvalení vazeb zde).

Zásah souvisí se zajištěním zhruba milionu litrů nezdaněného alkoholu, který policisté objevili loni v květnu v podzemních nádržích v Ostravě, Hrobicích na Zlínsku a v Háji u Duchcova na Teplicku. Daňový únik spočítali zhruba na 300 milionů korun (více o nálezu nezdaněného lihu zde).

Milion litrů nezdaněného lihu skrývali pod podlahou:

21. května 2013


Nejlepší videa na Revue