Zeman jmenuje Sobotku 83 dnů po volbách, Mládkovi vyčetl prověrku

  • 846
Prezident Miloš Zeman jmenuje šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku premiérem 17. ledna, tedy 83 dnů po volbách. Tak dlouho ještě žádný z kandidátů na premiéra nečekal. "Jsem zvyklý dodržovat slovo," řekl Zeman s tím, že Sobotka splnil podmínky. Rozebral kandidáty do vlády, například Janu Mládkovi vyčetl, že nedostal prověrku od NBÚ, o niž usiloval.

Zeman připomněl, že dal předsedovi ČSSD Sobotkovi podmínku, že si musí zajistit spolehlivou sněmovní většinu. "Pan Sobotka tuto podmínku splnil," konstatoval Zeman. Když pak oznamoval datum jmenování předsedy vlády, přeřekl se. Mluvil totiž o 17. listopadu, z dalšího průběhu tiskovky bylo však jasné, že skutečně myslel příští pátek, 17. leden v 15 hodin.

"Vítám fakt, že prezident republiky poprvé oznámil konkrétní termín, v němž hodlá na základě výsledku voleb a podepsání koaliční smlouvy jmenovat nového předsedu vlády," reagoval Sobotka. Výhrady prezidenta k několika členům vlády nepovažuje za závažné a důvodné.

"Nevměšoval jsem se do jednání koalice, to prezidentovi nepřísluší," řekl Zeman k jednání o koaliční vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Kandidáta na předsedu vlády si na Hrad pozval na odpoledne.  "Ministr, který o resortu nic neví, by neměl být ministrem," řekl prezident na mimořádné tiskové konferenci. "Všimněte si, že jsem nejmenoval žádné jméno," dodal.

Zeman okomentoval kandidáty, věří, že projde služební zákon

Pak ale zaútočil adresněji. Připomínkoval, zda by se ministrem měl stát někdo, kdo získal kvalifikaci "pochybným způsobem". A zmínil devítiměsíční studium na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Narážel tím na místopředsedu ČSSD Milana Chovance, který absolvoval v Plzni bakalářské studium. Titul z fakulty ale nepoužívá.

"Jde o záležitost několik let starou, která byla opakovaně publikována a je dostatečně veřejně známa. Od té doby jsem opakovaně a vždy úspěšně prošel testem voličské důvěry," reagoval Chovanec.

"Současné vedení ZČU konstatovalo, že jsem studium absolvoval a zakončil v souladu s předpisy. Vyjádření ZČU i další dokumenty mám k dispozici. Přesto jsem se rozhodl reagovat tak, že bakalářský titul nebudu užívat po dobu výkonu veřejných funkcí. To samozřejmě platí i nadále," uvedl Chovanec.

Mládek: Žádost o prověrku jsem sám zastavil

Aniž jmenoval, řekl Zeman, že jeden z kandidátů do vlády nedostal prověrku od Národního bezpečnostního úřadu, i když si o ni sám požádal. To se týká kandidáta na ministra průmyslu Jana Mládka z ČSSD. Mládek v roce 2001, kdy byl náměstkem ministra financí, nedostal prověrku na stupeň tajné. (více zde)

Mládek řekl iDNES.cz, že neví, zda výtka s prověrkou NBÚ se týká jeho osoby. "Ještě jsem to neslyšel. Ale já ani jakýkoliv jiný kandidát na ministra nepotřebuje prověrku, potřebuje akorát lustrační osvědčení," uvedl uchazeč.

"Mé řízení o prověrku bylo pouze přerušeno, což mohu doložit dopisy s tou institucí. Bylo přerušeno z toho důvodu, že jsem nemohl doložit, že ji pro něco potřebuji. Oni mi napsali, ať doložím, co potřebuji. Já jsem byl ale mimo jakoukoliv veřejnou funkci," doplnil Mládek. Zatím podle něj nelze říct, zda bude o prověrku znovu žádat. "Bude záležet na nějakém politickém rozhodnutí, jiný důvod k tomu není," uvedl Mládek.

O dalším kandidátovi do vlády Zeman neadresně uvedl, že nemá dostatečnou publikační činnost v oboru, který má ve vládě reprezentovat. Kandidáta na ministra zemědělství Mariana Jurečku z KDU-ČSL označil za "popletu". Jurečka se do Zemana opřel kvůli tomu, jak prezident vypadal nad korunovačními klenoty. Podle něj se prezident nemůže "namazat jako ruský mužik". Hrad tehdy popřel Zemanovu opilost a odkázal na to, že byl zesláblý, protože měl virózu.

Ať Babiš ve vládě ukáže, co umí, uvedl prezident

Zeman potvrdil, že jeho podmínkou pro jmenování vlády je, aby v prvním čtení ve Sněmovně prošel služební zákon. To míří na kandidáta na ministra financí, šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.  Zeman chce, aby Babiš ve vládě prokázal, zda dokáže dodržet své předvolební sliby a uspoří ve státním rozpočtu na příjmové i výdajové straně. Do konce ledna se chce se všemi kandidáty do vlády prezident sejít.

Zeman připomínkoval i to, že se mu nezdálo, že by člen vlády měl být lídrem kandidátky do Evropského parlamentu. Eurovolby se konají v květnu a ČSSD zvažovala, že lídrem bude kandidát na ministra pro lidská práva Jiří Dienstbier. Sobotka to ovšem přehodnotil. Strana teď do Bruselu jako jedničku zvažuje vyslat místopředsedkyni Alenu Gajdůškovou.

Zeman už ve čtvrtek v rozhovoru pro agenturu Reuters avizoval, že nová vláda by mohla být jmenována do konce ledna. "Co se týče sestavení vlády, to následuje až po jmenování premiérem s určitým časovým odstupem, a tam existuje ještě jedna podmínka, která se týká přijetí zákona o státní službě alespoň v prvním čtení,"  uvedl pro agenturu Reuters. (více o tom najdete zde)

Sobotka: Lidé, které navrhujeme, jsou zcela kompetentní

Sobotka v pátek odpoledne uvedl, že respektuje právo prezidenta vyjádřit svůj názor k jednotlivým personálním návrhům na členy nové vlády.

"Argumenty, s nimiž prezident přišel ve svém dnešním veřejném vyjádření, nepokládám za tak závažné, aby vedly k úvahám o změně personálních nominací. Pokud jde o námitky, týkající se Milana Chovance či Jana Mládka, nejde v žádném případě o informace nové, překvapivé či takové, které by nebyly veřejnosti a médiím známy již delší dobu," uvedl Sobotka.

Dodal, že jak Mládek, tak Chovanec prošli úspěšně voličským testem ve volbách do Poslanecké sněmovny. "Prezident republiky má na základě platné ústavy možnost nejmenovat člena vlády pouze tehdy, pokud pro to má opravdu vážné zákonné či ústavní důvody," sdělil iDNES.cz šéf ČSSD.

Přípravám před jmenováním Sobotky premiérem a jeho příští vlády se před Zemanovým vystoupením zabývalo grémium sociální demokracie. "V této zemi je to premiér, kdo si sestavuje svůj tým, ručí za něj a nese za něj odpovědnost, i za eventuální excesy," řekl kandidát na ministra zahraničí, místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Sobotka už v pátek dopoledne prezidentovy výhrady sdělil těm kandidátům sociální demokracie do vlády, jichž se týkají. "Jsou to výtky, které nebrání výkonu funkce," je přesvědčen i šéf Senátu Milan Štěch.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video