Milan Michálek (vlevo) slaví branku proti Winnipegu, o radost se s ním dělí spoluhráč z Ottawy Cory Conacher. | foto: AP

Krejčí asistoval u branky v síti Mazance, Michálek uťal čekání na gól

• 4
Po dvou vychytaných výhrách hokejový gólman Marek Mazanec pomohl 22 zákroky Nashvillu k zisku bodu za remízu 2:2 z řádné hrací doby zápasu na ledě Bostonu, který i díky asistenci Davida Krejčího nakonec uspěl 3:2 po prodloužení. V dalších čtvrtečních duelech NHL se z Čechů prosadili v souboji Ottawy s Winnipegem útočníci Milan Michálek (1+0) a Michael Frolík (0+1).

Po vychytaných výhrách 3:2 nad Los Angeles a 6:4 nad Detroitem se do branky Nashvillu postavil ke třetímu zápasu za sebou mladý gólman Marek Mazanec a opět si nevedl zle.

1. David Krejčí (BOS), 41z. - 36b. (9+27)
2. Jaromír Jágr (NJD), 41z. - 34b. (13+21)
3. Jiří Hudler (CGY), 40z. - 33b. (11+22)
4. Radim Vrbata (PHX), 38z. - 29b. (11+18)
5. Martin Hanzal (PHX), 37z. - 27b. (11+16)
6. Jakub Voráček (PHI), 41z. - 27b. (9+18)
7. Tomáš Hertl (SJS), 35z. - 25b. (15+10)
8. Patrik Eliáš (NJD), 33z. - 25b. (7+18)
9. T. Plekanec (MTL), 42z. - 24b. (13+11)
10. Michael Frolík (WPG), 42z. - 23b. (9+14)

Na ledě jednoho z předních týmů Východní konference, Bostonu, pochytal 22 střel a pomohl svým barvám k zisku bodu za remízu 2:2 z řádné hrací doby. Z pohledu diváků byla nejatraktivnější třetí třetina duelu, kdy padly tři branky.

Vedení hostí po trefě Viktora Stalberga z 39. minuty nejprve umazali Johnny Boychuk a Jarome Iginla, jemuž asistoval i lídr produktivity Čechů v NHL David Krejčí. 27letý centr se bodově prosadil už v sedmém startu za sebou.

Nashville však vrátil zpět do hry v 55. minutě tvrdou střelou obránce Shea Weber. Pro kapitána týmu to byla jubilejní 10. branka sezony. Z následného prodloužení již ale uběhlo pouze 54 vteřin, než se velkou individuální akcí blýskl forvard Bruins Brad Marchand. V útočném pásmu si nejprve drze prohodil puk mezi bruslemi bránícího Mika Fishera a střelou švihem překonal Mazance, který měl přes skrumáž těl zakrytý výhled.

"Sám z toho byl v šoku, že to vyšlo. Zaslouží si ale uznání. Vystřelil to pak chytře, já jsem byl taky překvapený," chválil práci Marchanda kouč Claude Julien, jehož svěřenci uspěli po dvou porážkách a se ziskem 56 bodů za vedoucím Pittsburghem (59 bodů) platí za druhý nejlepším tým Východu.

Milan Michálek se po delší pauze trefil, Pavelec zůstal znova na střídačce

Po šestizápasové střelecké odmlce si připsal svou sedmou branku sezony útočník Milan Michálek a pomohl tak Ottawě k domácí výhře 4:3 nad Winnipegem. Český reprezentant se prosadil dorážkou z prostoru mezi kruhy po předchozím pokusu Mika Zibanejada.

Domácí po jeho trefě z času 19:13 vedli 2:1. V prostředním dějství i za asistence Michaela Frolíka vyrovnal Evander Kane. Rozhodující fází střetnutí tak byl až úvod třetí dvacetiminutovky, kdy Senators poslali do trháku Zach Smith a Clarke MacArthur. Jets v závěru jen zkorigovali skóre trefou Olli Jokinena.

Ve třetím utkání za sebou poté, co 27. prosince střídal po třech gólech z úvodních šesti střel souboje s Minnesotou, zůstal jen na střídačce Ondřej Pavelec. Přednost aktuálně dostává brankář Al Montoya, který proti Ottawě zneškodnil 25 z celkových 29 střel.

Sobotka asistoval u triumfu St. Louis

Souboj třetího s šestým týmem tabulky Západní konference skončil jasnou výhrou 5:0 domácích hokejistů St. Louis, kteří odsoudili trápící se Los Angeles k páté porážce v řadě. Bluesmany nakoply dvě využité přesilovky z 5. a 22. minuty, kdy zvedali oslavně ruce nad hlavu Brenden Morrow a T.J. Oshie.

Druhý jmenovaný útočník se v 34. minutě po akci s českým útočníkem Vladimírem Sobotkou prosadil i podruhé. V závěrečné třetině pak ještě navýšili vedení St. Louis Vladimir Tarasenko a Barret Jackman.

Z čistého konta se při absenci chřipkou limitovaného Jaroslav Haláka radoval náhradní gólman Brian Elliott, jenž předvedl 30 úspěšných zákroků a byl zvolen první hvězdou před dvougólovým Oshiem a bojovníkem Sobotkou.

Montreal uspěl v přestřelce na ledě Dallasu

Hokejisté Montrealu se svým herním pojetím neřadí mezi celky, v jejichž zápasech padá hodně branek. Poslední dva starty Canadiens však z dané řady vybočují. Po úterní porážce 4:5 z prodloužení z ledu Caroliny se ve čtvrtek slavný kanadský celek představil v Dallasu a odvezl si vysokou výhru 6:4.

"Byl to jeden z kategorie bláznivých zápasů. Obvykle moc gólů nedáváme, poslední dva zápasy nám to tam ale napadalo," komentoval výsledky útočník Montrealu Lars Eller, jenž sehrál klíčovou roli proti Stars. Právě jeho desátá trefa sezony z 51. minuty byla totiž tou rozdílovou. Dánský reprezentant v závěru duelu umazal remízu 4:4.

V čase 58:56 na něj ještě svou druhou brankou v utkání navázal kanonýr Max Pacioretty (2+2), jenž si stejně jako obránce P.K. Subban (1+3) odnesl celkově čtyři zápisy. Český centr Tomáš Plekanec odehrál přes dvacet minut čistého hracího času, ani jednou však nevystřelil na branku a potřetí za sebou zůstal bez bodu.

Skinner hattrickem zastínil Ovečkina

K hráčům s aktuálně nejlepší formou v NHL rozhodně patří útočník Caroliny Jeff Skinner. Po úterních dvou zásazích proti Montrealu totiž o dva dny později přidal dokonce hattrick proti Washingtonu, díky čemuž si Hurricanes z hlavního města USA odvezli vítězství 4:3 z prodloužení.

V dresu Capitals se po čtyřech zápasech bez bodu prosadil kapitán Alex Ovečkin, jenž si upevnil vedení v tabulce střelců svou 31. trefou. Ke spokojenosti však ruský reprezentant měl daleko. V utkání totiž ještě nevyužil trestné střílení a jeho Washington padl potřetí v řadě, z dlouhodobějšího pohledu popáté z posledních šesti startů.

Boston - Nashville 3:2 v prodl. (0:0, 0:1, 2:1 - 1:0)
45. Boychuk, 53. Iginla (Krejčí), 61. Marchand - 39. Stalberg, 55. Weber. Marek Mazanec odchytal za Nashville celý zápas, z 25 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 88 procent. Střely na branku: 25:35. Diváci: 17.565.

NY Islanders - Chicago 3:2 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)
16. Cizikas, 29. Vanek, 61. Okposo - 39. Seabrook, 42. B. Smith. Střely na branku: 34:39. Diváci: 13.618.

Washington - Carolina 3:4 v prodl. (0:1, 3:2, 0:0 - 0:1)
21. Ovečkin, 24. Brouwer, 24. Oleksy - 14., 25. a 62. Skinner, 22. Malhotra. Střely na branku: 41:33. Diváci: 18.506.

Ottawa - Winnipeg 4:3 (2:1, 0:1, 2:1)
14. Zibanejad, 20. M. Michálek, 47. Z. Smith, 52. MacArthur - 16. Byfuglien, 22. E. Kane (Frolík), 55. O. Jokinen. Střely na branku: 29:35. Diváci: 18.691.

Minnesota - Buffalo 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)
25. Scandella, 27. Pominville, 37. Zucker, 60. Brodziak - 59. Ellis. Střely na branku: 31:20. Diváci: 18.229.

Dallas - Montreal 4:6 (1:1, 1:2, 2:3)
Branky
: 7. Jamie Benn, 26. Nichuškin z trest. střílení, 48. Seguin, 49. Dillon - 12. a 59. Pacioretty, 22. Desharnais, 27. Subban, 44. Gallagher, 51. Eller. Střely na branku: 32:28. Diváci: 13.007.

Colorado - Philadelphia 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
12. McGinn, 30. O'Reilly - 34. Simmonds. Střely na branku: 31:30. Diváci: 16.793.

Phoenix - Columbus 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
36. Horton, 51. Umberger. Střely na branku: 34:31. Diváci: 10.539.

St. Louis - Los Angeles 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)
32. a 34. Oshie (na druhou Sobotka), 5. Morrow, 44. Tarasenko, 47. Jackman. Střely na branku: 26:30. Diváci: 19.839.

San Jose - Edmonton 5:1 (2:0, 2:1, 1:0)
15. Burns, 16. Marleau, 28. Kearns, 29. Couture, 46. Pavelski - 36. Jakupov. Střely na branku: 36:24. Diváci: 17.562.