Vražedné mrazy do severní Ameriky přinesl polární vír z Arktidy

  • 89
Mrazy v severní Americe překonávají rekordy. Teploty v USA a Kanadě klesly na některých místech až na pocitovou teplotu -51 stupňů Celsia, což je podle meteorologů nejníže za posledních dvacet let. Způsobil to jev, který se obvykle vyskytuje pouze na severním a jižním pólu: polární vír.

Vražedný mráz v severní Americe má již na svědomí nejméně šestnáct životů. Mráz je tak silný, že nezakryté části těla mohou venku během pěti minut omrznout.

Úřady v řadě států USA proto uzavřely školy a vyzvaly obyvatele, aby raději vůbec nevycházeli ven. Kanadu a severovýchod USA pokryla šedesáticentimetrová vrstva sněhu. Počasí komplikuje také dopravu na celém kontinentu. Zrušeno bylo dosud 3 700 letů, informuje britská televize BBC.

Pro uplynulou noc meteorologická služba předpovídala ve Fargu v Severní Dakotě minus 35 stupňů Celsia, v Madisonu ve Wisconsinu minus 29 stupňů a v Minneapolisu a Chicagu pak minus 27. Za posledních 24 hodin byla podle serveru AccuWeather nejnižší teplota minus 38 stupňů naměřena v Crane Lake v Minnesotě.

Pocitová teplota je však kvůli silnému větru ještě výrazně nižší. V severní a centrální části USA je v nárazech větru až minus 51 stupňů Celsia (co je pocitová teplota, najdete zde).

Hluboký mráz způsobil polární vír - hustý studený vzduch rotující proti směru hodinových ručiček rychlostí asi 100 mil (161 kilometrů) za hodinu, který se obvykle vyskytuje pouze na severním a jižním pólu.

Mrazivé rekordy

Největší mráz v historii, minus 89,2 stupně Celsia, byl naměřen 21. června 1983 na stanici Vostok v Antarktidě.

V Severní Americe je dosavadní rekord - 63 stupňů Celsia naměřených 3. února 1947 v kanadském Yukonu.

Evropský rekord činí - 58,1 stupně, který meteorologové zaznamenali 31. prosince 1978 v ruském Usť-Ščungoru.

V Jižní Americe byl rekordní mráz naměřen 1. června 1907 v argentinském Sarmientu, a to - 32,8 stupně Celsia.

Africký rekord je - 23,9 stupně zaznamenaných 11. února 1935 v Maroku.

V Austrálii naměřili nejnižší teplotu - 23 stupňů Celsia 29. června 1993 v Novém Jižním Walesu.

Zdroj:BBC

Na pólech jsou víry podle meteorologů běžné. "Nad severní polární čepičkou se točí vzduch. Toto proudění se zde udržuje konstantně a jen čas od času zasáhne do nižších zeměpisných šířek. Polární vír samozřejmě zůstává na severu, ale část studeného vzduchu se odřízne a pak se pomalu rozpadá v nižších šířkách," vysvětlil meteorolog ČHMÚ Milan Šálek.

Ledový vzduch, který v současnosti sužuje obyvatele Kanady a USA, má původ ve víru, který se utvořil v arktické části Kanady. Tím, že vír dlouho rotoval na jednom místě, se podle meteorologů vzduch ještě výrazně ochladil.

Polární vír byl silný a ledový vzduch v něm měl velkou hustotu. Proto poté, co se vír uvolnil, vymrštil se tento vzduch neobvykle daleko na jih, vysvětil pro BBC meteorolog John Hammond.

Podle americké národní meteorologické služby mrazy počátkem týdne zasáhnou nejvíce státy Ohio, Jižní Dakotu a Illinois. V Tennessee a Kentucky napadne několik centimetrů nového sněhu. "Neuvěřitelný nápor mrazivého arktického vzduchu v USA vydrží do úterý a poté se bude přesouvat dále k východnímu pobřeží," předpovídají američtí meteorologové.

Do úterý by například v New Yorku měla teplota prudce klesnout z nynějších plus 11 na minus 12 stupňů Celsia. Obdobný propad očekává také hlavní město Washington

Extrémní mrazy by pak v celé zemi měly polevit koncem týdne.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video