Claude Giroux a Jakub Voráček (vpravo) slaví gól do prázdné branky, kterým

Claude Giroux a Jakub Voráček (vpravo) slaví gól do prázdné branky, kterým Philadelphia potvrdila výhru na ledě Phoenixu. | foto: AP

Útočníci Plekanec, Sobotka a Voráček se v NHL blýskli dvěma body

• 22
Ve dvanácti sobotních zápasech hokejové NHL se bodově prosadila pětice Čechů na čele s útočníky Tomášem Plekancem (0+2) z Montrealu, Vladimírem Sobotkou (1+1) ze St. Louis a Jakubem Voráčkem (1+1), autorem rozdílové trefy Philadelphie. V akci byli i dva gólmani, po třech prosezených zápasech v roli náhradníka navrátivší Ondřej Pavelec z Winnipegu a Marek Mazanec z Nashvillu. Ani jeden ovšem neslavil výhru.

I díky jedné asistenci centra Martina Hanzala vedl Phoenix v polovině domácího souboje nad Philadelphií již 3:1. Z dvoubodového zisku se však nakonec radovali hosté poté, co sérií čtyř branek skóre otočili ve svůj prospěch.

1. David Krejčí (BOS), 42z. - 36b. (9+27)
2. Jaromír Jágr (NJD), 43z. - 34b. (13+21)
3. Jiří Hudler (CGY), 41z. - 33b. (11+22)
4. Radim Vrbata (PHX), 39z. - 29b. (11+18)
5. Jakub Voráček (PHI), 42z. - 29b. (10+19)
6. Martin Hanzal (PHX), 38z. - 28b. (11+17)
7. T. Plekanec (MTL), 43z. - 26b. (13+13)
8. Tomáš Hertl (SJS), 35z. - 25b. (15+10)
9. Patrik Eliáš (NJD), 33z. - 25b. (7+18)
10. Michael Frolík (WPG), 43z. - 23b. (9+14)

Klíčovou úlohu v tom sehrál český reprezentant Jakub Voráček, jenž byl s bilancí (1+1) po zápase vyhlášen první hvězdou. Kladenský odchovanec nejprve asistoval v 45. minutě u vyrovnávající trefy na 3:3 při přesilovce proměněné Waynem Simmondsem.

V čase 51:52 pak sám svou desátou trefou v ročníku zařídil rozdílový gól. V útočném pásmu Voráček vypíchl puk rozehrávajícímu Keithu Yandlovi a gólmana Mika Smitha překonal střelou švihem z pravého kruhu. Výhru Flyers pak v poslední minutě řádné hrací doby ještě pojistil střelou do prázdné klece Claude Giroux.

Voráček dvěma zápisy ukončil svou třízápasovou šňůru s nulou ve statistikách, kterou navázal na předešlou sérii devíti bodově úspěšných startů. Po 42 utkáních má na kontě 29 bodů (10+19) a mezi Čechy je 5. nejproduktivnějším hráčem.

Plekanec asistoval u dvou branek Montrealu

Stejně jako Voráček se po třech zápasech bez bodu připomněl i centr Montrealu Tomáš Plekanec, jenž v sobotu asistoval u dvou branek v kanadském derby proti Ottawě.

V obou případech se kladenský odchovanec prosadil ve třetí třetině, kdy Canadiens po jeho akcích díky střelcům branek Danielu Brierovi a Brianu Giontovi umazali dvougólovou ztrátu z 1:3 na 3:3.

V následném prodloužení ale vyloučení ofenzivního beka domácích P.K. Subbana potrestal už po 58 vteřinách hry vítěznou trefou Clarke MacArthur. Ottawa tak po výhře 4:3PP brala dva body už počtvrté za sebou.

Sobotka byl u dvou gólů, St. Louis vyhrálo popáté v řadě

Hokejisté St. Louis potvrdili roli favorita v domácím střetnutí s Columbusem jasnou výhrou 6:2 a díky pátému dvoubodovému zisku za sebou s celkovým součtem 63 bodů platí za třetí nejlepší tým Západní konference a zároveň i celé NHL (nejlepší tým Východu Pittsburgh má na kontě bodů 61, Západu před St. Louis kralují 66bodové Chicago a 65bodový Anaheim).

Úvod zápasu však konečnému výsledku příliš nenasvědčoval, když se po první dvacetiminutovce do dvougólového trháku dostali Blue Jackets. V následujících třetinách ale domácí favorit nasázel vždy po třech gólech.

Vyrovnání na 2:2 zařídil v 36. minutě Vladimír Sobotka, když z bezprostřední blízkosti dorazil svou předchozí bekhendovou střelu z prostoru mezi kruhy. Svůj druhý bod utkání, celkově jubilejní 20. sezony (6+14), Sobotka zaznamenal díky asistenci u trefy Patrika Berglunda na průběžných 4:2. Za svůj výkon byl nakonec český forvard zámořskými novináři vyhlášen druhou hvězdou večera.

New Jersey podlehlo Buffalu, Jágr stále čeká na jubilejní zápis

Už ve třetím zápase za sebou vyšel bodově naprázdno Jaromír Jágr, jenž při následujícím bodovém zisku vyrovná na 7. pozici historické tabulky bodování legendárního Maria Lemieuxe (česká "68" má na kontě 1722 bodů, Lemieux posbíral 1723 bodů).

Více než oddálení dalšího zápisu do historie NHL však Jágra musí mrzet poslední výsledky Devils, kteří v sobotu padli podruhé v řadě. Po domácím nezdaru proti lídrovi soutěže z Chicaga (prohra 3:5) totiž naposledy New Jersey podlehlo pro změnu poslednímu celku ligové tabulky z Buffala těsně 1:2.

Jak proti Chicagu, tak i s Buffalem se na ledě nepředstavil útočník New Jersey Patrik Eliáš, jenž doléčuje zranění po pádu na mantinel ze souboje s Pittsburghem. I s ohledem na blížící se olympiádu se však naštěstí nejedná o nic vážného a autor 25 bodů z 33 utkání by měl být brzo zpátky v akci.

Pavelec se po třech prosezených zápasech vrátil do branky

Winnipeg přestřílel domácí Boston v poměru 37:29. Na víc, než otevírací gól zápasu z 11. minuty z hole ofenzivně laděného obránce Dustina Byfugliena, to však kanadskému celku nestačilo.

Bruins srovnali se soupeřem krok už v zahajovacím dějství. Ondřeje Pavelce, jenž nastoupil poprvé od 27. prosince a střídání po třech inkasovaných gólech z úvodních šesti střel Minnesoty, poprvé překonal v 15. minutě Daniel Paille.

Obrat skóre pak zařídil v prostředním dějství talentovaný bek Torey Krug, jenž slavil vstřelené branky v 24. a 28. minutě. Poslední slovo si ještě vzal v třetí dvacetiminutovce mladík Reilly Smith. V první třetině se pustil do pěstního souboje s domácím kapitánem Zdeno Chárou útočník Winnipegu Chris Thorburn a proti urostlému soupeři si nevedl vůbec zle:

MacKinnon v bodování nováčků přeskočil Hertla

Ve druhém sobotním zápase v odpoledních hodinách zámořského času Colorado na domácím ledě porazilo San Jose nakonec těsně 4:3, přestože již disponovalo vedením 4:0.

Dvěma zásahy se o to zasloužil talentovaný forvard Nathan MacKinnon, jenž se díky 11. a 12. trefě sezony zlepšil na celkových 26 bodů (41 zápasů, 26 bodů - 12+14) a v produktivitě nováčků NHL sesadil z trůnu zraněného Tomáše Hertla (35 zápasů, 25 bodů - 15+10). Shodou okolností se tomu stalo právě v zápase proti Hertlově San Jose, v jehož sestavě nefiguroval pro zranění ani další český útočník Martin Havlát.

Výsledek:

Boston - Winnipeg 4:1 (1:1, 2:0, 1:0).
24. a 28. Krug, 15. Paille, 50. Smith - 11. Byfuglien. Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 29 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zákroků měl 86,2 procenta. Střely na branku: 29:37. Diváci: 17 565.

Colorado – San Jose 4:3 (1:0, 3:2, 0:1)
16. a 26. MacKinnon, 25. McGinn, 26. Johnson, – 29. Pavelski, 31. Marleau, 46. Couture. Střely na branku: 21:33. Diváci: 17 154.

Buffalo - New Jersey 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Branky: 40. Moulson, 52. D'Agostini - 48. Ryder (Židlický). Střely na branku: 22:22. Diváci: 19.070.

Toronto - NY Ranges 1:7 (0:2, 1:3, 0:2)
Branky: 38. Lupul - 16. a 37. Moore, 7. Hagelin, 31. Pouliot, 35. Kreider, 50. B. Richards, 57. Boyle. Střely na branku: 26:50. Diváci: 19.362.

Montreal - Ottawa 3:4 v prodl. (1:3, 0:0, 2:0 - 0:1)
12. a 42. Briere (na druhou Plekanec), 45. Gionta (Plekanec) - 1. Greening, 14. Stone, 15. Condra, 61. MacArthur. Střely na branku: 29:34. Diváci: 21.273.

Florida - Nashville 5:4 po sam. nájezdech (2:1, 1:1, 1:2 - 0:0)
18. a rozhodující sam. nájezd Kopecký, 12. Boyes, 38. Bergenheim, 42. Goc - 7. C. Smith, 37. Fisher, 55. Jones, 60. Gaustad. Brankář Marek Mazanec odchytal za Nashville celý zápas, inkasoval čtyři branky z 29 střel a úspěšnost zásahů měl 86,21 procenta. Střely na branku: 29:42. Diváci: 15.796.

NY Islanders - Carolina 2:3 (0:0, 1:3, 1:0)
28. Tavares, 60. Vanek - 27. Malhotra, 34. J. Staal, 35. Sutter. Střely na branku: 40:30. Diváci: 14.208.

St. Louis - Columbus 6:2 (0:2, 3:0, 3:0)
28. a 41. Berglund (na druhou Sobotka), 36. Sobotka, 38. Lapierre, 49. Schwartz, 55. Pietrangelo - 4. Anisimov, 12. Letestu. Střely na branku: 37:24. Diváci: 19.611.

Dallas - Detroit 1:5 (1:3, 0:1, 0:1)
13. Peverley - 8. a 53. Zetterberg, 19. Andersson, 19. Miller, 32. Tatar. Střely na branku: 45:27. Diváci: 17.232.

Minnesota - Washington 5:3 (0:2, 4:1, 1:0)
27., 28. a 48. Suter, 23. Niederreiter, 38. Zucker - 13. a 38. Green, 13. Johansson. Střely na branku: 11:30. Diváci: 19.022.

Phoenix - Philadelphia 3:5 (0:0, 3:2, 0:3)
22. Klinkhammer, 23. Korpikoski (Hanzal), 27. Boedker - 24. Hartnell, 38. B. Schenn, 45. Simmonds (Voráček), 52. Voráček, 60. Giroux. Střely na branku: 29:28. Diváci: 14.875.

Los Angeles - Vancouver 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)
53. a 60. J. Carter, 42. Brown - 13. Kesler. Střely na branku: 49:28. Diváci: 18.118.