Muž bonmotů políbil ruku Bílé a vystřídal na Hradě Klause

  • 443
Miloš Zeman po příchodu do Vladislavského sálu políbil ruku zpěvačce Lucii Bílé, složil prezidentský slib a ve svém prvním prezidentském projevu prohlásil: "Chci být hlasem deseti milionů neprivilegovaných občanů." Zeman zažívá velkou satisfakci. Vrátil se na Hrad jako vítěz poté, co ho před deseti lety opustil jako poražený, také při prezidentské volbě.

Po Václavu Havlovi a Václavu Klausovi nastupuje do funkce prezidenta jako třetí z trojice mužů, kteří nejvíce ovlivnili českou politiku po roce 1989. Zeman si vybudoval pověst muže bonmotů, dokázal dovést ČSSD až do vlády a nyní, po letech v ústraní na Vysočině, dokázal sám vystoupat v politice na vrchol.

Stvrzením jeho vítězství v přímé volbě prezidenta byla inaugurace na Hradě. Složením slibu se Zeman stal jedenáctým českým prezidentem po roce 1918.

"Je to pro nás splnění obrovského snu, že se nám pana Zemana podařilo dostat na Hrad. Je to to nejlepší, co se mohlo České republice stát, protože teď bude slyšet jeho hlas, který dosud slyšen nebyl," řekla iDNES.cz předsedkyně plzeňské krajské organizace zemanovců Dita Portová.

"Musela jsem vstávat ve čtyři ráno a vzít si volno," řekla jiná, osmačtyřicetiletá Zemanova fanynka z Karlovarska, která se dostala na třetí hradní nádvoří, kde byla vojenská přehlídka. Přijela autobusem spolu s asi stovkou zemanovců z Karlovarska. Na Hradě se už dlouho před zahájením slavnostní inaugurace shromažďovali Zemanovi příznivci, ale i lidé, kteří nesouhlasí se současnou politikou.

Složení slibu ve Vladislavském sále přihlíželo přes šest stovek hostů, mezi nimi i Zemanův předchůdce Václav Klaus s chotí, vdova po Václavu Havlovi Dagmar či ministři. Premiér Petr Nečas přišel sám, s manželkou nežije. Místo ve Vladislavském sále v jedné ze zadních řad měl i Zemanův idol František Čuba, který vedl za socialismu úspěšné JZD Slušovice. Místo vedle něj měla místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová.

Fotogalerie

Impozantním prvkem inaugurace, který byl novinkou, bylo, když vojáci přinesli několik desítek historických vojenských zástav a podlaha sálu duněla armádními kroky.

V procesí byly neseny také Řád Bílého lva a Řád T. G. Masaryka, rovněž poprvé v historii, když prezident skládal slib. Poté, co Zeman slíbil věrnost České republice, stal se zároveň nositelem těchto řádů.

Hymnu doprovázelo 21 dělostřeleckých salv z Petřína a pak spatra pronášený Zemanův projev. "Než proklínat tmu, je lépe zapálit alespoň jednu svíčku," řekl nový prezident. Jednou přerušil Zemanovo vystoupení potlesk. To když kritizoval novináře, kteří podle něj lidem "vymývají mozek". Když chvíli před tím sliboval boj kmotrovské mafii a neonacistickým bojůvkám, sál netleskal (text projevu najdete zde).

Po vojenské přehlídce na třetím hradním nádvoří zamířil Zeman se svou ženou a dcerou Kateřinou do katedrály sv. Víta, kde byla součástí pobožnosti modlitba za vlast i modlitba za nového prezidenta. Kardinála Dominika Duku, který odjel do Vatikánu volit nového papeže, zastoupil olomoucký arcibiskup Jan Graubner.  Pak se ještě vydal mezi občany na Hradčanské náměstí.

Celá inaugurace byla přenášena i na velkoplošné obrazovky na třetím nádvoří Hradu a na Hradčanském náměstí. Zemanova Strana práv občanů, jejímž je čestným předsedou, avizovala v předchozích dnech, že přiveze do hlavního města 800 až 900 členů strany, aby byli "u toho", až se Zeman stane oficiálně prezidentem.

Prezidentem se Zeman stal na druhý pokus

Zeman na sebe po roce 1989 upozornil nejprve ostrou kritikou Klausovy kuponové privatizace a na jaře 1997 se tehdy jako lídr opoziční ČSSD pustil do Klausovy vlády, že přenechá jeho straně "spálenou zemi". To mu však o rok později nebránilo uzavřít s Klausem opoziční smlouvu, jež mu zajistila menšinovou vládu pod kontrolou ODS.

Prezidentem se stal na druhý pokus. Poprvé to Zemanovi nevyšlo v roce 2003, když ještě hlavu státu volili poslanci a senátoři. Z Hradu tehdy odešel poražen, když v tajné volbě nedostal hlasy od části vlastní ČSSD. Své roztrpčení pak dával najevo ostrými vzkazy své tehdejší straně z Vysočiny.

V dokumentu, který Miloš Zeman podepsal, byla chyba.

Zeman je také známý tím, že rád vtipkuje. "Uvažoval jsem o variantě Woodyho Allena, který i na Pražský hrad přišel v hnědých manšestrácích. Nad těmi manšestráky by se klenula flanelová košile, ale dospěl jsem k názoru, že lidé nemají smysl pro humor, a proto jsem si pořídil inaugurační oblek," zauvažoval před pár dny Zeman před novináři nahlas, v jakém oblečení by mohl složit prezidentský slib (více zde).

Průběh inaugurace

09:00 - příjezd zvoleného prezidenta na Pražský hrad

10:00 - 10:40 - slavnostní akt složení slibu ve Vladislavském sále Pražského hradu

10:50 - 11:10 - vojenská přehlídka na III. nádvoří Pražského hradu

11:10 - 11:25 - položení květin k ostatkům sv. Václava v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha

11:40 - 12:05 - položení věnce k soše T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí

12:15 - 14:00 - oběd prezidenta republiky s nejvyššími ústavními činiteli

Nakonec přišel v tmavě šedém obleku, který mu upravil krejčí ze Zlína. Na podpis prezidentského slibu odmítl, jak sám prohlásil "pero za milion korun", proti čemuž se vzápětí firma Koh-i-noor ohradila, že tak drahé pero, které v minulosti tradičně poskytovala prezidentům, skutečně není.

Při televizním přenosu z podpisu slibu si někteří lidé všimli a upozornili na chybu v textu. Zeman se podepsal pod to, že bude funkci vykonávat podle svého "nejlepší svědomí", v textu přitom mělo být uvedeno podle "nejlepšího svědomí".

Vztahy s SPOZ nechce přerušit. A častěji zamíří na vládu

Vztahy se svou novou stranou SPOZ, kterou založili jeho přátelé, když se ve zlém rozešel se sociální demokracií, nechce Zeman zpřetrhat ani jako prezident. "Otec neopouští své vlastní dítě," řekl nový prezident iDNES.cz. Prohlásil, že bude stranu dál volit, jen se nebude nijak podílet na její kampani (více zde).

Až později chce Zeman prozradit, koho si s sebou jako prezident na Hrad přivede. Na rozdíl od svých předchůdců chce Zeman častěji chodit na jednání vlády a mluvit ministrům do toho, co chystají. To je podle něj lepší než čekat, až mu na stole kvůli podpisu přistane zákon, který schválil parlament.

Na rozdíl od svého předchůdce je Zeman eurofederalista. Počítá proto s tím, že nad Hradem bude vyvěšena vlajka Evropské unie, což Klaus nikdy nedovolil.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue