Rodina pohřbila Ariela Šarona. Byl jako křišťál, vzpomínal jeho syn

  • 215
Izrael pohřbil bývalého premiéra Ariela Šarona. Hold mu při oficiálním smutečním obřadu vzdala řada domácích i zahraničních politiků. Naposledy se s ním rozloučili jeho nejbližší na ovčí farmě v Negevské poušti, kde si přál spočinout vedle své druhé manželky.

Do místa Šaronova posledního odpočinku dopravil rakev s jeho ostatky z dějiště dopoledního smutečního obřadu armádní konvoj. Při převozu rakve na farmu se procesí zastavilo také na pahorku Latrun nedaleko Jeruzaléma, kde se uskutečnil krátký vojenský obřad.

Tělo zesnulého expremiéra bylo posléze uloženo za zvuků pohřební písně vedle jeho manželky Lily, jak si sám Šaron přál. Tisíce lidí, kteří se jeho pohřbu účastnili, si vyslechli židovský chvalozpěv kadiš v aramejštině. Chvalozpěv pak odrecitovali také Šaronovi synové Gilad a Omri.

Smrt Ariela Šarona

Jako první promluvil náčelník generálního štábu izraelské armády Benny Ganc.  "Ariku, můj veliteli, bylo mnoho přívlastků, které tě za tvého života šlechtily. Vzpomínám si na prvního důležitého velitele, kterého jsem v tobě měl. Přišel jsem ti vzdát hold jako voják, přišel jsem ti říct, že armáda, která chrání náš národ, bude fungovat tak, aby pokračovala ve tvém odkazu," prohlásil Ganc a dodal, že na Šaronovi obdivoval jeho schopnost číst situaci a okamžitě reagovat.

"Jménem celé generace izraelské armády, jménem generace padlých, ti salutuji," uzavřel svůj projev Ganc.

Pak už k mikrofonu přistoupil jeden ze Šaronových synů Omri. Jeho proslov byl stručný. Vyjádřil v něm vděk svému otci a neopomněl vyzdvihnout také jeho přednosti, podobně jako před ním Ganc. "Byl jak křišťál, jako hurikán. Stýská se nám, máme tě rádi," rozloučil se se svým otcem Omri.

Jako poslední dostal slovo Šaronův syn Gilad. "Téměř šedesát let jsi vedl dění v Izraeli, nebyly žádné oblasti, do kterých jsi nezasahoval, všude jsi zanechal stopu, při zakládání více než stovky osad," vyjmenoval Gilad zásluhy svého otce a posléze zavzpomínal na své dětství, které s rodinou prožil na ovčí farmě v Negevské poušti.

Po posledních Giladových slovech přišlo na řadu pokládání smutečních věnců. Jako první ho na hrob bývalého izraelského premiéra položil současný izraelský prezident Šimon Peres. O několik minut později ho následoval premiér Benjamin Netanjahu a celá řada dalších předních izraelských politiků a zahraničních diplomatů.

Jako první z nich položil věnec americký viceprezident Joe Biden. Podle něj byl Šaron komplexním člověkem, který si stál za svým názorem. "Jako všichni historičtí vůdci, i on sledoval svou cestu, ze které se nikdy neodchýlil. Jeho cestou bylo přežití Izraele a Židů," prohlásil Biden před budovou Knesetu.

Biden připomněl také Šaronovu politickou kuráž. "Ať už s tím souhlasíte nebo ne, když nařídil tisícům Izraelců, aby opustili své domovy v Pásmu Gazy kvůli budoucnosti Izraele, chtělo to kuráž. Neumím si představit těžší a kontroverznější rozhodnutí..." uvedl Biden, který se u mikrofonu zdržel více než deset minut. Židé, které Šaron před lety vyhnal z jejich domovů, v neděli oslavovali jeho smrt (více se dočtete zde).

S projevem amerického viceprezidenta následoval bývalý premiér Velké Británie Tony Blair. "Šaron bojoval za stát od svých 14 let. Když to znamenalo regulérní boj, bojoval. Když to znamenalo hledání míru, hledal mír a klid," sdělil Blair. Z Ruska na smuteční obřad dorazil ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Obřad následně ukončila čestná salva příslušníků izraelské armády.

Za Českou republiku se pohřbu účastnil premiér Jiří Rusnok a ministr obrany Vlastimil Picek.

Dopoledního obřadu se účastnil Biden, Blair i Rusnok

Pohřeb bývalého premiéra začal už dopoledne smutečním obřadem před budovou izraelského parlamentu, Knesetu, píše server haaretz.com. "Byl to vůdce a přítel. Izrael ho miloval a on miloval Izraelce jako své děti. Byl jsi neobyčejným člověkem. Nemožné věci jsi přetavil ve velké příležitosti. Odpočívej v pokoji, velký vůdče," vzdal Peres hold Šaronovi.

Izraelského prezidenta následně u řečnického pultu vystřídal současný premiér Benjamin Netanjahu. "Šaron byl jedním z největších izraelských vojenských vůdců. Patří ke generaci zakladatelů Izraele a hrál rozhodující roli při hlásání hrdého odkazu naší země," zavzpomínal na Šarona Netanjahu.

Současný premiér přiznal, že občas se Šaronem nesouhlasil a on nesouhlasil s ním, nicméně vždy se snažili společně pracovat "na zajištění bezpečnosti naší země". Netanjahu následně dodal, že Izrael bude i nadále bojovat proti terorismu a nedopustí, aby Írán získal jadernou zbraň (více o jeho výrocích na adresu íránského jaderného programu se dočtete zde).

Zvýšená bezpečnostní opatření a vzkaz Palestincům

Izraelci během Šaronova pohřbu významně zpřísnili bezpečnostní opatření v zemi a varovali Palestince před jakýmkoli narušením obřadu, například raketovým útokem. Ranč v Negevské poušti, místo Šaronova posledního spočinutí, leží jen deset kilometrů od pásma Gazy a v minulosti se již několikrát stal terčem útoku.

Izraelské bezpečnostní složky palestinským úřadům v Gaze zaslaly vzkaz, aby se držely zpátky. Dvě rakety nicméně byly již ráno z Gazy vypáleny. Podle armádních zdrojů však do Izraele nedopadly. Jak uvedla izraelská média, je možné, že si Palestinci jen testovali své zbraně.

Připomeňte si kariéru Ariela Šarona:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video