GÓLOVÁ RADOST. Václav Prospal právě rozhodl o vítězství Columbusu, překonal

GÓLOVÁ RADOST. Václav Prospal právě rozhodl o vítězství Columbusu, překonal Jimmyho Howarda z Detroitu. | foto: AP

Tlustý dal dva góly Pavelcovi, Prospal završil obrat proti Detroitu

• 9
V desítce čtvrtečních duelů NHL se bodově prosadila pětice Čechů, z toho čtyři gólově. Hned dvakrát se za Carolinu trefil Jiří Tlustý, výhru však slavil hostující brankář Ondřej Pavelec s Winnipegem. Bodovali i lídři produktivity krajanů v NHL, Patrik Eliáš (1+1) a Jakub Voráček (1+0). Gólem z poslední minuty se blýskl Václav Prospal, jenž završil obrat Columbusu z 0:2 na 3:2 na ledě Detroitu.

Den poté, co Jakub Voráček z Philadelphie nastřílel svůj premiérový hattrick kariéry v NHL proti krajanovi v brance Pittsburghu Tomáši Vokounovi, se střelecky dařilo pro změnu Jiřímu Tlustému proti Ondřeji Pavelcovi.

Další hattrick z toho sice nebyl, ale i tak konfrontaci dvou kladenských odchovanců okořenily dvě trefy českého forvarda do sítě kamaráda v brance Winnipegu.

Češi v NHL

1. Patrik Eliáš (NJD) 17 z. (5+16) - 21 bodů
2. Jakub Voráček (PHI) 19 z. (7+12) - 19 b.
3. Tomáš Plekanec (MTL) 17 z. (8+5) - 13 b.
4. David Krejčí (BOS) 14 z. (4+8) - 12 b.
5. Radim Vrbata (PHX) 15 z. (4+8) - 12 b.
6. Jiří Tlustý (CAR) 15 z. (7+4) - 11 b.
7. Jaromír Jágr (DAL) 16 z. (4+7) - 11 b.
8. Martin Hanzal (PHX) 12 z. (7+3) - 10 b.
9. Aleš Hemský (EDM) 16 z. (7+3) - 10 b.
10. Jiří Hudler (CGY) 12 z. (4+6) - 10 b.

Tlustý svou 6. a 7. trefou sezony pokaždé vyrovnával průběžný stav. Napoprvé to bylo v závěru první třetiny na 1:1 a následně až v čase 54:50, kdy vrátil Hurricanes do hry úpravou stavu na 3:3.

Uběhlo ovšem pouhých 16 vteřin a hostující Jets znova odskočili do vedení. Na branku Blakea Wheelera již navíc Carolina nedokázala odpovědět a kanadský celek si tak připsal druhou venkovní výhru v řadě, kterou spolehlivý Pavelec podpořil tentokrát 27 zákroky.

"Třetí třetina byla trošku bláznivá se všemi těmi góly. Mohlo se to stočit na kteroukoliv stranu," hodnotil dramatický závěr Pavelec, pro ti němuž v dresu Hurricanes kromě Tlustého nastoupil ve svém třetím startu v NHL i mladý bek Michal Jordán.

Prospal rozhodl o výhře Columbusu gólem z času 59:35

Favorizovaní hokejisté Detroitu se na domácím ledě proti Columbusu rychle ujali dvoubrankového vedení, když se už po 18 vteřinách hry prosadil Damien Brunner a náskok následně navýšil Valtteri Filppula. Podceňovaní Blue Jackets ovšem nic nezabalili. Dál bojovali a za svou snahu byli nakonec oceněni dvěma body po obratu skóre z 0:2 na 3:2.

Ještě v první třetině se v přesilovce prosadil R.J. Umberger. Prostřední hrací část gól nepřinesla a diváci si ji zapamatovali jen skrz nepříjemnou srážku za brankou Detroitu, po které utkání na nosítkách opustil hostující útočník Artěm Anisimov.

Další změnu skóre přinesla 46. minuta. Po dorážce v brankovišti slavil srovnání Derek Dorsett.

Stejný hráč byl pak i u zrodu vítězné akce z poslední minuty řádné hrací doby. Dorsett v útočném pásmu našel Jamese Wisniwskiho, který rychlým pasem vybídl volného Václava Prospala. Český útočník si zpracoval puk zády k brance a pohotovou střelou z otočky zaznamenal svůj šestý gól sezony.

Na pohlednou akci, po které byl Prospal vyhlášen první hvězdou zápasu, se můžete podívat zde:

Eliáš s Židlickým bodovali proti Washingtonu

Hokejisté New Jersey přestříleli domácí Washington výrazně 37:19 a odvezli si dva body po výhře 3:2. Hned u dvou gólových situací Devils byl nejproduktivnější Čech letošní sezony NHL, Patrik Eliáš, v zápase vyhlášen jako první hvězda.

Třebíčský rodák nejprve v 32. minutě skóroval při hře v oslabení a vyrovnával tak průběžný stav na 1:1. Svůj druhý bod si připsal v 52. minutě, kdy pro změnu v přesilovce vybídl ke střele Ilju Kovalčuka. Ruský kanonýr propálil brankáře Bradena Holtbyho a zajistil tak New Jersey výhru. Druhou asistenci u rozhodující akce si připsal bek Marek Židlický.

Už pošesté v řadě dostal v brance Capitals přednost Kanaďan Holtby. Český gólman Michal Neuvirth naposledy chytal 5. února proti Torontu (prohra 2:3). V obraně domácích nechyběl mladík Tomáš Kundrátek, veterán Roman Hamrlík ale znova nenastoupil. Do sestavy se nedostal přestože, zraněný vyřadilo ofenzivně laděného beka Mikea Greena.

Voráček bodoval ve čtvrtém zápase za sebou

Po jedné asistenci proti Montrealu, čtyřech gólových pasech proti Islanders a hattricku z derby s Pittsburghem se ve velké formě hrající útočník Jakub Voráček prosadil i ve čtvrtečním duelu s Floridou.

Svou sedmou brankou ve zkráceném ročníku NHL však tentokrát v 56. minutě pouze zkorigoval porážku Philadelphie na 2:5. V dresu vítězných Panthers řádil mladíček Jonathan Huberdeau, jenž vyprodukoval čtyři body za dva góly a stejný počet asistencí.

Dallas těsně podlehl Vancouveru, Jágr nebodoval

Již potřetí z posledních čtyř startů padli hokejisté Dallasu poté, co na domácím ledě prohráli 3:4 s Vancouverem.

Stars góly Jamie Benna a Michaela Rydera dvakrát odskočili do vedení. Canucks však vždy přispěchali s rychlou odpovědí. Vyrovnání na 1:1 a 2:2 přišlo z holí Alexe Burrowse a Kevina Bieksy. O svém triumfu hosté rozhodli na startu třetího dějství. Brankáře Crise Nilstorpa, který dostal příležitost při zranění jedničky Kari Lehtonena, překonali Jason Garrison a Henrik Sedin.

Kapitán Dallasu Brenden Morrow následným gólem z 47. minuty už pouze kosmeticky upravil skóre. Jaromír Jágr vyšel bodově naprázdno už ve třetím utkání v řadě.

Toronto - Buffalo 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
39. a 55. Van Riemsdyk, 22. Phaneuf - 14. Ennis. Střely na branku: 36:32. Diváci: 19 473.

Philadelphia - Florda 2:5 (0:3, 0:1, 2:1)
54. L. Schenn, 56. Voráček - 9. a 55. Mueller, 11. a 32. Huberdeau, 9. Kopecký. Střely na branku: 34:26. Diváci: 19 605.

Washington - New Jersey 2:3 (0:0, 2:1, 0:2)
30. M. Perreault, 33. Ribeiro - 32. Eliáš, 50. Loktionov, 52. Kovalčuk (Eliáš, Židlický). Střely na branku: 19:37. Diváci: 18 506.

Carolina - Winnipeg 3:4 (1:1, 0:0, 2:3)
19. a 55. Tlustý, 44. J. Staal - 2. a 56. Wheeler, 43. E. Kane, 55.
Ladd. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval tři branky z 30 střel a úspěšnost zásahů měl 90 procent. Střely na branku: 30:23. Diváci: 18 282.

Montreal - NY Islanders 3:4 v prodl. (2:0, 1:2, 0:1 - 0:1)
12. a 29. Pacioretty, 1. Moen - 21. a 37. Moulson, 50. Nielsen, 64. Hickey. Střely na branku: 33:25. Diváci: 21 273.

Ottawa - NY Rangers 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 1:2 - 0:0)
7. Silfverberg, 54. Zibanejad, rozhodující sam. nájezd Daugavins - 51. Callahan, 52. McDonagh. Střely na branku: 37:34. Diváci: 19 076.

Tampa Bay - Boston 2:4 (1:2, 1:1, 0:1)
9. Stamkos, 29. Conacher - 2. a 43. Horton, 4. P. Bergeron, 34. Marchand. Střely na branku: 26:26. Diváci: 19 204.

Detroit - Columbus 2:3 (2:1, 0:0, 0:2)
1. Brunner, 3. Filppula - 5. Umberger, 46. Dorsett, 60. Prospal. Střely na branku: 30:24. Diváci: 20 066.

Dallas - Vancouver 3:4 (1:1, 1:1, 1:2)
1. Benn, 23. Ryder, 47. Morrow - 9. Burrows, 28. Bieksa, 43. Garrison, 45. H. Sedin. Střely na branku: 25:22. Diváci: 17 393.

Edmonton - Minnesota 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
33. Smyth - 36. a 54. Cullen, 43. Setoguchi. Střely na branku: 28:28. Diváci: 16 839.