VIDEO: Ať toho chlapa pustěj, jasný? O Smetanovi vznikl hodinový film

  • 30
Anabáze "tykadlového řidiče" Romana Smetany inspirovala dokumentaristy Víta Klusáka a Filipa Remundu k natočení hodinového snímku do cyklu Český žurnál. Snímek časosběrnou metodou zachytil případ, jehož vrcholem bylo Smetanovo uvěznění a průnik v přestrojení za premiérem Petrem Nečasem.

Hned zpočátku se sluší varovat: Klusákův a Remundův autorský dokument vypráví celý příběh očima Romana Smetany. Není zpravodajsky objektivní v tom smyslu, že všechny strany dostanou stejný prostor a celek vyzní neutrálně.

A ani takový neměl být. "Je těžší jít s kůží na trh a uhájit svůj pohled na věc, než si hrát na jakousi pseudokorektnost a vlastně neříct nic. Nehrajeme si na falešnou objektivitu, neskrýváme svůj pohled na věc, jsme součástí příběhu. Polemizujeme a snad si při tom všem dokážeme uchovat i smysl pro ironii a nadsázku," řekli v České televizi Klusák s Remundou.

Hlavní aktér, bývalý olomoucký řidič Smetana, na premiéru finální podoby do Prahy nedorazil.

Smetana je přátelský, ale film nechce nikdy vidět

"Jeho vztah k tomuto filmu možná ilustruje zpráva, kterou ráno poslal Vítovi. My jsme ho sem zvali a pan Smetana napsal, že nepřijede, že ten film nechce nikdy vidět, ani na otázky novinářů není zvědavý a v Praze byl před čtrnácti dny. Jeho vztah byl od začátku rezervovaný, natáčet s námi nechtěl, ale potom, když viděl, že nám o něco jde, že se nesnažíme udělat nějakou senzaci, tak s námi souhlasil a spolupracoval. Vždycky se ale zdálo, že ho spíš musíme přemlouvat, než že by nás sám vyhledával," řekl při premiéře iDNES.cz Filip Remunda.

Vít Klusák doplnil, že kdykoliv trávili dokumentaristé se Smetanou čas bez kamer, byl "nesmírně přátelský".

"Párkrát jsme s ním šli na kafe nebo na pivo, povídali jsme si o všem možném. Neměl rezervovaný vztah k nám jako k lidem, ale ke kamerám, k přístrojům, které dokážou věčně zakonzervovat jeho samotného. On se prostě děsí nějaké trvalosti, sám novinářům raději odpovídal v esemeskách, protože se bál, aby jeho slova nebyla překroucena. Velmi si chtěl pohlídat, aby to, co chce říci, dolehlo přesně v podobě, v jaké to chtěl říci," řekl iDNES.cz Klusák.

Přístup dokumentaristů ke Smetanovi ilustruje i skutečnost, že si s ním den před začátkem natáčení začali tykat. "Je to náš vrstevník, je stejně starý, tak to vyplynulo docela přirozeně. On ale, myslím, je docela samotář, kterého zpočátku vůbec nenapadlo, do jakého kolotoče si s tím svým gestem sedá, co se roztočí," uzavřel Klusák.

Dokumentaristé

Klusák a Remunda

Filmaři Vít Klusák (vlevo) a Filip Remunda

Vít Klusák (vlevo) s Filipem Remundou debutovali v roce 2003 kontroverzní dokumentární komedií Český sen o fiktivním hypermarketu. Režírovali tři díly dokumentárního cyklu Český žurnál, který zobrazuje události roku 2012. První díl o řidiči Smetanovi uvidí diváci v neděli 3. 3. ve 20:00, další díly věnující se například případu střelby v Tanvaldu či volbě prezidenta budou následovat s týdenními rozestupy.

Více o projektu Český žurnál čtěte zde.

Tvůrci v závěru dokumentu přiznali, že v případě Romana Smetany vstoupili do příběhu zcela otevřeně - to když nakoupili spreje a přimalovali tykadla na billboard senátora Tomáše Töpfera. "Už se nám nechtělo stát opodál v pozorovatelském bezpečí," prohlásili k tomu. Svůj čin zdokumentovali na kameru a pod Töpferův billboard s tykadly se podepsali. Jak ale uvedli v závěrečných titulcích, dosud je za tento čin policie nepopotahovala.

Na rozdíl od Romana Smetany, jehož čin nahlásil jeden z pracovníků olomouckého Dopravního podniku; podle jiného kolegy proto, že jinak "by to bylo na něj".

Škodu zaplatil, veřejně prospěšné práce odmítl

Romana Smetanu soud odsoudil za malování tykadel politikům k nahrazení finanční škody a sto hodinám veřejných prací. Řidič škodu uhradil, na práce odmítl nastoupit s poukazem, že by tak přiznal svou vinu za to, co vnímá jako legitimní politický protest.

Soudkyně Markéta Langerová, žena exministra vnitra Ivana Langera (který rovněž neunikl tykadlům), mu kvůli tomu změnila trest na sto dní vězení.

Smetana si odseděl třetinu trestu, pak díky intervenci tehdejšího ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila mohl na svobodu. Nejvyšší soud však Pospíšilovu stížnost zamítl a Smetana si tak musel odsedět zbylých 67 dní trestu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue