Michal Rozsíval (vpravo) z Chicaga se raduje z gólu se spoluhráčem Marcusem...

Michal Rozsíval (vpravo) z Chicaga se raduje z gólu se spoluhráčem Marcusem Krugerem. | foto: AP

Rozsíval se trefil za Chicago, čtyři Češi si připsali po asistenci

• 6
V nedělních zápasech hokejové NHL se jako jediný z Čechů zapsal do střelecké listiny obránce Michal Rozsíval, jenž se svou první trefou sezony podílel na remíze Chicaga 2:2 z řádné hrací doby proti San Jose. V dalších duelech si po jedné asistenci připsali Michael Frolík z Winnipegu, Aleš Hemský z Edmontonu a duo Tampy Bay - Radko Gudas, Ondřej Palát.

Ze souboje dvou elitních týmů Západní konference a zároveň celé NHL vyšli v neděli vítězně na ledě obhájců Stanley Cupu z Chicaga hokejisté San Jose. V aréně United Center Sharks zvítězili 3:2 po samostatných nájezdech a v daném prostředí uspěli po dlouhých třech letech.

Češi v NHL:

1. David Krejčí (BOS), 42z. - 36b. (9+27)
2. Jaromír Jágr (NJD), 43z. - 34b. (13+21)
3. Jiří Hudler (CGY), 41z. - 33b. (11+22)
4. Radim Vrbata (PHX), 39z. - 29b. (11+18)
5. Jakub Voráček (PHI), 42z. - 29b. (10+19)
6. Martin Hanzal (PHX), 38z. - 28b. (11+17)
7. T. Plekanec (MTL), 43z. - 26b. (13+13)
8. Tomáš Hertl (SJS), 35z. - 25b. (15+10)
9. Patrik Eliáš (NJD), 33z. - 25b. (7+18)
10. Michael Frolík (WPG), 44z. - 24b. (9+15)

Hosté vedli po většinu zápasu, když je poprvé poslal do trháku už v 11. minutě Jason Demers. Chicago se prosadilo až na startu třetího dějství, kdy otočili vývoj obránci Niklas Hjalmarsson a Michal Rozsíval. Pro druhého jmenovaného českého zadáka to byla premiérová trefa sezony, které docílil bombou od modré čáry čáry. Brankář Alex Stalock měl v klíčový okamžik zakrytý výhled přes skrumáž hráčů.

Rozsíval skóroval v NHL naposledy ještě v barvách Phoenixu 1. března 2012 v zápase s Calgary. Na další gól čekal 106 zápasů, včetně play-off.

Vedení Blackhawks ovšem nemělo dlouhého trvání. V čase 51:10 totiž utkání poslal do prodloužení a následných nájezdů Brent Burns. V nich skórovali hostující forvardi Logan Couture a Joe Pavelski, přičemž domácí kanonýři Jonathan Toews a Patrick Sharp naopak neuspěli.

"Každá výhra v této hale je výjimečná. Hraje se to hodně těžko, jsou rychlí a hodně tvrdí," řekl po zápase hostující Joe Thornton, jenž asistoval u vyrovnávající branky Burnse a potvrdil tak svou roli nejlepšího tvůrce hry v NHL. Během aktuální osmidílné bodové série si připsal už dvanáct přihrávek, celkově dané statistice kraluje již s 43 asistencemi.

Hemský, Palát a Gudas si připsali po asistenci

Hokejisté Edmontonu ukončili svou černou sérii čtyř porážek v řadě, když v neděli potěšili své fanoušky výhrou 5:3 nad Tampou Bay. O všem podstatném se v utkání rozhodovalo až v závěrečné dvacetiminutovce, kdy Oilers poslali do konečného trháku Boyd Gordon a Taylor Hall.

U rozdílové trefy zmiňovaného Gordona z 49. minuty si asistenci připsal i český reprezentant Aleš Hemský. V dresu Lightning se pro změnu zapsali do statistik Radko Guda a Ondřej Palát. Prvně jmenovaný obránce se podílel na první trefě střetnutí, když ve 3. minutě využil přesilovku Nikita Kučerov. Talentovaný útočník Palát si pak prodloužil svou bodovou sérii na šest duelů v řadě v prostředním dějství, asistencí u branky švédského obránce Victora Hedmana.

Pittsburgh v přestřelce o gól předčil Winnipeg, Frolík jednou asistoval

Nedělní vítězná přestřelka s Winnipegem byla pro hokejisty Pittsburghu již v pořadí dvanáctým dvoubodovým ziskem z domácích zápasů, díky čemuž si vyrovnali klubový rekord.

Aby zápisů do klubových statistik nebylo málo, na významné jubileum dosáhl i kouč Penguins Dan Bylsma. Byla to totiž jeho 232. výhra na střídačce Pittsburghu, čímž vyrovnal klubový rekord Eddie Johnsona.

Domácím v ofenzivě výrazně pomohl návrat Jevgenije Malkina, jenž vinou zranění nohy vynechal předešlých devět zápasů. Ruský centr byl s bilancí (2+1) vyhlášen první hvězdou před svým parťákem z útoku Jamesem Nealem (rovněž si odnesl bilanci 2+1) a hostujícím rychlíkem Evanderem Kanem (také 2+1).

Autorem vítězné trefy Pittsburghu však nebyl ani jeden z výše uvedených produktivních útočníků. Stal se jím obránce Matt Niskanen, jenž v 53. minutě po vyhraném buly v útočném pásmu střelou od modré čáry propálil vše včetně brankáře Ala Montoyi. Ten dostal opět přednost před Ondřejem Pavelcem, který se o den dříve vrátil do branky na ledě Bostonu po třech zápasech v roli náhradníka.

Výsledky NHL

Pittsburgh - Winnipeg 6:5 (0:2, 4:3, 2:0)
22. a 49. Malkin, 25. a 25. Neal, 32. Jokinen, 53. Niskanen – 2. Trouba, 20. Scheifele, 27. Wheeler, 38. a 40. Kane (na druhou Frolík). Střely na branku: 39:34. Diváci: 18 652.

Carolina - Nashville 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Branky
: 5. Sjomin, 57. Skinner - 47. Hornqvist. Střely na branku: 25:32. Diváci: 13 994.

Anaheim - Vancouver 4:3 v prodl. (0:2, 2:0, 1:1 - 1:0)
21. S. Koivu, 37. Beleskey, 59. Bonino, 65. Perry - 10. Kesler, 12. H. Sedin, 42. Bieksa. Střely na branku: 49:20. Diváci: 17 174.

Edmonton - Tampa Bay 5:3 (3:1, 0:2, 2:0)
5. a 7. Eberle, 16. Gazdic, 49. Gordon (Hemský), 51. Hall - 3. Kučerov (Gudas), 29. Hedman (Palát), 35. Filppula. Střely na branku: 26:27. Diváci: 16 839.

Chicago - San Jose 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 0:0, 2:1 - 0:0)
42. Hjalmarsson, 45. Rozsíval - 11. Demers, 52. Burns, rozhodující sam. nájezd Couture. Střely na branku: 35:42. Diváci: 21 599.