VIDEO: Mlátili jsme se palicí do prstu, ale tekoucí hmota nás ochránila

  • 85
Las Vegas (Od zpravodajů Technet.cz) - Velmi přesvědčivě na nás zapůsobilo předvádění nárazy absorbující hmoty D3O, kterou naleznete v pouzdrech Impactology. Slečna bušila palicí do sebe i do nás, ale díky tenké vrstvě měkké hmoty jsme skoro nic necítili.

Příslušenství pro všechno možné zabírá na výstavišti největšího světového veletrhu spotřební elektroniky CES 2014 tradičně hodně místa, ale některé kousky občas vybočí z řady, ať už nápadem, nebo funkčností. Hmota D3O, která dokáže pohltit velkou nárazovou energii, nás zaujala vysokou účinností. Jak vidíte na videu, vyzkoušeli jsme ji na vlastní kůži.

Výrobce ji však neprodává samostatně, ale montuje ji do hran pouzder pro mobilní telefony a tablety. Hmota by měla po dopadu značnou část energie pohltit, a přístroj tak zůstane v pořádku.

Z fyzikálního hlediska je D3O tzv. nenewtonovská kapalina. Některými vlastnostmi je velmi podobná třeba hustému roztoku vody a škrobu (třeba v poměru 2 části kukuřičného škrobu ku 3 částem vody). Viskozita takové kapaliny je úměrná síle, která na ni působí: čím prudčeji do ní bušíte, tím bude "hustší" a bude se více podobat pevné látce. Některé nenewtonovské kapaliny tak můžete rozbít kladivem, aby se po chvilce jednotlivé kusy roztekly.

Fyzikálně jde tedy o dobře známý jev, jiná věc je vytvořit dostatečně stabilní a trvanlivý materiál použitelný v praxi. Jedním z těch, kdo v tom uspěli, byl i zakladatel D3O Lab Richard Palmer z Velké Británie. Jeho "umělá hmota" se sice hodně podobá tekuté plastelíně, ale při nárazu na zem tedy výrazně ztvrdne, přitom z hran mobilu či tabletu by vám odtéct neměla.

Tedy alespoň v to doufáme, dlouhodobému testu jsme pouzdro nepodrobili. Ale snad to ví britská armáda, která roku 2009 podepsala smlouvu s 3DO Lab na použití materiálu v pěchotních přilbách. A také výrobci sportovního či zdravotního vybavení, kteří materiál už několik let používají do ochranných prvků proti nárazům.

, ,