Českým lvům kraluje film Ve stínu, s přehledem získal devět cen

  • 176
Ve Velkém sále pražské Lucerny se podvacáté rozdávali Čeští lvi. Filmem roku se stala detektivka Davida Ondříčka Ve stínu. Tvůrci získali celkem devět cen. Uspěl Ivan Trojan, autoři scénáře i hudby. Mimořádnou cenu získal architekt a výtvarník Karel Černý, držitel Oscara za film Miloše Formana Amadeus z roku 1984.

Dobová detektivka šla do galavečera s jedenácti nominacemi. Nakonec uspěla ve všech hlavních kategoriích: film roku, režie i scénář.

Oceněný film Ve stínu

  • ROZHOVOR: Ze stínu vede cesta ke komedii nebo k Zátopkovi, říká režisér Ondříček
  • RECENZE: Film Ve stínu vnáší do soumraku českého filmu paprsek světla
  • VIDEO: Temný a přitom křehký. Nový klip Lay Down k filmu Ve stínu

Partnerem filmu Ve stínu byl deník MF DNES a portál iDNES.cz. Vše o filmu najdete ZDE.

"Děkuji štábu a všem, kteří filmu věřili. A omlouvám se těm, kteří ho museli předělávat. Děkuji Kryštofovi (Mucha, producent, pozn. red.), který mi pomohl dát film dohromady a přežil dvě odložení premiéry. Ivanovi Trojanovi, protože mít takového herce je sen každého režiséra. Marthě, mámě a hlavně tátovi, že mě všechno naučil, a já tady teď mohu stát," vzkázal oceněný Ondříček kolegům, partnerce i rodině.

Podle očekávání si z Lucerny sošku za hlavní mužský herecký výkon odnesl Ivan Trojan. "Děkuji vám a děkuju i divákům za přízeň, kterou jsem obdržel. Jsem šťastný, Ondro (směrem k Vetchému), že jsi získal Českého lva, sice v jiné kategorii, ale ze srdce ti ho přeju. Nevím, jestli se to již stalo, ale čtyři herci nominovaní z jednoho divadla je velká událost, proto bych chtěl poděkovat i hercům z Dejvického divadla. Bez nich bych tu nestál," řekl Trojan a dále poděkoval přítomným rodičům a manželce i nepřítomným nemocným synům. A především fandícímu manšaftu fotbalové Bohemky.

4. září 2012

Ovšem jako první do sbírky Českých lvů pro film Ve stínu přispěli zvukaři Pavel Rejholec a Jakub Čech. O pár minut později se k nim přidali autoři výtvarného  řešení dobovky z 50. let Jan Vlasák (architekt), Jarmila Konečná (kostýmní výtvarnice) a Lukáš Král (umělecký maskér).

Do řady oceněných se přidal i Michal Lánský, nejlepší střihač loňského roku. "Mám takový podnět, střihač je zodpovědný za to, aby měl film spád, takže pro příště bych vyhodil střih. To stejně nejvíc lidí nudí. My už to máme, takže bych to pro příště vynechal," řekl Lánský velmi rychle. Se soškou v ruce.

Konkurenty za sebou nechali autoři hudby Michal Novinski s Janem P. Muchowem a kameraman Adam Sikora. "Děkuji Davidu Ondříčkovi. Je to skvělý člověk i skvělý režisér," řekl anglicky.

Líbil se vám výroční večer Českých lvů?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 24. března 2013. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 686
Ano
Ano 515

Mezi herečkami kraluje Gabriela Míčová za výkon v Hřebejkově filmu Odpad-město-smrt. Nejlepší herečkou ve vedlejší roli se stala Klára Melíšková. "Chtěla bych poděkovat Marku Šáchovi, který s námi ve Čtyřech sluncích hrál. Jednou bych si přála hrát jako ty," řekla od pultíku. Křišťálovou sošku jí předali herec a šéf karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška a producent Jaroslav Bouček, kteří se podíleli na snímku Je třeba zabít Sekala. Právě tento film drží s deseti soškami "lví" rekord.

Český lev za rok 2012

Mužským protějškem ve vedlejší kategorii se nečekaně stal Ondřej Vetchý., který dříve v přenosu prohlásil, že jako jediný herec bez Lva se spíše našel v předávacích rolích. "Jsem šťastný za to, že jsem byl nominovaný s takovými kolegy. Já jsem je vlastně vždy dehonestoval tím, že jsem s nimi byl v nominacích a Lva jsem nikdy nezískal. Tak jsem rád, že to Akademie zohlednila. Chci poděkovat režisérovi Honzovi Prušinovskému za to, že mě vlastně nerežíroval. Pracoval jsem s velkými režiséry - Svěrákem, Hřebejkem, Michálkem, ale teprve Honza se mnou dokázal něco udělat. Tedy že mám Lva. Prý z toho někomu může i přeskočit, já věřím, že to ustojím," řekl Vetchý do bouřlivého potlesku.

Dokumentem roku se stala Láska v hrobě Davida Vondráčka. Portrét bezdomovců z pražského hřbitova získal již cenu od filmových kritiků a poctu Trilobit od Českého filmového a televizního svazu FITES.

Český lev za rok 2012 - nominace a výsledky

NEJLEPŠÍ FILM
ČTYŘI SLUNCE - Pavel Strnad, Petr Oukropec
ODPAD MĚSTO SMRT - Čestmír Kopecký
OKRESNÍ PŘEBOR – POSLEDNÍ ZÁPAS PEPIKA HNÁTKA - Misu Predescu, Petr Erben
POLSKI FILM - Milan Kuchynka, Grzegorz Madej
VE STÍNU - Kryštof Mucha, David Ondříček, Ehud Bleiberg

REŽIE
ČTYŘI SLUNCE - Bohdan Sláma
OKRESNÍ PŘEBOR – POSLEDNÍ ZÁPAS PEPIKA HNÁTKA - Jan Prušinovský
VE STÍNU - David Ondříček

SCÉNÁŘ
ČTYŘI SLUNCE - Bohdan Sláma
OKRESNÍ PŘEBOR – POSLEDNÍ ZÁPAS PEPIKA HNÁTKA - Jan Prušinovský
VE STÍNU - Marek Epstein, David Ondříček, Misha Votruba

HLAVNÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON
ČTYŘI SLUNCE - Jaroslav Plesl
OKRESNÍ PŘEBOR – POSLEDNÍ ZÁPAS PEPIKA HNÁTKA - Miroslav Krobot
VE STÍNU - Ivan Trojan

HLAVNÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON
ČTYŘI SLUNCE  - Anna Geislerová
ODPAD MĚSTO SMRT - Gabriela Míčová
VE STÍNU - Soňa Norisová

VEDLEJŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON
CESTA DO LESA - Jiří Schmitzer
ČTYŘI SLUNCE - Karel Roden
OKRESNÍ PŘEBOR – POSLEDNÍ ZÁPAS PEPIKA HNÁTKA - Ondřej Vetchý

VEDLEJŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON
ČTYŘI SLUNCE - Klára Melíšková
MODRÝ TYGR - Barbora Hrzánová
POLSKI FILM - Jana Plodková

HUDBA
ČTYŘI SLUNCE - Vypsaná fixa
POLSKI FILM - Midi Lidi
VE STÍNU - Jan P. Muchow, Michal Novinski

ZVUK
ČTYŘI SLUNCE - Jan Čeněk
POSEL - Radim Hladík ml.
VE STÍNU - Pavel Rejholec, Jakub Čech

NEJLEPŠÍ VÝTVARNÉ ŘEŠENÍ FILMU
MODRÝ TYGR - Henrich Boráros, Juraj Horváth, Michal Struss
ODPAD MĚSTO SMRT - Kamila Polívková (kostýmní výtvarnice), Milan Býček (architekt), Jonáš Janků – Cirqueon (choreografie)
VE STÍNU - Jan Vlasák (architekt), Jarmila Konečná (kostýmní výtvarnice), Lukáš Král (umělecký maskér)

DOKUMENT
LÁSKA V HROBĚ - David Vondráček
SOUKROMÝ VESMÍR - Helena Třeštíková
VĚRA 68 - Olga Sommerová

STŘIH
ČTYŘI SLUNCE - Jan Daňhel
ODPAD MĚSTO SMRT - Vladimír Barák
VE STÍNU - Michal Lánský

KAMERA
KONFIDENT - Jan Malíř
ODPAD MĚSTO SMRT - Martin Štrba, Lukáš Milota
VE STÍNU - Adam Sikora

NEJLEPŠÍ FILMOVÝ PLAKÁT
VE STÍNU

NEJLEPŠÍ ZAHRANIČNÍ FILM ROKU 2012
NEDOTKNUTELNÍ

V průběhu večera s rozpačitým úvodem, v jehož prvních vteřinách zazněla ukázka ze Sinfonietty Leoše Janáčka, se oslavovalo. Hned zkraje ceremoniálu zazpíval chlapecký sbor Pueri Gaudente "ať žije Český lev, ať žije český film" u dortu. Pak následovala sčítací fáze: za posledních dvacet let bylo uděleno 316 Českých lvů, natočilo se 543 filmů. A k tomu ještě přehlídka celoživotních ocenění.

Dvacátým laureátem se stal Karel Černý, architekt a výtvarník oscarového filmu Amadeus režiséra Miloše Formana. Cenu za něj z rukou Miroslava Ondříčka, Evy Zaoralové a Petra Vachlera převzala vnučka.

Jubilejním dvacátým ročníkem provedl Jan Budař, který v letošní znělce připomněl devatenáct výjimečných snímků české kinematografie.

Vítězem Cen české filmové kritiky se v lednu stala temná detektivka Ve stínu, jejíž režisér David Ondříček byl oceněn i za režii. Nejlepším dokumentem byla Láska v hrobě režiséra Davida Vondráčka.