PARÁDNÍ TREFA. Jakub Voráček se v utkání proti Ottawě blýskl povedenou

PARÁDNÍ TREFA. Jakub Voráček se v utkání proti Ottawě blýskl povedenou individuální akcí. | foto: AP

Voráček s Tlustým skórovali, Vokoun šestkrát inkasoval, ale slavil

• 11
Po nedávném ukončení šestizápasové bodové série Jakub Voráček na další zápis dlouho čekat nemusel. Nejproduktivnější Čech v NHL v sobotu jedním gólem přispěl k výhře Philadelphie. Trefil se i pro změnu nejlepší kanonýr mezi krajany, Jiří Tlustý z Caroliny. Pro gólmany neoblíbený zápas bez obran odchytal Tomáš Vokoun, jenž byl u výhry Pittsburghu 7:6 po prodloužení na ledě Montrealu.

Výhra nad Ottawou byla pro hokejisty Philadelphie už pátým úspěchem z posledních sedmi startů, díky čemuž se poprvé v sezoně dostali na padesáti procentní úspěšnost a drží se na poslední postupové příčce do play-off Východní konference.

Češi v NHL

1. Jakub Voráček (PHI) 23 z. (9+16) - 25b.
2. Patrik Eliáš (NJD) 21 z. (5+17) - 22b.
3. Jiří Tlustý (CAR) 20 z. (10+6) - 16b.
4. David Krejčí (BOS) 18 z. (5+10) - 15b.
5. T. Fleischmann (FLA) 21 z. (5+10) - 15b.
6. Jaromír Jágr (DAL) 20 z. (6+8) - 14b.
7. Aleš Hemský (EDM) 20 z. (8+5) - 13b.
8. T. Plekanec (MTL) 21 z. (8+5) - 13b.
9. Jiří Hudler (CGY) 16 z. (4+9) - 13b.
10. Radim Vrbata (PHX) 15 z. (4+8) - 12 b.

Flyers zasypali branku hostujícího Bena Hishopa 41 střeleckými pokusy, z nichž se ujaly akce Jakuba Voráčka a Waynea Simmondse.

Prvně jmenovaný kladenský odchovanec v 28. minutě otevřel skóre duelu a svým 25. bodem si pojistil prvenství v produktivitě Čechů.

S devíti zásahy navíc na chvíli vyrovnal i Jiřího Tlustého z Caroliny na čele střelecké statistiky krajanů. Útočník Hurricanes se ale o pár hodin později trefil proti Floridě a s 10. góly se tak opět osamostatnil na čele.

Boston i díky asistenci Krejčího prolomil smůlu z přesilovek

Ani v jednom z úvodních sedmi domácích zápasů nedokázali hokejisté Bostonu proměnit přesilovou hru. Ukončení smolné série přineslo až sobotní střetnutí s Tampou Bay.

Jako první ovšem v početních převahách úřadovali hosté, kterým zajistili dvougólový trhák Steven Stamkos a Alex Killorn. První jmenovaný kanadský reprezentant je s aktuálními patnácti zásahy nejlepší kanonýr NHL.

Boston se prosadil až v prostřední dvacetiminutovce. Nejprve za asistencí Dougie Hamiltona s Davidem Krejčím ukončil domácí čekání Bruins na přesilovkový gól Tyler Seguin a vyrovnání na 2:2 trefil Rich Peverley.

Klíčovým okamžikem duelu byl čtyřminutový trest hostujícího Brendana Mikkelsona, jenž se v 55. minutě provinil nebezpečnou hrou vysokou holí. Z výhody jednoho muže v poli bostonští dokázali vytěžit vítěznou trefu, když se v čase 57:44 prosadil Brad Marchand.

Pittsburgh zvítězil v třináctigólové přestřelce na ledě Montrealu

Hokej jako za starých časů, kdy se hrálo téměř bez obran, byl v sobotu k vidění v aréně Bell Centre. Fanoušci domácího Montrealu museli odcházet nadšeni, přestože jejich oblíbenci nakonec padli s Pittsburghem po gólu z prodloužení. Výsledek 6:7 jim ale nabídl velkolepé ofenzivní představení.

Zahajovací třetina kanonádě ještě nic nenasvědčovala poté, co na ukazateli skóre svítila remíza 1:1. Gólová lavina se začala valit až v prostředním dějství, kdy oba celky skórovaly ve třech případech. Pittsburgh otočil jednogólovou ztrátu na průběžné vedení 4:2, Montreal však góly z časů 37:37 a 39:59 ztrátu vymazal.

Stav utkání se přeléval ze strany na stranu i v třetí třetině. Nejprve šli do vedení domácí, aby záhy na to Penguins dvěma trefami otočili vývoj. Druhý gól v střetnutí z 51. minuty z hole montrealského Briana Gionty ovšem poslal zápas do prodloužení. Z něj pak uběhlo jen 52 vteřin a ofenzivní podívanou uzavřel hostující útočník Brandon Sutter.

V brance Penguins nastoupil Tomáš Vokoun. Český reprezentant sice šestkrát inkasoval, ale pochytal dalších 33 ran Canadiens a po předchozích třech porážkách se opět dočkal vychytané výhry. V dresu kanadského mužstva se dvěma asistencemi připomněl obránce Tomáš Kaberle. Naopak i přes šest vstřelených gólů Montrealu zůstal už pošesté v řadě bez bodu centr Tomáš Plekanec.

Tlustý s Kubou skórovali ve vzájemném duelu

Zatímco pro obránce Floridy Filipa Kubu byla sobotní trefa na ledě Caroliny prvním zásahem sezony, kterým navíc pouze korigoval vysokou porážku svých barev, domácí útočník Jiří Tlustý naopak zaokrouhlil svůj aktuální střelecký výčet na deset branek a radost mu navýšila i konečná výhra 6:2.

Hned dvakrát se za Hurricanes prosadil kapitán Eric Staal a dva góly přibyly i na konto Fina Jussi Jokinena. Nejkrásnější vzpomínky na zápas si však odnese mladíček Riley Nash, jenž docílil své premiérové trefy v NHL a navíc přidal i dvě asistence. Za svůj dosavadní nejlepší výkon ve slavné lize byl třiadvacetiletý útočník vyhlášen první hvězdou duelu.

Philadelphia - Ottawa 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)
28. Voráček, 32. Simmonds - 35. Methot. Střely na branku: 41:34. Diváci: 19 959.

Boston - Tampa Bay 3:2 (0:2, 2:0, 1:0)
24. Seguin (Krejčí), 25. Peverley, 58. Marchand - 6. Stamkos, 9. Killorn. Střely na branku: 27:22. Diváci: 17 565.

Buffalo - New Jersey 4:3 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 2:2 - 0:0)
28., 44. a rozh. nájezd Pominville, 50. Hecht - 30. Bernier, 42. Henrique, 52. Loktionov. Střely na branku: 23:31. Diváci: 19.070.

Winnipeg - Washington 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
31. Hendricks, 44. Brouwer, 45. Ribeiro. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 21 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl
85,7 procenta. Střely na branku: 35:21. Diváci: 15.004.

Carolina - Florida 6:2 (3:1, 2:1, 1:0)
7. a 10. J. Jokinen, 34. a 53. E. Staal, 9. Tlustý, 26. Riley Nash - 18. Matthias, 40. Kuba. Střely na branku: 34:24. Diváci: 18.680.

Phoenix - Anaheim 5:4 po sam. nájezdech (1:1, 1:2, 2:1 - 0:0)
33. a 41. Korpikoski, 54. a rozh. nájezd Sullivan, 11. Lombardi - 1., 33. a 38. Cogliano, 47. S. Koivu. Střely na branku: 37:35. Diváci:
15.227.

Vancouver - Los Angeles 5:2 (1:0, 3:2, 1:0)
4. Hamhuis, 31. Raymond, 36. D. Sedin, 38. Hansen, 60. Higgins - 27. Justin Williams, 34. Nolan. Střely na branku: 24:30. Diváci: 18.910.

Montreal - Pittsburgh 6:7 v prodl. (1:1, 3:3, 2:2 - 0:1)
Branky
: 38. a 51. Gionta, 6. Prust (T. Kaberle), 25. Pacioretty (T. Kaberle), 40. Subban, 46. Desharnais - 20. a 61. Sutter, 28. a 49. Kunitz, 29. a 34. Cooke, 51. Crosby. Tomáš Vokoun odchytal za Pittsburgh celý zápas, z 39 střel inkasoval 6 gólů a úspěšnost zásahů měl 84,6 procenta. Střely na branku: 39:36. Diváci: 21.273.

San Jose - Nashville 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Branky: 18. Boyle, 30. Pavelski - 55. G. Bourque. Střely na branku: 39:19. Diváci: 17.546.