Aleš Hemský (vlevo) z Edmontonu se v souboji jeden na jednoho dostal přes Nicka

Aleš Hemský (vlevo) z Edmontonu se v souboji jeden na jednoho dostal přes Nicka Foligna z Columbusu. | foto: Reuters

Detroit srazil Kings v poslední minutě, Hemský se trefil za Edmonton

• 9
Napínavý závěr mělo úvodní utkání nedělního programu hokejové NHL. Detroit přišel 53 vteřin před koncem duelu s Los Angeles o vedení 2:1, ale prodloužení se nekonalo. Pět vteřin před koncem rozhodl Jonathan Ericsson o výhře Red Wings 3:2. V nočních zápasech si pátou branku sezony připsal Aleš Hemský, jeho Edmonton zvítězil 3:1 na ledě Columbusu.

V brance Detroitu dostal před českým mladíkem Mrázkem znovu přednost zkušený Jimmy Howard. A rozhodně si nemohl stěžovat na nedostatek práce. Hokejisté Kings na něj vyslali celkem 47 střel, za svá záda pustil jen dvě.

Jeho protějšek Jonathan Quick čelil 31 střeleckým pokusům hráčů Red Wings, kapituloval třikrát.

Obhájci Stanleyova poháru prohráli posedmé z deseti zápasů a s pouhými osmi body jsou na chvostu tabulky Západní konference. V Detroitu přitom měli herní převahu a soupeře přestříleli 47:31. "Byl to náš nejlepší zápas v sezoně. S takovým výkonem ve většině případů vyhrajete," podotkl losangeleský útočník Anže Kopitar.

Zatímco Petr Mrázek zůstal na střídačce, jeho český spoluhráč Jakub Kindl odehrál v dresu Detroitu sedmnáct a půl minuty.

Edmonton pod palbou, ale vítězně

Kromě střelce Aleše Hemského se za Edmonton prosadil i obránce Ladislav Šmíd, který si připsal asistenci. Oilers přerušili sérii pěti porážek.

Hemský ve 14. minutě otevřel skóre zápasu, když jeho spoluhráč Taylor Hall vystihl rozehrávku soupeře v obranném pásmu a pardubických odchovanec dorážkou překonal rozhozeného brankáře Bobrovského.

Domácím se v polovině třetí třetiny podařilo vyrovnat, v 57. minutě však rozhodl o výhře Edmontonu ve vlastním oslabení Magnus Pääjärvi.

Oilers tak vyhráli zápas navzdory tomu, že Blue Jackets jasně dominovali v počtu střel na branku 40:14! Hlavní hvězdou večera byl hostující brankář Devan Dubnyk, který si připsal 39 zákroků, což je jeho osobní maximum v letošní sezoně.

"Ten zápas mě maximálně bavil. Ano, měl jsem více práce, než je obvyklé, ale občas se člověk na vítězství prostě nadře. A můj úkol je zastavovat puky, ať jich je hodně nebo málo," prohlásil Dubnyk. "Myslím, že jsme dneska mohli dát aspoň deset gólů. Ale ve finále jsme vstřelili jen jeden a s tím jen málokdy můžete vyhrát," pokrčil rameny obránce Columbusu Jack Johnson.

Židlický a Eliáš přispěli k výhře New Jersey

Obránce Marek Židlický a útočník Patrik Eliáš se jednou asistencí podíleli na vítězství New Jersey v Pittsburghu 3:1. Eliáš tak vylepšil svou bilanci na 14 bodů ve 12 zápasech (3 góly, 8 přihrávek) a zůstává nejproduktivnějším českým hráčem v lize.

Devils porazili Tučňáky stejným výsledkem druhý den po sobě, dvěma góly se o to zasloužil David Clarkson, jenž potvrzuje pověst kanonýra z minulé sezony a s devíti zásahy se dělí o druhé místo v tabulce střelců. Marně krotil jeho střelecký apetit Tomáš Vokoun, jenž si v brance Penguins připsal 20 zákroků.

Poprvé ho Clarkson překonal ve 14. minutě, když se při rychlém protiútoku natlačil před obránce a zavěsil střelou švihem. Podruhé byl Clarkson úspěšný v 34. minutě, kdy v přesilové hře dorazil Eliášovu střelu a zvýšil už na 3:0.

"Hráči dnes podali opravdu bojovný výkon. Museli si sáhnout hluboko na dno sil. Už jsme neměli v nádrži moc šťávy, přesto jsme našli cestu k vítězství," pochválil mužstvo po páté výhře v řadě trenér Ďáblů Peter DeBoer.

Chicago je stále bez porážky v základní hrací době

Pozici nejlepšího týmu NHL potvrdilo Chicago, které vyhrálo 3:0 na ledě Nashvillu a bodovalo i ve dvanáctém utkání v sezoně. Brankář Corey Crawford zneškodnil všech 17 střel Predators a vychytal šesté čisté konto v kariéře - první po téměř dvou letech.

Blackhawks zůstávají jediným týmem, který ještě neprohrál v základní hrací době. "Je to samozřejmě skvělý pocit," konstatoval Crawford. "Máme v týmu skvělý mix veteránů s nadějnými mladíky, všechno dohromady to pěkně klape a předvádíme teď opravdu skvělý hokej," dodal brankář Chicaga.

Výsledky NHL

Detroit - Los Angeles 3:2 (2:1, 0:0, 1:1)
Branky: 6. Dacjuk, 18. Brunner, 60. Ericsson - 20. Kopitar, 60. Martinez.

Columbus - Edmonton 1:3 (0:1, 0:0, 1:2)
50. Umberger - 14. Hemský, 57. Pääjärvi (Šmíd), 60. Gagner. Střely na branku: 40:14. Diváci: 14.364.

Nashville - Chicago 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)
27. Krüger, 28. Toews, 45. P. Kane (Rozsíval). Střely na branku: 17:27. Diváci: 17.113.

New York Rangers - Tampa Bay 5:1 (2:0, 1:1, 2:0)
Branky
: 1. a 30. Hagelin, 16. Callahan, 53. Asham, 60. Nash - 35. Lecavalier. Střely na branku: 32:20. Diváci: 17.200.

Pittsburgh - New Jersey 1:3 (0:1, 0:2, 1:0)
41. Neal - 14. a 34. Clarkson (na druhou Eliáš a Židlický), 32. Kovalčuk. Tomáš Vokoun odchytal za Pittsburgh celý zápas, z 23 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 87 procent. Střely na branku: 24:23. Diváci: 18.658.

Buffalo - Boston 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
39. Ennis - 28. Marchand, 48. Bergeron, 60. Lucic (Krejčí). Střely na branku: 26:39. Diváci: 18.869.