David Vávra hledal Šumné stopy našich architektů i s bolavými zády

  • 1
Šumné stopy, jejichž první díl uvede Česká televize ve středu, volně navazují na cyklus Šumná města. Po šestašedesáti dílech mapujících moderní architekturu Čech, Moravy a Slezska se tvůrci obrátili k odkazu našich architektů ve světě včetně Japonska.

Začíná se však Slovinskem, na něž má tradiční průvodce pořadu David Vávra i nepříjemné vzpomínky. "Měl jsem zablokovaný krk, hlavu i záda, prošel jsem rukama řady lékařů a chiropraktiků. Dokonce můj syn si udělal výlet a přijel mi píchnout kalciovou injekci," líčí Vávra s nadějí, že nebude "zablokovaně" působit i na obrazovce.

Pořad sleduje stopu známých velikánů od Hráského po Plečnika, moderující architekt však zdůrazňuje jméno Stanka Bloudka. "To byl skutečný vizionář, ve Slovinsku inicioval stavbu sportovišť, navrhoval letadla, sestrojil první slovinský automobil Triglav, autobus i motorku, navrhl skokanský můstek v Planici a ještě Slovinsko reprezentoval v krasobruslení."

Zábavně naučná forma se do cyklu přenese z předchozích Šumných měst. "V nich jsme chtěli ukázat, že přechod z Rakouska-Uherska do samostatné republiky byl daleko harmoničtější než přechod z bolševismu do současného kapitalismu. Za první republiky byli nositeli kulturnosti střední třída, učitelé, úředníci, lékaři, kteří do malých měst zvali osvícené architekty, aby jim stavěli zajímavé domy. To dnes chybí, když si střední třídy nevážíme," srovnává Vávra.