Leonardo DiCaprio ve filmu Vlk z Wall Street z roku 2013

Leonardo DiCaprio ve filmu Vlk z Wall Street z roku 2013 | foto: Bontonfilm

GLOSA: Evropští bankéři míří na Vlka z Wall Street. U nás letí Šmejdi

  • 11
Bankéři v celé Evropě se hrnou do kina na film Vlk z Wall Street. Od severu po jih berou pokladny útokem. Největší skandinávská banka Nordea rezervovala vstupenky i pro své klienty; švédská Swedbank našla pro lístky zájemce za pět minut; po francouzské premiéře se slavilo v prostoru bývalé pařížské burzy; na burze film zahrají poprvé i v Itálii.

Bankéři mají dobrý vkus: Vlk z Wall Street, jenž do Česka dorazí ve čtvrtek, se opravdu povedl. Ale těžko uvěřit, že kapitáni eura baží po režisérské bravuře Martina Scorseseho či hereckém ohňostroji Leonarda DiCapria v titulní roli. Jdou spíše tak trochu "do práce": zajímá je skutečný hrdina skutečného příběhu, americký makléř Jordan Belfort. Jeden z nich.

Zlo vždy fascinuje, zlo v rukavičkách zvláště, a zlo s charizmatem nejvíce. Belfort v 90. letech zběsile vydělával a zběsile utrácel, než ho za podvody odsoudili do vězení. Jenže orgie, které si dopřával, oslní leda tak úředníčka u přepážky v okresní kampeličce. Králové financí se jdou poučit, kde na radovánky bral.

Vlk z Wall Street totiž uměl prodat nos mezi očima, Karlštejn nastojato, vzdušné zámky. Ale hlavně, stejně jako jeho westernový kolega Obchodník s deštěm, uměl prodávat naději. Jan Zlatoústý by vedle něj působil jako zamlklý stydlín. Lhal, ale nadšeně. Šidil, ale s noblesou. Své klienty dovedl přesvědčit, že právě vstupují do ráje, a své zaměstnance, že patří k vyvoleným. Pravda, těm prvním stále splácí odškodné a ty druhé hodil při vyšetřování přes palubu, ale dokud mu věřili, šli za ním bezvýhradně.

A teď se podívejme na opatrnou šedou nudu našich finančníků. Škudlí, škrtají, varují. Z Evropské centrální banky zaznělo, že eurozóna stále není venku z nejhoršího, že dluhovou krizi jsme ještě neporazili a nezaměstnanost se zatím jen stabilizovala.

S takovým poraženeckým přístupem by vlk z Wall Street nedospěl ani k nafukovací matraci, natož k vlastní jachtě. A těžko by k nákupu akcií přemlouval národ deptaný zprávami o státním zadlužení, podle nichž každý občan Česka vlastně "visí" 160 tisíc korun.

Podle DiCapria Belfortův příběh odráží "vše, co je v dnešní společnosti špatně". Ovšem v Hollywoodu neznají český film Šmejdi, netuší, že zlo může mít daleko upocenější podobu. Ano, Belfort obíral důvěřivce drze, dravě, otrle, nicméně alespoň ve velkém stylu, jako kdyby měl z oboru pouťových vyvolávačů doktorát.

Šmejdi všeho druhu naproti tomu vnucují stejný či horší brak způsobem, jenž budí pochyby, zda kvůli trojce z chování vůbec vychodili základní školu, místo výmluvnosti používají vydírání a místo kouzla osobnosti strach. Ani ve zločinu to zkrátka na Oscara nedotáhneme.

29. prosince 2013