Boaz Ganor je zakladatelem a výkonným ředitelem Mezinárodního protiteroristického institutu a Interdisciplinárního centra v izraelské Herzliji. | foto: iDNES.cz a International Institute for Counter-Terrorism

Palestinci jsou z výbuchu v Praze sami zmatení, říká izraelský expert

  • 371
Ani s mírným časovým odstupem není v otázce výbuchu trezoru v rukou palestinského velvyslance jasněji. Ba naopak, Palestinci zveřejnili řadu protichůdných prohlášení. Izraelský odborník na terorismus Boaz Ganor soudí, že odporující si výroky jsou způsobeny zmatkem, do nějž výbuch Palestince uvrhl.

Jen pro rekapitulaci: tři dny, které uplynuly od výbuchu v prostoru rezidence palestinského velvyslance v ČR, přinesly informace o tom, že trezor byl používán denně (či nebyl používán pětadvacet let), že se velvyslanec stal obětí atentátu (či že utrpěl pracovní úraz) a také, že nálož byla uvnitř trezoru, vně trezoru, byla součástí trezoru a nebyla součástí trezoru.

Výbuch v Praze

Výroky pocházejí z úst mluvčího ambasády Nabíla Fahila, který dosud nedokázal odpovědět na otázku, co dělaly na ambasádě zbraně, ministra zahraničí Palestinské národní správy Rijáda Málikího a velvyslancovy dcery Rany Džamálové.

Jak je to možné? Možným zdůvodněním je chaos, do nějž nečekaný výbuch palestinské představitele uvrhl. "Palestinská samospráva je zmatená a zkouší všechna možná zdůvodnění," soudí Boaz Ganor, přední odborník na terorismus z izraelské Herzlije (jeho profil čtěte zde).

Ganor zároveň nevěří verzi, podle níž vybuchlo zabezpečovací zařízení trezoru. "Na základě dosud publikovaných detailů mi to jako autodestrukční mechanismus nepřijde. Vzhledem ke smrtícímu účinku exploze je pravděpodobnější, že důvodem výbuchu bylo ledabylého zacházení se starými výbušninami," sdělil iDNES.cz.

Palestinská ambasáda

Zastoupení Palestinské národní správy v ČR nese označení Velvyslanectví Státu Palestina od února 1989, poté, co tehdejší ČSSR v roce 1988 uznala vyhlášení Státu Palestina. Do té doby v ČSSR existovalo od roku 1976 zastoupení Organizace pro osvobození Palestiny, od roku 1983 s diplomatickým statutem.

Podle ministerstva zahraničí se Česko k Palestinské národní správě vztahuje jako ke státu ve fázi vzniku. Proto v rámci společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU podporuje vznik a vývoj jednotlivých státních prvků a aspektů, které umožní konečný vznik plnohodnotné státnosti v rámci mírové dohody s Izraelem. Současně však nepokládá Palestinská autonomní území za stát.

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Pro Izrael je aféra na ambasádě v Praze jednou z nepříliš četných situací, kdy se Palestinci dostali do mediální defenzívy. Obvykle - dobře to bylo vidět například během zásahu proti lodi Mavi Marmara, která se symbolicky pokoušela prolomit blokádu Gazy - bývá Izrael tím, kdo se na mediálním poli brání.

Tentokrát si za to ovšem Palestinci mohou sami: i kdyby měla pravdu velvyslancova dcera Rana, tvrdící, že jejího otce někdo zavraždil (což česká policie vylučuje), českou stranou neschválenou přítomnost ručních zbraní na diplomatické půdě není jak vysvětlit.

Nepotvrzené informace ČTK hovoří až o 70 rychlopalných zbraních, Respekt zase uváděl, že zbraně by stačily pro desetičlennou jednotku. Tyto zprávy je nicméně třeba brát s rezervou, policie pouze potvrdila nález zbraní, aniž by upřesnila jejich počet. Televize Nova uvedla, že se zbraně nacházely v kufrech, k nimž se během policejního zásahu snažil dostat pracovník ambasády, aby je označil jako diplomatickou poštu a znemožnil tak jejich prohlídku.

Boaz Ganor v té souvislosti připomíná, že zneužívání diplomatické pošty ke skryté přepravě zbraní a výbušnin není v případě teroristických organizací a států, jež je podporují, ničím novým. "Do přepravy zbraní a výbušnin teroristickým buňkám v různých zemích, sbírání zpravodajských informací cenných pro teroristy a poskytování útočiště se zapojovaly libyjské, syrské i íránské ambasády," říká.

Přesto ani on sám dosud neslyšel o případu, kdy by na diplomatické půdě palestinského zastoupení byly objeveny výbušniny. Souvisí to i s nedotknutelností ambasády ze strany hostitelských úřadů.

"Je možné, že výbušniny zůstaly v sejfu ještě z dob, kdy zástupci Organizace pro osvobození Palestiny v Evropě podporovali palestinské teroristické buňky - tedy v 70. a 80. letech - nebo že zástupci palestinské samosprávy nepřijali změny, jimiž OOP v posledních dvou dekádách prošla a stále si udržují zbraně pro případ potřeby," uzavírá Ganor.

Ambasáda jako překladiště zbraní?

Někdejší náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý řekl deníku Aktuálně.cz, že ambasáda mohla být součástí "dobře organizované distribuční sítě zbraní a výbušnin, kdy se pod diplomatickým krytím uskutečňuje rozsáhlý transfer zbraní s přesnými adresáty výzbroje".

Blogeři o aféře

Smrt bombou. Nový pracovní úraz?

"Palestinští diplomaté by už měli konečně přestat hrát divadlo a vysvětlit, k čemu jim zbrojní sklad v Praze sloužil. Bezprecedentní skandál se totiž už dávno netýká jen České republiky, ale i dalších evropských zemí (...) a nikdo v tuto chvíli neví, co všechno skrývají jiná zastupitelství Palestiny v Evropě či za oceánem," uvedl v rozhovoru Šedivý.

Tělo velvyslance bude do Palestiny převezeno zřejmě v pondělí, napsala agentura ČTK. Diplomatova dcera Rana Radiožurnálu řekla, že už byl stanoven termín pohřbu jejího otce, ale neprozradila ho.

Experti kriminalistického ústavu stále zkoumají trezor, jehož výbuch ambasadora zabil. Náměstek ředitele pro vědu a zahraniční styky Marek Kotrlý však nechtěl říci, zda už identifikovali látku, která způsobila explozi. "Zkoumáme stále zbytky výbušniny, která explodovala, a zkoumáme trezor jako takový. To znamená jeho uzamykací mechanismus," řekl Kotrlý Radiožurnálu.

Takhle to v pražském Suchdole vypadalo po explozi:

1. ledna 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video