Jedním z vlastních pořadů, které Pětka vyráběla, byl dokument o Ivetě Bartošové a pořad Iveta. (ilustrační snímek) | foto: ČTK

Ochranka u dveří a vyměněné zámky, tak končila TV Pětka

  • 112
To, že televize pětka skončí po třech měsících, její zaměstnanci po obstavení majetku investora Luboše Měkoty tušili. Šokem pro ně ale bylo, jakým způsobem nový majitel vysílání zastavil. Ze dne na den přišli o možnost dostat se na svá pracoviště. "Nedostali jsme šanci projekt rozjet a uspět s ním na trhu," hodnotí tříměsíční působení Pětky její bývalý ředitel Marek Vítek.

"Přišel jsem do práce, zámky byly vyměněné, vstupní karta nefungovala a u dveří stála ochranka. Bylo to bizarní," popsal jeden ze zaměstnanců úterní začátek pracovního dne. "Nemohl jsem si pro své věci, tak jsem na radu právníka udělal jejich soupis a čekám, zda si je budu moci odnést," dodává. Jiní pracovníci kvůli svému majetku zavřenému v kancelářích přivolali na začátku týdne policii.

Kdy obléhání kanceláří skončí, její zaměstnanci v polovině tohoto týdne nevěděli. Stejně jako to, kdy a zda vůbec dostanou výplatu nebo honoráře za prosinec a leden. "Televize mi dluží několik set tisíc korun," popsal živnostník, který pro Pětku pracoval a kvůli nesplaceným závazkům na držitele licence podal žalobu. "Chystá se i hromadná žaloba, protože tam nedostal zaplaceno skoro nikdo. Ani umělci, které si televize nasmlouvala na moderování pořadů," popisuje. "Absurdní ale je, že jsem v lednu musel z peněz, které jsem nikdy neviděl, zaplatit desítky tisíc na DPH," tvrdí  o hořké zkušenosti.

V Pětce a Metropolu ještě loni pracovalo sedm desítek lidí, nyní je jejich počet poloviční. Podle zaměstnanců a externistů, se kterými redaktorka iDNES.cz hovořila, televize měla na konci loňského roku závazek 44 milionů korun.

"To, že Luboši Měkotovi bude obstavený majetek, to nikdo při přípravě Metropolu a Pětky nemohl tušit. O Mostecké uhelné se mluvilo léta a nic se nedělo," říká o celé situaci někdejší ředitel Pětky Marek Vítek. V pondělí dostal, ostatně jako celé vedení televize, okamžitou výpověď.

Stanice doplatila na Měkotovo angažmá v Mostecké uhelné

Pětka, kterou diváci ladili bezplatně na jednom z digitálních multiplexů, začala vysílat v polovině října. K obstavení majetku jejího investora Luboše Měkoty došlo v listopadu (více o zaplombování majetku bývalých manažerů MUS čtěte zde).

Televize se tak prakticky ze dne na den ocitla bez financování. Měkota přitom původně plánoval, že do jejího rozjezdu během tří let investuje 300 milionů korun. Bývalého manažera Mostecké uhelné zaměstnanci popisují jako nenápadného člověka, který televizi několikrát osobně navštívil, aby jednal s jejím vedením. "Jako investor byl vždycky vstřícný a to, na čem jsme se dohodli, platilo," vzpomíná na Měkotu Vítek.

Měkota ve chvíli, kdy přišel o volnou možnost nakládat se svým majetkem, vypověděl s provozovatelem televize úvěrovou smlouvu. Tehdejší vlastník všech akcií vysílatele Ivan Ondřejka pak vedení Pětky pověřil tím, aby se snažilo urychleně najít nového investora. To se managementu podařilo v prosinci a vedení Pětku předalo včetně přístupů ke kontům a veškerých práv disponovat s majetkem Pětky.

"Atmosféra byla napjatá, ale všichni navenek dělali, jakože se nic neděje. Paradoxní je, že se naopak vůbec nikdo ze zaměstnanců nebo externistů nesnažil situaci jakkoliv radikálně řešit. Nejspíš kvůli tomu, aby nepřišli o peníze, které jim televize dluží. Ještě v lednu jela výroba self-proma a obchodní oddělení se snažilo shánět reklamu," uvádí pod podmínkou anonymity člověk, který pro Pětku pracoval na živnostenský list. Sám odešel bez formalit poté, co mu došlo, že televize mu peníze nedá.

Peníze od televize zatím neviděly ani známé moderátorské tváře. Například Eva Jurinová, moderátorka pořadu Na vrcholu, nedostala honorář od listopadu, ačkoliv dodnes má s vysílatelem Metropolu a Pětky platnou smlouvu. Situaci komentovat nechce, protože vyčkává, jak se k celé věci postaví nový majitel.

Pětka na rozdíl od jiných nedostala na trhu šanci, lituje její bývalý ředitel

Pro ty, kteří zůstali nebo ve firmě měli majetek, přišla na začátku února deziluze v podobě výpovědí pro celý management televize a zapečetěných kanceláří. "Pětka není první ani poslední televize, která musela skončit. Na rozdíl od jiných ale tento projekt neskončil kvůli malé sledovanosti, protože Pětka nedostala šanci ukázat, že má na to, aby na trhu uspěla. Nebo taky ne," hodnotí ukončení vysílání Vítek. Televize dosáhla na počátku u diváků od 15 let výše jednoprocentní podíl na sledovanosti. Podle Vítka to byl pro stanici dobrý start.

Možnou vlastní chybu si nepřipouští. "Za nejdůležitější považuju to, že jsme se televizi do poslední chvíle snažili zachránit. A teď nemyslím jen výrobu vlastních pořadů, která skončila začátkem prosince, ale snahu, aby televize byla schopná splatit své závazky," doplňuje. Ostatně firma, v níž má Vítek spoluúčast, má u Pětky pohledávku v řádu několika milionů korun.

Vedení Pětky na konci loňského roku pomoc hledalo u Andreje Babiše, Jaromíra Soukupa nebo Zdeňka Bakaly. Babišovi patří Agrofert Media, Soukupovi vydavatelský dům Empresa Media a Bakala již vlastní vydavatelství Economia.

Ondřejka nakonec firmu neprodal nikomu z nich. Buď neměli zájem, nebo jejich zájem postupně slábl, což se stalo v případě Soukupa, neboť Empresa nejprve zájem o Pětku přiznala a poslala na vyjednávání jejího zástupce Romana Bradáče. Nyní už záležitosti kolem Pětky nekomentuje s tím, že pokračuje audit pouze v sesterské televizi Metropol. Tu ale Soukup nemůže koupit, aniž by nějak vyrovnal závazky Pětky, nebo požádal o novou licenci. Pětka a Metropol totiž jsou spojeny jedním držitelem licence, kterým je Metropol TV, s. r. o.

Jednatelem Pětky je nyní podle obchodního rejstříku advokát Jan Mrázek. Ten firmu Metropol TV přesunul z Prahy do Českých Budějovic. Bývalí i současní zaměstnanci jsou ale přesvědčeni, že za Mrázkem stojí jiný, silný investor. Spekuluje se, že to může být František Savov, který se přihlásil před rokem k vlastnictví vydavatelství Mladá fronta a jenž čelí podezření,  že je jedním z těch, kteří se podíleli na rozkradení majetku Socialistického svazu mládeže (více o propletenci firem, které skupovaly majetek SSM, čtěte zde).

Savov ani vydavatelství Mladá fronta informaci o vztahu k TV Pětka dosud nepotvrdili. Na dotazy zaslané v pátek vydavatelství nereagovalo.

Právě kvůli podezření, že s Pětkou není čistě nakládáno, ale také kvůli pracovním smlouvám a dodatkům o mlčenlivosti současní a bývalí zaměstnanci nechtějí o celé situaci mluvit na jméno.

Iveta Bartošová měla na Pětce realityshow. Připomeňte si její upoutávku

10. října 2012


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue