Neproniknutelná mlha bude děsit násilníky ve školách. Teď plaší zloděje

  • 77
Speciální generátor kouře dokáže během několika sekund zaplnit místnost mlhou hustou tak, že by se opravdu dala krájet. Systém, který proti zlodějům už dávno používají třeba zlatnictví, nyní chce britská firma Concept nabídnout i do škol proti ozbrojeným útočníkům.

Stojím v malé předváděcí kukani a šéf společnosti Concept mě drží za ruku. Přesně za 0,75 sekundy (ano, za necelou sekundu) už vím proč. Přestože nemá prosklená místnost na výstavišti v Birminghanu víc než čtyři metry čtvereční, přímo ke dveřím bych už netrefil. Všude je jen absolutní bílo. Vlastní ruku téměř nevidím, ani když se s ní dotýkám nosu.

Vykouříme zločince

  • Většina vloupání do obchodů nebo benzinových čerpadel trvá méně než čtyři minuty. Policie obvykle nepřijede dříve než za 10 minut. Řetězec Tesco proto začal ve Velké Británii používat vývojníky kouře například u boxů s cigaretami, které byly často terčem nenechavců. Pokud dojde k pokusu o krádež nyní, končí během několika sekund neúspěchem.
  • Za 45 sekund je systém od Conceptu schopen zaplnit kouřem halu o velikosti 100 x 100 x 15 metrů. Jistá firma v takovéto hale vyrábí příslušenství k mobilním telefonům. Pro to si s oblibou jezdili zloději, kteří jej na jeden zátah dokázali ukrást i za desítky tisíc liber. Nově zabudovaný systém nyní dokáže chrlit kouř až třicet minut, což zaručuje absolutně nulovou viditelnost celých 6 hodin. Jedna dávka přitom vydrží ve vzduchu přibližně hodinu.

Jen pro představu, základní model vývojníku dokáže vytvořit 28 metrů krychlových kouře za sekundu.

Systém Smoke Screen od firmy Concept nebo třeba konkurenční Fog Bandit už relativně běžně plaší lupiče po celém světě. Nejčastějšími zákazníky jsou zlatnictví, klenotnictví, benzinky, ale i menší výrobní závody nebo podniky, kde se v halách montují tajná zařízení nebo se pracuje například drahými materiály, případně citlivými informacemi. A jak to funguje v praxi? Jednoduše.

Představte si, že jdete vykrást zlatnictví. Jen co kladivem uhodíte do první vitríny se šperky, ozve se zasyčení a z rohu se na vás obrovskou rychlostí valí kouř. Za dvě sekundy jste buď venku nebo stojíte uprostřed bílé nicoty. Bezpečnostní služba už je na cestě. Co uděláte? Podle bezpečnostních expertů, včetně Matta Gilmartina ze společnosti Concept, většinou prostě zdrhnete.

Velmi podobné následky by mělo mít nasazení tohoto bezpečnostního systému ve školách. Zejména v USA mají kvůli relativně volnému přístupu obyvatelstva ke zbraním se střílením ve třídách velmi smutné a četné zkušenosti. Firma sice přesně nespecifikovala způsob nasazení vývojníků mlhy, ale je zřejmé, že by útočníkovi opravdu mohly razantně ztížit útok na studenty. Pokud budou totiž například umístěny na chodbách školy, znemožní mu do třídy se dostat. Pokud už se do prostoru se studenty dostane, znemožní mu mlha účinné míření.

Vývojník kouře pracuje většinou s glycerinem (ve vodě rozpustný alkohol) nebo se speciálním olejem. Prvně jmenovaná technologie má tu výhodu, že je velmi skladná a výsledné zařízení je tudíž malé. Zjednodušeně řešeno, účinný vývojník se vejde do skříňky o velikosti od bot. Velkou část objemu tvoří tekutá čirá náplň v plastovém sáčku (něco jako velká kapačka). Kouř "z oleje" vydrží v prostoru výrazně déle a je také výrazně odolnější proti vysokým teplotám. Snese 135 až 200 stupňů Celsia, což z něj dělá ideální kouř například pro trénink hasičů.

Společnost Concept navíc doplňuje své kouřové "plašiče lumpů" o xenonový stroboskop a takzvanou Sound screen barrier (S³B). Generátor zvuku spustí takzvaný bílý hluk (white noise - což je v podstatě šum), který útočníka ještě více dezorientuje. Světelné efekty pak fungují podobně, jako když si v mlze pustíte v autě dálková světla. Pokud bylo předtím alespoň trochu vidět, teď už určitě neuvidíte vůbec nic.

Vyrobený kouř je pochopitelně netoxický a zdraví neškodný.