Úlomek meteoritu, který se rozpadl nad Uralem

Úlomek meteoritu, který se rozpadl nad Uralem | foto: Profimedia.cz

Rusové našli úlomky meteoritu. Jsou ze stejných prvků jako Slunce

  • 28
Rušti vědci našli v jezeře Čebarkul úlomky meteoritu, který v pátek zasáhl oblast Uralu a způsobil velké škody. Po vstupu do atmosféry se meteorit rozpadl na zhruba sedm velkých částí a jedna dopadla do zmíněného jezera, kde vytvořila v ledu díru o průměru osm metrů.

Největší úlomky meteoritu, jehož páteční pád zranil stovky lidí a vyvolal paniku v okolí uralského Čeljabinsku, leží na dně jezera Čebarkul. Podle ruských odborníků se zatím podařilo nalézt jen milimetrové části, které jsou rozesety na poměrně velké ploše v okolí jezera.

Šéf pátracího týmu Viktor Grochovskij ruským novinářům řekl, že většina dosud objevených úlomků ležela na sněhu v těsné blízkosti osmimetrového otvoru, který zřejmě největší meteorit vytvořil při pádu na zamrzlou hladinu jezera. Velikost žádného z úlomků nepřekračuje několik milimetrů.

Chondrit

Chondrit je druh kamenného meteoritu, který vznikl nahromaděním prachu mateřské mlhoviny. Jsou to nejstarší známé materiály ve sluneční soustavě. Tvoří 86 % známých meteoritů a jsou tak jejich největší skupinou Obsahují stejné množství a poměr prvků jako Slunce (kromě těkavých prvků jako vodík a hélium). Vědci proto soudí, že vznikly několik milionů let po zrodu sluneční soustavy.

Chondrity obsahují i takzvané chondruly, malé kuličky tvořené olivínem, plagioklasem, pyroxenem a často také kovy a sulfidy. Jsou to rychle ochlazené části meteorické taveniny. Tyto struktury se v pozemských horninách nevyskytují. Největší chondrit byl nalezen v roce 1969 u mexického města Allende. Všechny jeho úlomky vážily 2 tuny.

zdroj: Wikipedia

Podle odborníků se nad Uralem rozpadl chondrit, kamenný meteorit, který obsahuje asi deset procent železa. Meteorit pravděpodobně dostane jméno podle jezera Čebarkul a stejnojmenného města. Podle vědců by totiž meteority měly získat jméno po nejbližší vesnici či městě.

V jezeru pátrají potápěči

Průzkumníci z ministerstva pro mimořádné události v pondělí jezero opustili, celá oblast je však nadále nepřístupná a střeží ji zesílené oddíly policie. Na dno jezera se už spustili potápěči, ale jejich pátrání po větších zbytcích vesmírného tělesa zatím výsledky nepřineslo. Vědci tvrdí, že objekt se po vstupu do atmosféry rozpadl na sedm větších částí, které se při průletu hustou vrstvou ovzduší dál dělily na menší částečky.

Ostražitost policistů střežících okolí jezera je podle médií na místě, protože do oblasti se vydali "zlatokopové" ve snaze úlomky meteoritu najít a výhodně zpeněžit. Podle agentury ITAR-TASS ruská policie prověřuje už řadu případů, kdy neznámé osoby prostřednictvím sociálních sítí nabízejí k odkoupení "autentické" úlomky čeljabinského meteoritu. Jejich cena se pohybuje od 10 000 do půl milionu rublů (až 315 000 korun).

Škody zaplatíme, slibuje radnice

V Čeljabinsku, průmyslovém městě s více než milionem obyvatel, zatím za silných mrazů intenzivně pokračuje odstraňování škod. Podle místní radnice se podařilo zasklít okna v 3 500 budovách, v dalších asi 1 200 domech zasklívání skončí v nejbližších dnech. Městská správa se zavázala, že veškeré opravy občanům města uhradí.

Vyplatit štědrou kompenzaci chce postiženému městu ruský prezident Vladimir Putin. Podle mluvčího Kremlu nařídil vládě, aby poslala do uralského města půl miliardy rublů k pokrytí výdajů na opravy poškozených domů. Podle gubernátora Čeljabinské oblasti Michaila Jureviče zatím veškeré výdaje kryje oblast ze svého účtu.

Záchranáři v pondělí vydali zpřesněnou bilanci páteční pohromy. Ve zhruba 4 700 domech, v nichž tlaková vlna zničila okna, žije 100 000 rodin, které byly ve zlomku vteřiny vystaveny až pětadvacetistupňovým mrazům. Mezi poškozenými budovami bylo 671 škol a 235 zdravotnických zařízení. Ve školách se už učí, provoz v klinikách ani v nemocnicích nebyl přerušen. Celkové škody se odhadují na jednu miliardu rublů (přes 630 milionů korun).

Ochrana před meteoroidy za miliardy

O lékařskou pomoc požádalo celkem 1240 lidí včetně 299 dětí, oznámila agentura ITAR-TASS s odvoláním na zdravotníky. V nemocnicích s vážnějšími zraněními zůstalo 52 lidí, z toho 13 dětí. Jako středně těžké hodnotí lékaři zranění 21 lidí.

Ochrana před meteoroidy?

Představa je to krásná, ovšem nereálná.

V ruských odborných kruzích se mezitím rozvinula diskuse o možné ochraně před podobnými událostmi. Agentura RIA Novosti napsala, že experti kosmické agentury Roskosmos ve spolupráci s pracovníky Ruské akademie věd rozpracovali program ochrany před ohrožením z kosmu, jehož součástí je i systém včasného varování před pádem kosmických těles.

Pokud by byl program realizován, během příštích deseti let by si vyžádal asi 58 miliard rublů.Vedení Roskosmosu už údajně program schválilo, ale návrh na jeho realizaci leží na stole vicepremiéra Dmitrije Rogozina, který v ruské vládě odpovídá za kosmický výzkum a zbrojení. O dalším osudu návrhu se nic neví.

Dopad meteoritů na Uralu zranil stovky lidí

15. února 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video