Hasič ve Frenštátě pod Radhoštěm prochází před ruinou domu zdemolovaného

Hasič ve Frenštátě pod Radhoštěm prochází před ruinou domu zdemolovaného výbuchem. (18.2.2013) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Policie řeší výbuch ve Frenštátě jako obecné ohrožení. Lidé viní souseda

  • 196
Policie začala vyšetřovat tragický výbuch ve Frenštátě pod Radhoštěm jako trestný čin obecného ohrožení. Místní stále častěji mluví o tom, že explozi plynu mohl vyvolat problémový soused. Ten už dřív vyhrožoval lidem zabitím. V noci hasiči objevili v troskách domu těla čtyř lidí, z toho tří dětí. Obětí je tak už pět.

Policie příčinu výbuchu zatím nestanovila. Podle neoficiálních informací ale čím dál víc indicií nasvědčuje tomu, že se mohlo jednat o úmyslný trestný čin. Místní už v neděli poukazovali na to, že za výbuchem mohl stát jednašedesátiletý muž, který bydlel v přízemí. Byl problémovým nájemníkem.

Hasiči našli v sutinách těla dětí

"Odpojili ho od elektřiny i plynu, ale dále používal propanbutanové lahve. Měli ho už vystěhovat, ale vykřikoval, že jestli z domu půjde on, tak s ním půjdou všichni," líčil jeden z příbuzných zraněných lidí.

Nyní přibývá zatím nepotvrzených informací o tom, že muž v noci na neděli otevřel hlavní uzávěr plynu v domě. Pak údajně ve svém bytě založil požár. A podle místních se ještě snažil zabarikádovat dveře bytů, aby lidé nemohli ven. Sám chtěl utéci, avšak zahynul při výbuchu.

Hodiny, dny? Hasiči nevědí, jak dlouho budou na místě

U trosek domu, kterým v neděli před čtvrtou hodinou ráno otřásl mohutný výbuch, se v pondělí ráno zastavovali lidé. Kroutili hlavami. Nechtěli věřit tomu, co se stalo. Pořád se nemohou smířit s tragédií, která si vyžádala zatím pět životů. Jeden dospělý člověk se přitom stále pohřešuje.

Hasiči celou noc prohledávali trosky. "Strojem vždy odvalili kus bloku a následně lopatami, krumpáči nebo jen ručně v rukavicích prohledávali sutiny. Jakmile našli nějakou osobní věc, předali ji policii," sdělil mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.

V noci na pondělí hasiči našli v sutinách kusy těla, které nebylo možné identifikovat. A objevili i tři těla dětí. "Jsou sice tvrdí chlapi, ale tohle s nimi otřáslo. Bylo to strašné," netajil Kůdela. Hasiči zatím strhli dům do výšky bytu v prvním patře, kde bylo epicentrum výbuchu, brzy strhnou i zbytek budovy.

Podle Kůdelových slov zatím hasiči netuší, jak dlouho budou muset pracovat na místě. Mohou tu být hodiny, ale i dny.

Posledních 48 hodin změnilo Frenštát

Starostka města Zdeňka Leščišinová v pondělí ráno řekla, že posledních osmačtyřicet hodin změnilo Frenštát.

"Na jedné straně je to obrovská tragédie, na druhé straně cítíme obrovskou vlnu solidarity. Obce, ale také lidé z okolí, ale i jiných krajů nám nabízejí pomoc nejen finanční, ale i materiální," řekla Zdeňka Leščišinová.

Radnici kontaktují třeba i hostince nebo hotely. Nabízejí okamžitou možnost ubytování pro lidi postižené tragédií.

Evakuovaní lidé ze zdemolovaného domu byli celou noc v budově městského úřadu. Zaměstnanci se o ně starali, poskytli jim občerstvení, teplo, lékařskou a psychologickou pomoc.

"Znala jsem ženu z prvního patra. Teď se o ni moc bojím"

Do jednoho z vchodů poblíž místa výbuchu se lidé už mohli vrátit. Další je zatím nepřístupný, po kontrole statika se dnes rozhodne, jestli budou moct lidé zpět. Naprostá většina lidí ze vchodu, kterým otřásla exploze, je v nemocnicích.

17. února 2013

Drahomíra Kolaříková v pondělí ráno procházela kolem ruin zdemolovaného domu. "Znám zdravotní sestřičku, která bydlela v prvním poschodí. Zachránila mi život. Starala se o mě. Teď se o ni moc bojím," líčila žena s tím, že má informaci o tom, že zdravotní sestra leží v novojičínské nemocnici a její manžel ve fakultní nemocnici v Ostravě.

"Je to strašné. Ve Frenštátu se o ničem jiném nemluví," poznamenala Drahomíra Kolaříková.

Zdenka Leščišinová řekla, že pro lidi z domu postiženého výbuchem má město připravenu i finanční pomoc. Sama starostka přitom netajila roztřesení z tragického výčtu obětí události. "Nelze na to nemyslet. Sama mám děti a dva vnuky. Nedovedu si ani představit, že bych něco takového zažila," řekla starostka.

Výbuchy, které si vyžádaly nejvíc obětí

Nejvíce obětí po druhé světové válce si v prosinci 1973 vyžádal výbuch a zřícení budovy ubytovny Plastimatu v Tachově, kdy zemřelo 47 lidí.

O půl roku později, v červenci 1974, při požáru po výbuchu v chemičce v Záluží u Mostu zahynulo 17 lidí.

Osmnáct obětí si vyžádalo zřícení výrobní haly v podniku Mesit v Uherském Hradišti koncem roku 1984.

V povědomí veřejnosti asi nejvíce zůstává požár v ústavu sociální péče v Měděnci v severních Čechách, kdy v listopadu 1984 zahynulo 26 chovanek. Případ ztvárnil v roce 1992 ve svém filmu Requiem pro panenku režisér Filip Renč.

27. října 2010 při nočním požáru drážní budovy v sousedství pražského autobusového nádraží na Florenci uhořelo devět lidí. Oheň způsobil svou nedbalostí jeden z bezdomovců, kteří objekt používali. Při požáru zahynul.

26. května 1995 při požáru hotelu Olympik v Praze zahynulo osm lidí a dalších 36 bylo zraněno. Oheň, jehož oběťmi byli hosté výškového hotelu, způsobilo porušení předpisů. U chladničky v místnosti pro pokojskou ležel hořlavý materiál.

Zdroj: ČTK

,

Nejlepší videa na Revue