Máte ho rádi? Vysaďte mu prášky, radí rodičům léčitel. A předepisuje čaj

  • 554
V Česku nikdo nereguluje léčitele. Ti tak mohou dělat se svými pacienty prakticky cokoliv, co uznají za vhodné. Redaktorka MF DNES jednoho takového populárního léčitele navštívila a popsala jeho otřesné praktiky. Zoufalí lidé za návštěvy jeho ordinace zaplatí tisíce za léčbu čajem a převařenou vodou.

"Máte ho rád? No tak - máte ho rád?! Tak mu ty léky vysaďte!" křičel léčitel Pavel Šíma z Kamenice nedaleko Prahy na otce sedmiletého syna s vážnou genetickou nemocí. Celá čekárna lidí, rodin s dalšími dětmi, včetně kojence, to poslouchala. A otec přitakal a svěřil se do moci léčitele, který říká, že nemoci nejsou, všechno špatné je tu jen proto, že máme špinavá těla.

Čtěte v sobotní MF DNES: Velký rozhovor s léčitelem a reportáž z ordinace. Jak chyboval v diagnóze reportérky a kolik mu jeho řemeslo vynese

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

A léčitel se tímto přístupem netajil ani před kamerou iDNES.cz. "Nemoci neexistují. Rakovina neexistuje, žádná roztroušená skleróza není, to vám vytluču z hlavy," říká. Léčí pouze čajem, převařenou vodou, výplachy nosu a zákazem jakékoliv chemické léčby, tedy pilulek i chemoterapie.

"Každý někdy umře," odvětil léčitel Pavel Šíma na dotaz, zda už mu někdy pacient zemřel přesto, že poctivě dodržoval všechny jeho rady.

"Chápu, že když lidé narazí na limity běžné medicíny, která umí pomoci ani ne polovině nemocných s rakovinou, tak se chytají jakékoliv naděje," říká onkolog David Feltl. "Pacienty žene beznaděj, a je zločin, že někdo té důvěry zneužívá," dodává lékař.

Na "léčbu" Pavla Šímy čekají denně desítky lidí. Nevadí, že zaplatí za pár čajů a za čtyři minuty pobytu v ordinaci tisíc korun.

"Jsou to opravdové černé ovce a skuteční podvodníci, tito lidé, kteří se za léčitele nezřídka pouze vydávají s jediným cílem, totiž vylákat z důvěřivých nemocných peníze," říká lékař Rudolf Zemek, který žije desítky let v Německu, kde je léčitelství normálním povoláním.

Ovšem licencovaným, a vykonávat jej tu smí člověk pouze po náročné a draze zaplacené škole, zakončené zkouškou. I tady ovšem, jak Zemek přiznává, se vyskytují mezi léčiteli černé ovce, byť jsou tímto přístupem státu velmi eliminované.

Německý přístup se v Česku nechystá

"Triků mají v zásobě více. Třeba ten, kdy podvodník klientům víceméně důvěryhodně namluví, že kromě spontánně udaných potíží mají ještě další, o nichž dosud nevěděli. Všechny dohromady mohou pak vyléčit jedině postupy, které nabízí podvodný léčitel. Když na to nemocný přistoupí, platí za slíbenou iluzi vyléčení. Je to nemorální obchod s cíleně vyvolaným strachem a nesplnitelnou nadějí. Vždy se však najdou zoufalí nemocní, kteří uvěří. Uvěří a platí," popisuje Zemek.

Pokud léčitel (v Německu se jim říká Heilpraktiker), ve své praxi pochybí, tedy například provádí terapie, na které se neškolil, přijde o licenci a tím i o možnost živit se. A to je citelná rána, vzhledem k tomu, že tamní privátní pojišťovny proplácí určitou alternativní léčbu nejen lékařům, ale i těmto léčitelům.

V Česku se nic podobného nechystá. "Nechtěli jsme, aby se léčitelství dostalo do zdravotnických zákonů, protože bychom jej tak de facto uznali jako něco, co do zdravotnictví patří. A tak to není," říká ministr zdravotnictví Leoš Heger.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue