Ondřej Pavelec z Winnipegu právě inkasuje v duelu s Phoenixem.

Ondřej Pavelec z Winnipegu právě inkasuje v duelu s Phoenixem. | foto: AP

Frolík s Pavelcem pomohli novému kouči k výhře, Hudler jde před Jágra

• 36
Po nevýrazných výkonech v letošní sezoně, které vyvrcholily sérií pěti porážek v neděli Winnipeg provedl trenérskou rošádu. Odvolaného Clauda Noela nahradil Paul Maurice, pod jehož vedením již v pondělí Jets slavili výhru 5:1 nad Phoenixem. První hvězdou byl zvolen autor jednoho z gólů kanadského celku, útočník Michael Frolík. Brankář Ondřej Pavelec se na úspěchu podílel 18 zákroky.

Vstup do zápasu měli lepší hosté z Phoenixu, když už ve 13. minutě využil přesilovku švédský ofenzivně laděný obránce Oliver Ekman-Larsson. V dalším průběhu ale Ondřej Pavelec už neinkasoval a ještě před prvním odchodem do kabin Winnipeg dokázal vývoj otočit.

1. Jiří Hudler (CGY), 46z. - 37b. (12+25)
2. Jaromír Jágr (NJD), 47z. - 36b. (13+23)
3. David Krejčí (BOS), 45z. - 36b. (9+27)
4. Radim Vrbata (PHX), 43z. - 34b. (11+23)
5. Martin Hanzal (PHX), 42z. - 32b. (13+19)
6. Jakub Voráček (PHI), 46z. - 32b. (12+20)
7. T. Plekanec (MTL), 46z. - 28b. (14+14)
8. Tomáš Hertl (SJS), 35z. - 25b. (15+10)
9. Michael Frolík (WPG), 47z. - 25b. (10+15)
10. M. Židlický (NJD), 46z. - 25b. (8+17)

Góly slavili Olli Jokinen, jenž vyrovnával na průběžných 1:1 pouhých 36 vteřin od úvodní branky Coyotes, a Eric O'Dell. V prostředním dějství náskok Jets navýšil Blake Wheeler a v závěrečné třetině se trefili ještě Michael Frolík a Devin Setoguchi.

Pro českého útočníka, jenž byl po zápase zámořskými novináři vyhlášen první hvězdou, to byla jubilejní desátá branka sezony. Dosáhl jí střelou švihem z levého kruhu pro vhazování. Kladenský odchovanec tak ukončil své deset zápasů dlouhé čekání na vstřelený gól.

"Řekl jsem v kabině, jak já jsem to viděl. Pogratuloval jsem hráčům, že se dokázali vypořádat s nepřízní osudu a zvítězili. Následně jsem jim oznámil, že ruším plánované volno na úterý. Dnešní výkon na výhru stačil, ale nelze se spoléhat, že tomu tak bude i příště. Musíme se zlepšovat," popisoval své začátky u týmu nově jmenovaný trenér Maurice.

Hudler asistoval u výhry, Tlustý se po operaci vrátil do sestavy

Hokejisté Calgary v pondělí uhráli teprve svou třetí výhru z posledních čtrnácti zápasů. Na ledě Caroliny uspěli 2:0, když brankář Karri Rämo díky 22 zákrokům poprvé v sezoně a zároveň i své kariéře v NHL uhájil čisté konto.

Byli to přitom právě Flames, kteří během výše zmiňované série nevydařených zápasů často nedokázali skórovat. Z daných 14 partií vyšli střelecky naprázdno hned šestkrát, proti Hurricanes tomu ale bylo naopak.

Za asistence Jiřího Hudlera využil v 36. minutě přesilovku Mikael Backlund a na finálních 2:0 pro hosty zvyšoval v 50. minutě talentovaný mladík Sean Monahan. Hudler se vrátil před Jaromíra Jágra na pozici nejlepšího Čecha v kanadském bodování NHL.

Po operaci slepého střeva a následné rekonvalescenci se poprvé od 23. prosince v sestavě Caroliny objevil útočník Jiří Tlustý. Odehrál necelých patnáct minut čistého hracího času a dvakrát vypálil na branku soupeře.

Columbus otočil zápas proti Tampě, Gudas jednou asistoval

Dvěma góly ze třetí třetiny dokázali hokejisté Columbusu otočit pondělní domácí partii s Tampou Bay a připsali si již své čtvrté vítězství v řadě tentokrát po těsném výsledku 3:2. S aktuálními 48 body je Columbus 10. v tabulce Východní konference a vítěznou sérií se tlačí na finální pozice zajišťující play-off, Tampa má bodů 58 a na Východě zůstává na třetí pozici.

Lightning se ujali vedení v prostřední dvacetiminutovce. Nejprve vyrovnal na 1:1 využitou přesilovkou Alex Killorn, asistenci si připsal i český zadák Radko Gudas, a o minutu později skóroval švédský bek Victor Hedman. Columbus ale udeřil ve třetím dějství, kdy nejprve svou jubilejní 200. trefou kariéry v NHL srovnal stav na 2:2 Nathan Horton a vítěznou akci zařídil v početní převaze z času 57:22 obránce Jack Johnson.

Brankář Quick vychytal Vancouver

Americký reprezentační brankář Jonathan Quick v pondělí vychytal třetí výhru z posledních pěti startů poté, co se vrátil do sestavy Los Angeles po vynechaných 24 duelech kvůli zranění.

Quick pochytal všech 28 střel Vancouveru a byl klíčovou postavou u výhry Kings fotbalovým výsledkem 1:0, který zařídil v 41. minutě domácí kapitán Dustin Brown.

Carolina - Calgary 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
36. Backlund (Hudler), 50. Monahan. Střely na branku: 23:29. Diváci: 15 276.

Columbus - Tampa Bay 3:2 (0:0, 1:2, 2:0)
24. Johansen, 44. Horton, 58. Letestu - 26. Killorn (Gudas), 27. Hedman. Střely na branku: 28:28. Diváci: 14 070.

Winnipeg - Phoenix 5:1 (2:1, 1:0, 2:0)
13. O. Jokinen, 18. O´Dell, 29. Wheeler, 45. Frolík, 50. Setoguchi - 13. Ekman-Larsson. Brankář Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval jednu branku z 19 střel a úspěšnost zásahů měl 94,74 procenta. Střely na branku: 38:19. Diváci: 15 004.

Los Angeles - Vancouver 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)