Nový forester: první svezení se sportovcem inkognito

  • 30
Forester je stále nejlepší SUV z pohledu řidičských pocitů. Už druhou generaci má vysokou stavbu, která je stále módnější, jezdí však jako přikrčený osobák. Obratný, lehkonohý a skvěle ovladatelný. Ochutnali jsme nejnovější subaru ještě před českou premiérou.

Za ty roky už jsme zapomněli, co přesně znamená zkratka SUV. Dnes je to to módní auto, do kterého se nastupuje nahoru, dává klamný pocit bezpečí a bez něho jste v satelitním "šmoulově" na kraji města out. SUV však znamená "sportovně užitkový vůz". A forester je i v novém provedení jedno z mála SUV, které si tak může opravdu říkat.

Subaru Forester

Pocit, že sedáte do pracovního stroje, ne do auta za třičtvrtě milionu, už se podařilo designérům a vývojářům interiéru potlačit na minimum. Němečtí frajeři vás nutno uznat ovšem stále ještě hýčkají víc. Příjemným pocitem, že všechno funguje, že víte, kde co najít a jak to ovládat, vás však forester potěší. A padne do ruky na první nastartování. Už proto, že pořád neotravuje svéhlavostí moderní elektroniky. Prostě poslouchá jako auto ze staré školy, v tom nejlepším smyslu slova.

Dravec

A říkat si sportovní může tohle auto taky. Objemnou vysokou karoserií to maskuje (už třeba 22centimetrovou světlou výškou, hodnou teréňáků), ale forester je sportovec. A jaký.

Subaristy možná nejdřív zklame, jak má tvrdý podvozek. Ten je opravdu o dost tvrdší, než na co jsou znalci značky zvyklí. Ale na rozdíl od mnohých konkurentů to není samoúčelné. V tomto případě podvozek opravdu funguje. Je tuhý, ale zároveň dokonale jistý, i v kriminálních rychlostech ta dost velká krabice úžasně drží směr.

Subaru Forester

Každou díru, každou vrásku na silnici vám forester "práskne", ale nerozhodí ho to, ani to nejsou tupé rány a prkenné odskakování. Vláčně je absorbuje. To je kouzlo kvalitních tlumičů, za které dost značek škudlí. Kde se to pozná nejlíp? Subaristé radí: najděte co nejrozbitější okresku a "palte" to tam co to dá. Tlumiče se pod zátěží rozpohybují a pak odhalí forester svou nečekanou druhou tvář. Je to rodinné SUV s bachratou karoserií, ale podvozkem rallysty. Nad dírami najednou jako by se vznášel, víte o nich, ale s neochvějným klidem letíte. Je to až nebezpečné, jaké dává řidiči sebevědomí. O to rychleji narazíte na limity, karoserie se přece jen naklání víc než přikrčený osobák.

I přes nárůst rozměrů oproti předchůdci je 4,6 metru dlouhý forester stále neuvěřitelně obratný. Hlavně díky permanentnímu pohonu všech kol (aktivně rozděluje sílu mezi kola přední a zadní nápravy) a nízkému motoru uloženému dole blízko těžišti dravě vykružuje zatáčky. Když za volant vezmete moc, zadek vás do oblouku přetáčivě zatlačí. Na zasněžených silnicích Česka tohoto týdne jezdil forester bez náznaku nejistoty. Na sněhovém povrchu byl čitelný, suverénní, se všemi čtyřmi stále "zakousnutými" do podložky.

Subaru Forester

Forester prostě není houpavý zavalitý koráb. Je to závoďák. Pokud se manželka dožaduje SUV i přes váš odpor, od forestera jí budete krást klíčky...

Spousta místa

Nová, už čtvrtá generace foresteru (první, tak ošklivý až krásný, kombíkový, dorazil v roce 1997) je mohutnější, trochu oblejší. Tvář mu dávají ostré linky. Vypadá moderně, netuctově, ale stále hlavně účelově, rozmáchlé líbivé křivky hledejte jinde.

Subaru Forester

Dovnitř vás pozvou doširoka otvírané dveře. Kabina je hezky vzdušná, se spoustou místa na šířku i výšku. Je prostě obrovská, kufr taky, i ten je výborně přístupný, jen má docela vysoko podlahu, ale u SUV už to tak bývá. Líbí se skvělý výhled díky velkým proskleným plochám. A to i dozadu, což je u moderních aut unikum.

Řidič se drží sportovně malého volantu, který má však docela malé rozsahy nastavení. Řízení je tuhé, ale přesné a citlivé. Za dlouhou řadičku se občas musí víc vzít, dráhy jsou ovšem jasně vymezené.

Hranatá přístrojovka je přehledná, svou stavbou otvírá prostor a přispívá k pocitu vzdušnosti interiéru. Sedadla jsou placatější, ale dost velká a pohodlná.

Hrubší hlas turbodieselu slyšíte pouze při nastartování studeného motoru. Jakmile se zahřeje, je slyšet jen při vytočení a na dálnici, když vypnete rádio nebo spolujezdkyni. Horší je odtlumení podběhů, to je tradiční bolístka aut z Japonska, kabina sama je však odhlučněna velmi dobře.

Při návrhu a stavbě interiéru se u Subaru vyvarovali výstřelků. Nepotěší jen okno stahované jedním zmáčknutím pouze u řidiče. Ostatní musí tlačítka držet, u auta za sedm set tisíc.

To si dnes už dovolí jen Japonci. Jsou spíš na techniku, detaily neřeší, rozmazlovadla do aut necpou pod takovým tlakem jako Evropani. A i když už má nový forester multimediální centrum s dotykovým displejem, stále vypadá jako od stánku v tržnici. Ovládání už je vcelku logické, ale když chcete na dotykáči naladit titěrnými virtuálními tlačítky rozhlasovou stanici, stále raději zastavíte u krajnice. Telefon však spárujete přes Bluetooth rozhraní na první pokus a vše funguje parádně.

Líbí se provedení palubního počítače, který se usadil nahoře na přístrojovce a na velkém displeji ukazuje množství provozních údajů. To ještě před pár lety u Subaru tvrdili, že to nejde...

Subaru Forester

Naftový benziňák

Základem pro nový forester je atmosférický dvoulitrový boxer. Zkušenosti říkají, že nejžádanějším motorem pro forester bude v Česku turbodiesel stejného objemu i architektury. Charakteristický hlas i chování ležatého motoru s protiběžnými válci si zachovává i když spaluje naftu. Když se do něj zaposloucháte, víte, že ji spaluje, jinak je ovšem úžasně klidný, nevibruje a nepotřebuje k tomu vyvažovací hřídele.

Má tradiční rychlou reakci na plyn, a nechá se vytáčet. Benzinovému motoru se blíží i dalšími charakteristikami: turbodiesel se probudí kousek nad tisícovkou otáček a pak má plynulý, mocný zátah. Táhne až někam nad čtyři tisíce. Jednička je spíš kratší, další čtyři rychlosti manuální skříně nejsou zbytečně dlouhé, aby nepotlačovaly elán motoru, šestka je vyloženě dálniční. Při stotřicítce točí na dálnici na šestku kolem 2 300 otáček.

Subaru Forester

Do osmi litrů spotřeby se musí vejít každý, jezdit za sedm a půl nedá moc práce. Osm a půl litru nafty chtěl syrový 147koňový nafťák při pražském poskakování a jízdách v závějích. To je na auto se stálým pohonem všech kol dobrý výkon.

Nový forester se cenu dozví poslední únorový den, kdy odstartuje prodej. Předběžně se mluví o 700 tisících za základní provedení s benzinovým 150koňovým dvoulitrem, za nafťák stejného objemu se bude připlácet kolem 90 tisíc. K mání bude i přeplňovaný benzinový dvoulitr s výkonem 240 koní, dostane však jen  variátorový automat.

A extra informace na závěr: stále skvělého forestera končící generace má český dovozce Subaru na skladu posledních dvanáct kusů. A čeká se, že o ně bude rvačka. Oproti nástupci je i díky akční slevě o čtvrtinu levnější.