„Rudý“ únor si připomněli bývalí studenti i protikomunistická hnutí

  • 195
Desítky lidí si v Praze připomněly pochod studentů na Hrad v únoru 1948. Vysokoškoláci chtěli vyzvat prezidenta Beneše, aby komunistům neustupoval, zastavila je však policie. Na Staroměstském náměstí se pak v podvečer sešlo několik stovek lidí, kteří protestovali proti návratu komunistů k moci.

Vzpomínkovou akci u pamětní desky v pražské Nerudově ulici na Malé Straně uspořádal Senát a Pražský akademický klub 48, který sdružuje účastníky tehdejšího pochodu. Někteří z nich dorazili v pondělí dopoledne na místo, odkud je před 65 lety rozehnala policie. Na jejich počest zazněla hymna a několik projevů.

Tisíce studentů se vypravily za prezidentem Edvardem Benešem 25. února po komunistickém puči. "Nikdo jiný takto nevystoupil. Pouze studenti dokázali vyjít do ulic a manifestovali svou nespokojenost," zmínil rektor Karlovy Univerzity Václav Hampl.

Vysokoškoláci se vydali na Hrad od budovy ČVUT na Karlově náměstí. "Byl to mohutný průvod několika tisíc vysokoškoláků, který se sunul velice tiše a pomalu. Nebyla veselá nálada, která se obyčejně objeví, když mladí lidé jsou pohromadě. Bylo vidět, že to berou všichni vážně," zavzpomínal pro iDNES.cz předseda Pražského akademického klubu 48 Jiří Navrátil.

Vpředu původu šel tehdejší student dnešní Vysoké školy ekonomické Oldřich Začal. "Došli jsme až k ulici Jánský vršek, kde nás policisté rozehnali. Mezi účastníky průvodu byli samozřejmě fízlové. Vznikla panika. Jeden student byl omylem postřelený, jinak se nestřílelo," řekl iDNES.cz Začal. Část studentů se přes Petřín dostala na Hradčanské náměstí, ani jim se však hovořit s Benešem nepodařilo.

Schwarzenberg: Za vliv KSČM můžeme i my

Komunisté mnoho z účastníků průvodu zatkli a vyloučili ze studia. "Dostávali poté nejhorší místa a dodnes si to musejí vypíjet ve výši důchodů," připomněl Navrátil. On sám tenkrát až nahoru do Nerudovy ulice nedošel. Od kamaráda se totiž dozvěděl, že byl vyloučený ze studia a šel se podívat na právnickou fakultu, kde si tuto informaci potvrdil. Kvůli svému působení ve skautu strávil léta ve vězení a uranových dolech.

Oldřich Začal dostal vyhazov ze školy 13. prosince 1948. "Chybělo mi čtrnáct dní a dvě zkoušky do dokončení studia. Za Dubčeka jsem se přihlásil, když byly vyhlášené rehabilitace, a během roku 1969 jsem vysokou školu dokončil," říká.

Sobotka kritizoval řeč Grebeníčka k Palachovi

Někdejší vysokoškoláci také podpořili dnešní studenty v jejich protestech proti komunistům v krajských radách. "Fandím jim v jejich úsilí. Všichni vědí, co komunismus znamenal a přesto se najdou lidé, kteří volí KSČM. Je to zdrcující, " uvedl místopředseda Konfederace politických vězňů František Šedivý.

Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka připomněl i nedávný sněmovní proslov komunistického poslance Miroslava Grebeníčka, který zpochybnil oběť Jana Palacha (více čtěte zde). "Komunisté prokázali, že zůstanou vždy stejní. Drzost, lež, cynismus a touha po moci navždy zůstanou součástí gottwaldovských a husákovských pohrobků," uvedl Sobotka s tím, že ke studentům z roku 1948 má obdiv a úctu za to, že se nebáli vyjádřit svůj názor.

"Budeme-li všichni mlčet a budeme-li zalezlí ve svých pracovnách, tak se události z února 1948 mohou opakovat. Musíme být bdělí a věřit, že mladí lidé se budou chovat rozumněji než někteří naši spoluobčané," doplnil rektor ČVUT Václav Havlíček.

Iniciativy svolaly protest na Staroměstském náměstí

V podvečer se potom na Staroměstském náměstí sešlo několik stovek lidí, kteří nesouhlasí s rostoucím vlivem KSČM. Podle organizátorů z krajských iniciativ přišlo protest podpořit až 1 500 lidí, policie odhadla pouze zhruba třetinovou účast.

Na pódiu byla i rudá klec s improvizovanou šibenicí. "Komunismus není jen rohlík za 30 haléřů, ale i provaz za názor," prohlásil jeden z řečníků.

Krajské iniciativy BEZ komunistů.cz a Komunisté nepatří ke kormidlu na závěr protestu naplánovaly pochod k sídlu ČSSD. Nelíbí se jim, že sociální demokracie údajně porušuje své stanovy a pouští se do vlády s totalitní stranou.

Pořadatelé na akci také sbírali podpisy pod petici. Podle aktivistů má protest vyvolat občanský tlak na to, aby komunisté zmizeli z veřejného života. Podobné protesty se uskutečnily i v dalších městech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video