Berlinale začalo, po červeném koberci korzovaly i polonahé aktivistky

  • 19
Akčně začal ve čtvrtek večer v německé metropoli 63. ročník mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Postaral se o to jednak zahajovací snímek, kung-fu drama The Grandmaster od známého hongkongského režiséra Wong Kar Waie, jednak aktivistky ženského hnutí Femen, protestující proti ženské obřízce.

Jeden ze tří nejprestižnějších světových festivalů nabídne návštěvníkům během jedenácti dnů přes 400 snímků, řadu z nich ve světové nebo mezinárodní premiéře. Z Česka se do oficiálního programu letos nedostal žádný.

Režisér Wong Kar Wai při zahájení Berlinale 2013

The Grandmaster (Velmistr) se odehrává v Číně 30. až 50. let minulého století a líčí příběh legendárního učitele bojového umění kung-fu Ip Mana, pozdějšího trenéra ve světě ještě slavnějšího Bruce Leeho. Ačkoli je plný efektních bojových scén, režisérovi prý nešlo o to natočit "kung-fu spektákl", ale zprostředkovat divákům čínské tradice a filozofii.

"Doufám, že náš film poskytne nový pohled na bojová umění. Jsou víc než bojovým sportem, jsou výrazem způsobu života a duchovním obohacením," prohlásil čtyřiapadesátiletý Wong Kar Wai, který je i v Česku známý svými předchozími snímky jako Moje borůvkové noci, 2046 nebo Stvořeni pro lásku.

Tony Leung a Čang C'-i při zahájení Berlinale 2013

Do festivalového paláce v centru Berlína ho na slavnostní zahájení doprovodili oba hlavní představitelé jeho novinky, herec Tony Leung a jeho mezinárodně ostřílená kolegyně Čang C'-i, kterou proslavila role gejši ve stejnojmenném hollywoodském výpravném dramatu Roba Marshalla. Kromě prominentů na červeném koberci zapózovaly i aktivistky z hnutí Femen. Jejich protest "nahoře bez" proti ženské obřízce policie rychle ukončila.

Wong se postaral nejen o zahájení 63. Berlinale, ale pod jeho taktovkou bude také vyvrcholení přehlídky příští sobotu v podobě vyhlášení držitelů hlavních cen. Hongkongský tvůrce je totiž zároveň předsedou mezinárodní poroty, která bude rozhodovat o tom, kdo si z Berlína odveze Zlatého medvěda pro nejlepší soutěžní snímek a Stříbrné medvědy pro jednotlivé filmařské profese.

Ředitel festivalu Dieter Kosslick a režisér Wong Kar Wai při zahájení Berlinale 2013

Spolu s americkým oscarovým hercem Timem Robbinsem, dánskou režisérkou Susanne Bierovou, americkou kameramankou Ellen Kurasovou nebo německým režisérem Andreasem Dresenem budou vybírat z 19 soutěžních příspěvků reprezentujících severoamerickou, asijskou, francouzskou, východoevropskou nebo balkánskou kinematografii. Několik želízek v ohni mají i domácí filmaři.

Berlinale však nejsou jen soutěžní snímky, ale i krátké filmy, dokumenty, díla zaměřená na mladou generaci nebo homosexuální komunitu či třeba kulinářské kino, na němž se návštěvníci vedle promítání mohou těšit i na gastronomický zážitek. Chybět nebudou ani filmové hvězdy. Po červeném koberci se letos projdou například herečky Anne Hathawayová, Catherine Deneuveová, Juliette Binocheová nebo Jane Fondová a jejich mužští kolegové Nicolas Cage, Matt Damon, Jude Law či Geoffrey Rush.

Pořadatelé očekávají podobně jako v minulých letech přes 300 tisíc diváků. Na rozdíl od předchozích ročníků schází v oficiálním programu festivalu čeští zástupci. Pouze v rámci doprovodného Evropského filmového trhu se producentům a distributorům představí čtveřice českých nebo koprodukčních snímků Můj pes Killer od Miry Fornayové, Ve stínu režiséra Davida Ondříčka, makedonsko-český Třetí poločas Darka Mitrevského a polsko-český film Yuma Piotra Mularuka.

,