Vloupání běžkařů si KRNAP vymyslel. Chtěl odradit turisty od ničení tras

  • 15
Údajné vloupání party běžkařů do sídla správců Krkonoš má po týdnu řešení. Do správy národního parku nevnikli obránci běžeckých tras, naopak - video z akce vzniklo přímo v dílně KRNAP. Metodou guerillového marketingu mělo upozornit návštěvníky hor na to, aby neničili běžecké stopy.

Mladíci z videa vnikají předminulou neděli v 20:45 do budovy KRNAP ve Vrchlabí a polepují setmělé chodby zelenými cedulkami. Na nich jsou výmluvné symboly: kdo ničí běžecké stopy, je prase. Pak se rozezní alarm, mladíci prchají.

Mají v sobě něco z Rychlých šípů, ovšem v té nejmodernější verzi. Jak to bylo doopravdy, teď přiznali správci parku.

"Je to takový malý akční film. Přesto se jednalo o oficiální akci v režii Správy KRNAP, jejímž cílem bylo upozornit na problém s ničením běžeckých stop v Krkonoších," přiznal mluvčí Radek Drahný.

Guerillová akce zvedla zájem o Krkonoše

Guerillové akce se čas od času objevují coby netradiční způsob marketingové komunikace. Teď tuto metodu využila státní instituce. A efekt si velmi pochvaluje.

Za první den zhlédlo video s fingovaným vloupáním na YouTube téměř 600 lidí, za celý týden 900. Na facebookovém profilu Správy KRNAP jej vidělo 1 800 fanoušků a po týdnu asi 2 100. Mnohonásobně větší dopad měla reportáž díky tomu, že se dostala do zpráv řady médií.

Nikoho jsme nechtěli napálit, hájí se správci

"Naším cílem nebylo nikoho napálit - ani média, ani veřejnost. Cílem bylo pomoci Svazku měst a obcí Krkonoše, který realizuje projekt Krkonoše - lyžařský běžecký ráj, a jednotlivým upravovatelům tratí, jako jsou obce, města a skiareály," řekl mluvčí už popravdě.

"Chceme, aby se rozšířilo mezi veřejností povědomí o tom, že není správné chodit v upravených stopách. Úprava tratí stojí značné finanční prostředky a pokud pěší turista stopu rozšlape, zničí tak práci a zmaří vynaložené prostředky druhých lidí," doplnil.

Je to na hraně, míní odborník

Odborník na média Jan Jirák poněkud pochybuje, jestli je guerillový marketing a mluvčí, který kvůli němu musí lhát, to nejlepší pro státní instituci typu Krkonošského národního parku. Není to však něco, co by správci nesměli udělat.

"Je třeba mít na paměti, že guerillový marketing přitáhne pozornost, ale nedodá instituci na důstojnosti. Je otázka, zda by právě hledisko důstojnosti nemělo u KRNAP převážit," řekl Jan Jirák.

Podle něj se bude tento marketingový nástroj nejspíš šířit mnohem víc a je na společnosti, jaké určí estetické a etické hranice. "Nejde jen o státní instituce, ale těžko si představit takové postupy třeba u pohřebního ústavu," míní Jirák.

Přepadení však budilo pochyby - třeba tím, že ho správci parku nechtěli nahlásit policii - s odůvodněním, že mladíci nic nepoškodili (více čtěte).

Mluvčí Drahný dokonce před týdnem výslovně odmítal myšlenku, že si KRNAP akci naplánoval. "Popírám, že by šlo z naší strany o fikci," řekl tehdy.