Aleš Hemský z Edmontonu se v utkání proti Dallasu blýskl třemi body za jeden gól a dvě asistence. | foto: AP

Hemský třemi body zastínil Jágra, u tří gólů byli i Tlustý s Hudlerem

• 18
V jedenácti čtvrtečních zápasech hokejové NHL bodovalo sedm Čechů, z toho tři z nich si vylepšili statistiky hned třemi zápisy. Aleš Hemský (1+2) režíroval triumf Edmontonu 5:1 na ledě Dallasu, za který alespoň zkorigoval skóre Jaromír Jágr. Útočník Jiří Tlustý (2+1) zařídil rozdílový gól Caroliny proti silnému Pittsburghu a Jiří Hudler pro změnu asistoval u tří branek Calgary na ledě Colorada.

Po třech bodech vybojovaných z venkovních duelů proti Nashvillu (4:5PP) a Columbusu (5:4PP) se hokejisté Dallasu vrátili do domácího prostředí a v brance navíc přivítali uzdravenou jedničku Kari Lehtonena. Své fanoušky ovšem vůbec nepotěšili, když podlehli Edmontonu vysoko 1:5.

Češi v NHL

1. Jakub Voráček (PHI) 22 z. (8+16) - 24b.
2. Patrik Eliáš (NJD) 20 z. (5+17) - 22b.
3. Jiří Tlustý (CAR) 19 z. (9+6) - 15b.
4. T. Fleischmann (FLA) 20 z. (5+10) - 15b.
5. Jaromír Jágr (DAL) 20 z. (6+8) - 14b.
6. David Krejčí (BOS) 17 z. (5+9) - 14b.
7. Aleš Hemský (EDM) 19 z. (8+5) - 13b.
8. Tomáš Plekanec (MTL) 20 z. (8+5) - 13b.
9. Jiří Hudler (CGY) 16 z. (4+9) - 13b.
10. Radim Vrbata (PHX) 15 z. (4+8) - 12 b.

Kanadský celek tak ukončil svou jedenáctidílnou sérii bez výhry na ledě arény American Airlines Center. Předchozí dvoubodový zisk Oilers v daném prostředí se totiž datoval až k 8. prosinci 2006.

Hosté si zásluhou Sama Gagnera, Justina Schulze, Jeffa Petryho, Bena Eagera a Aleše Hemského, jenž ke gólu přidal i dvě přihrávky a byl zvolen třetí hvězdou, postupně vypracovali vedení 5:0.

Stars připravili brankáře Devana Dubnyka, který jinak vychytal 33 střel, o čisté konto až v 55. minutě. Výsledek svou šestou trefou sezony zkorigoval Jaromír Jágr, jenž odehrál necelých devatenáct minut čistého hracího času a čtyřikrát vypálil mezi tři tyče.

Tlustý s Ericem Staalem řádili proti Pittsburghu

V únoru už počtvrté dokázal útočník Jiří Tlustý vsítit v rámci jednoho zápasu NHL dva góly. Kladenský odchovanec takto Carolině pomohl celkově ke třem výhrám, když zazářil v soubojích s Islanders (6:4 - Tlustý 2+2), New Jersey (4:2 - Tlustý 2+0), Winnipegem (3:4 - Tlustý 2+0) a naposledy i proti Pittsburghu.

Carolina na domácím ledě uspěla 4:1 a Tlustý, aktuálně třetí muž produktivity Čechů v NHL, si vylepšil konto bilancí (2+1).

Novináři jej za skvělý výkon vyhlásili druhou hvězdou za kapitánem Hurricanes Ericem Staalem. Elitní centr vítězů si rovněž připsal tři body (1+2).

Vstup do utkání přitom vyšel lépe Pittsburghu, který ve 14. minutě poslal do vedení Chris Kunitz.

Těsně před prvním odchodem do kabin ale vyrovnal zmiňovaný Staal a prostřední dvacetiminutovku ovládl Tlustý. Čtyřiadvacetiletý člen prvního útoku Hurricanes nejprve v 25. minutě zařídil obrat na 2:1 a v čase 39:49 pojistil výsledek na finálních 4:1.

Utkání mělo zvláštní náboj pro domácího Jordana Staala a útočníka Penguins Brandona Suttera, které si v létě oba celky v rámci výměny prohodily. Ani jeden se však bodově neprosadil.

Hudlerovy asistence Calgary k bodovému zisku nepomohly

Ani čtyři vstřelené branky na ledě soupeře Calgary nedovedly k bodovému zisku. Po výsledku 5:4 se totiž radovali domácí zástupci Colorada, kteří ve třetí třetině otočili výsledek sérií tří gólů z nepříznivého stavu 2:4.

Za asistence českého obránce Jana Hejdy velký obrat odstartoval už po 23 vteřinách hry v závěrečné části mladý kapitán Avalanche Gabriel Landeskog. Vyrovnání na 4:4 trefil Paul Stastny a vítěznou branku si schoval na 51. minutu produktivní Matt Duchene.

Hostující Flames, za které v úvodu duelu nasbíral tři asistence Jiří Hudler, tak vyšli na prázdno, přestože v utkání vedli 3:0 a 4:2. Další Čech v kádru kanadského mužstva, útočník Roman Červenka, dostal v porovnání s předchozími starty více prostoru (14 minut a 47 vteřin). Do statistik si ovšem připsal jen dvě střely, záporný bod do tabulky +/- a jeden dvouminutový trest.

Kromě bitvy na ledě se ve stejný den v rámci vyjednávání konfrontovalo i vedení obou klubů. Calgary totiž projevilo zájem o chráněného volného hráče Colorada Ryana O'Reillyho. Nabídku dvouleté smlouvy na 10 milionů dolarů ale Avs dorovnali.

Pavelec vychytal Winnipegu třetí výhru v řadě

Pouze čtyři brankáři v lize (20 - Ijla Bryzgalov z Philadelphie, 19 - Ryan Miller z Buffala, 18 - Pekka Rinne z Nashvillu a 18 - Jimmy Howard z Detroitu) zatím nastoupili od úvodní minuty do více zápasů než Ondřej Pavelec, jenž ve čtvrtek naskočil do branky Winnipegu posedmnácté a byla z toho další výhra.

Český reprezentant tentokrát předvedl 22 zákroků proti New Jersey a po výsledku 3:1 mohl s Winnipegem slavit třetí dvoubodový zisk v řadě, již pátý z posledních šesti zápasů. Kladenský odchovanec byl vyhlášen druhou hvězdou, přednost dostal pouze tříbodový kapitán Jets - Andrew Ladd (2+1).

Chicago bodovalo i ve dvacátém zápase sezony

Již na dvacet zápasů bez porážky v řádné hrací době natáhli hokejisté Chicaga nový ligový rekord. Ve své bodové sérii ze začátku sezony NHL naposledy pokračovali na ledě St. Louis, odkud si odvezli dva body po výsledku 3:0.

Dvakrát se trefil kapitán Jonathan Toews, jedinou kaňkou z pohledu Blackhawks bylo zranění brankáře Corey Crawforda. Po zahajovací třetině jej zastoupil Ray Emery a díky 15 zákrokům si připsal čisté konto.

Boston - Ottawa 2:1 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)
26. Horton, 64. P. Bergeron - 35. O'Brien. Střely na branku: 46:31. Diváci: 17.565.

NY Islanders - Toronto 4:5 v prodl. (1:1, 1:3, 2:0 - 0:1)
4. Bailey, 27. Višňovský, 46. MacDonald, 51. Okposo - 9., 29. a 35. Kadri, 31. Van Riemsdyk, 62. Phaneuf. Střely na branku: 27:28. Diváci: 9222.

NY Rangers - Tampa Bay 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)
8. Hägelin, 9. Stepan, 37. M. Staal, 59. R. Nash - 17. St. Louis. Střely na branku: 42:25. Diváci: 17.200.

Carolina - Pittsburgh 4:1 (1:1, 3:0, 0:0)
25. a 40. Tlustý, 20. E. Staal (Tlustý), 26. Skinner - 14. Kunitz. Střely na branku: 29:27. Diváci: 18.680.

Florida - Buffalo 3:4 po sam. nájezdech (2:3, 0:0, 1:0 - 0:0)
15. Shore, 16. Goc (Fleischmann), 59. B. Campbell - 7. a 17. Gerbe, 11. Ennis, rozhodující sam. nájezd Vanek. Střely na branku: 43:25. Diváci:
15.672.

Winnipeg - New Jersey 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)
1. a 52. Ladd, 60. Wheeler - 24. Loktionov. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval jeden gól z 23 střel a úspěšnost zásahů měl 95,65 procent. Střely na branku: 21:23. Diváci: 15.004.

St. Louis - Chicago 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
1. a 47. Toews, 43. Shaw. Střely na branku: 21:23. Diváci: 19.533.

Dallas - Edmonton 1:5 (0:2, 0:1, 1:2)
55. Jágr - 2. Gagner (Hemský), 14. Schultz, 40. Petry (Hemský), 41. Hemský, 52. Eager. Střely na branku: 34:38. Diváci: 17.004.

Phoenix - Minnesota 3:4 (0:2, 1:2, 2:0)
31. Klesla, 56. Yandle, 60. Doan - 15. a 27. Heatley, 2. Zucker, 37. Spurgeon. Střely na branku: 28:23. Diváci: 11.547.

Colorado - Calgary 5:4 (0:3, 2:1, 3:0)
26. O'Byrne, 30. D. Jones, 41. Landeskog (Hejda), 47. Stastny, 51. Duchene - 20. a 34. Iginla (na obě Hudler), 5. Bouwmeester (Hudler), 6.
Cammalleri. Střely na branku: 36:23. Diváci: 15.197.

San Jose - Detroit 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
45. Couture - 47. Eaves, rozhodující sam. nájezd Brunner. Střely na branku: 26:34. Diváci: 17.562.