VIDEO: Vyzkoušeli jsme na botách tekuté řetězy. Zázraky však nečekejte

  • 7
V době, kdy se střídají noční mrazy s denní teplotou nad nulou, vznikají na chodníku zmrazky, které chodcům znepříjemňují život. Vyzkoušeli jsme, jak by pomohly tekuté řetězy, které jsou původně určené pro automobily.

Před časem jsme řešili podobnou otázku, je možné nějak se ubránit uklouznutí na chodníku. Zjistili jsme, že se prodávají takzvané nesmeky, které se pro podobné případy navléknou na botu a měly by zabránit uklouznutí (více o nesmekách zde).

Chtěli jsme vyzkoušet i tekuté řetězy, jenže jsme s údivem zjistili, že úplně vymizely z obchodů. V současné době se situace zlepšila, dostanou se běžně v hobbymarketech i v obchodech s autopotřebami.

Na chodníku směrem k redakci iDNES.cz jsme objevili moc pěkný zledovatělý úsek. Chodník je tam uklizený jen na půl. Když budete spěchat a chtít předejít pomalejší osobu, dostanete se přímo na ledovku.

Stačil jediný neopatrný krok a mohl jsem skončit s otřesem mozku. Po prvním kroku totiž následoval pád, který bohužel kameraman nestačil zaznamenat, jinak byste se mohli pěkně pobavit. A tak jsme začali testovat navážno.

Co z testu vyplynulo: tekuté řetězy prokázaly jistou účinnost. Nespoléhejte ovšem na to, že budou fungovat hned, výrobce doporučuje několik minut počkat, až hmota ze spreje zaschne. Takže stříkat, než vyjdete z domu a ne, až když venku zjistíte, že je ledovka.

I tak však byla zvýšená přilnavost podrážky znát. Při klidné chůzi se lze pohybovat s daleko větší jistotou. Na běh to ovšem není. Při testu zbrklé chůze boty podkluzovaly téměř stejně jako bez řetězů, u pokusu o sklouznutí tím spíše.

Podle výrobce by neměl obsah spreje podrážku nijak poškodit: tvrdí, že je i biologicky odbouratelný, bílá vrstva by se měla bez problémů časem "ochodit".

Zkoušeli jste to taky? Podělte se v diskusi o své zkušenosti.