S papežem se loučí lidé na celém světě. Na snímku shromáždění věřících v hlavním městě Mexika (28. února 2013) | foto: Reuters

Papež svou rezignací oslabil církev, zkritizoval Svatého otce kardinál

  • 140
Dojemné loučení, ale i tvrdá kritika od jednoho z kardinálů za rezignaci, která je v katolické církvi naprosto převratným krokem. I to provází poslední den Benedikta XVI. před jeho odchodem na "penzi". Vatikán se musí vyrovnávat i s mnoha technikáliemi situace, která je pro celou katolickou církev zcela nová.

Australský kardinál George Pell, nejvyšší představitel římskokatolické církve ve své zemi, odstupujícímu Benediktovi XVI vyčetl, že svým krokem církev destabilizoval a že tím zkomplikoval postavení jeho budoucího nástupce.

Podle Pella nebylo vládnutí církvi Benediktovou "silnou stránkou". "Dávám přednost někomu, kdo církev může vést a trochu ji sjednocovat," řekl v televizi. Papežovi vyčetl zejména aféru Vatileaks, při níž se dostaly na veřejnost interní dokumenty Vatikánu svědčící o mocenských intrikách v římské kurii.

Benediktovu rezignaci označil Pell za nebezpečný precedens, který by v budoucnu mohl vést část církevních špiček k tomu, aby v případě nesouhlasu s novým papežem ho přinutily k odchodu.

Podle Pella tím byla vážně narušena tradice, podle níž papežovo působení končilo jeho smrtí. Nová hlava církve bude muset mít schopnost pozvednout ve Vatikánu morálku a patrně v něm obnovit disciplínu.

Podle agentury AFP je tak otevřená kritika z úst vysoce postaveného náboženského činitele velmi výjimečná.

Papež se přesunul do letního sídla

Poslední den papeže Benedikta XVI. přitom sledují stamiliony lidí po celém světě, a to nejen věřících. Ceremonii většinou přihlížejí s dojetím v očích. Dobrovolná rezignace papeže je totiž v moderních dějinách převratnou událostí, v posledním více než půltisíciletí všichni pontifikové zastávali svůj úřad doživotně.

Co bude po rezignaci papeže

Rezignací papeže začne období takzvané sedisvakance, tedy prázdného stolce. Církev v té době bude formálně vést kardinál komoří Tarcisio Bertone, který také bude organizovat svolání konkláve a řídit volbu nového papeže.

Ta by se mohla odehrát už v první polovině března, neboť Vatikán usiluje o to, aby církev měla nové vedení ještě před začátkem Velikonoc, nejdůležitějších křesťanských svátků.

Benediktův program začal už v sedm hodin ráno, kdy se zúčastnil mše ve své soukromé kapli, spolu se svým osobním sekretářem. V Apoštolském paláci se pak od 11:00 loučil s kardinály přítomnými ve Vatikánu. Zde svému budoucímu nástupci slíbil "bezpodmínečnou úctu a poslušnost", čímž potvrdil snahu zažehnat obavy před rozepřemi na mocenském vrcholu církve, kdy budou existovat vedle sebe nový a bývalý papež. Kardinály současně vyzval, aby při volbě nového pontifika spolupracovali jednotně "jako orchestr".

Slova se na začátku ceremonie ujal děkan kardinálského sboru Angelo Sodano,  který Benediktovi poděkoval za jeho papežskou činnost. S každým z kardinálů se pak papež osobně rozloučil. Byli mezi nimi i kardinál Miloslav Vlk a pražský arcibiskup Dominik Duka.

Odpoledne se Benedikt XVI. přesunul vrtulníkem do letního sídla papežů Castel Gandolfo, kde večer naposledy osobně požehná věřícím. Úderem 20. hodiny vyprší jeho pontifikát a v tu chvíli u brány jeho sídla nahradí příslušníky švýcarské gardy vatikánská policie.

Poslední audience papeže Benedikta XVI.

27. února 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue