Soudce uvažuje o zpřísnění kvalifikace pro lékaře Bartáka

  • 27
Soudce Stanislav Králík upozornil bývalého šéfa modřanské polikliniky, že mu v případě některých asistentek může hrozit i přísnější kvalifikace činu. Žaloba viní Bartáka ze zneužití a bití asistentek. V líčení, které pokračuje u pražského městského soudu, hrozí Jaroslavu Bartákovi až 12 let vězení.

Soudce konkrétně uvedl tři případy znásilnění. Podle paragrafů, které jmenoval, si Barták přísnější kvalifikaci vysloužil ve dvou případech kvůli použitým sexuálním praktikám a v jednom případě kvůli následku, tedy těžké újmě na zdraví.

Případ Barták

Lékař čelí obžalobě z osmi závažných trestných činů, mezi nimi je například znásilnění šesti žen, dvakrát sexuální nátlak, čtyřikrát vydírání či dvakrát ublížení na zdraví. Hrozí mu dvanáct let vězení.

Policie zadokumentovala jedenáct žen, kterým Barták od roku 2006 ubližoval. Skutečných obětí je víc. Některé figurují ve spise jen jako svědkyně, jiné odmítly vypovídat

Čtyřiapadesátiletý Barták působil až do předloňského léta jako internista na Poliklinice Modřany, kterou zároveň i spoluvlastnil.

Lékaři se nemění možná výše trestu. I dosud mu hrozilo až 12 let vězení. Přibylo však případů, kde vyšší sazba připadá v úvahu.

Jaroslav Barták má podle zákona lhůtu pět dní, aby mohl on i jeho právníci reagovat v závěrečné řeči. Po poradě s advokáty se jí rozhodl využít. Verdikt tak padne až v příštím týdnu.

Soudce vysvětloval svědkyni, proč pro ni poslal policii

Soud dopoledne vyslechl tři svědky. Jednu ženu přivedla policie. Soudce jí vysvětloval, že se ji nepodařilo opakovaně zastihnout, a proto požádal o asistenci policie. Sliboval, že pokud by měla problémy, napíše jí soud omluvenku.

Kristýna K. v oděvu zdravotnického záchranáře uvedla, že musela narychlo předat pacienty, ale jinak se snad nic nestalo. U soudu popsala krátkou dobu, kterou byla u Jaroslava Bartáka.

Uvedla, že jí některé věci byly divné. Například to, když se s ní chtěl lékař při příchodu do práce vítat polibkem, nebo když si ji jednou posadil na klín. "Když jsem odmítla, tak musím říci, že to respektoval. Jen nebyl tak milý," uvedla.

Když Barták odjel na cesty, řekli jí lidé z polikliniky nebo lékařův řidič,  co se o jejím nadřízeném povídá. Varovali ji také, aby si na sebe dávala pozor. Po Bartákově návratu okamžitě, ještě ve zkušební době, odešla.

Další svědkyně vypovídala s vyloučením veřejnosti.

Obhajoba si pozvala za svědka člena Lvího klubu. Ten uvedl, že si nikdy nevšiml nějakého nevhodného chování Jaroslava Bartáka vůči asistentkám. Poté mluvil o antipatiích mezi Bartákem a dalším členem klubu, právníkem Oldřichem Choděrou. O tom, že by právník osnoval spiknutí, jak tvrdí obhajoba, ale nevěděl.

Choděra: Spiknutí? Nevím o čem Barták mluví

Advokát poté přiznal, že je rád , když se s Bartákem nemusí vídat, ale to je vše. O kauze se dozvěděl až z médií a odmítl, že by ji nějak osnoval spolu s MF DNES. O násilí a zneužívání asistentek nevěděl.

U soudu vypovídal, že zpočátku, kdy ho Barták přivedl do Lvího klubu, ho měl i rád. Pak se mu však nelíbilo jeho chování i to, jak lidi kolem sebe využívá.

"V době opoziční smlouvy přišel pan Zeman a pan Barták mu lezl kamsi, po něm přišel Václav Klaus a Barták zase lezl kamsi jemu. Když po nich dorazil Petr Pithart, prohlásil před ním, že stát vedou dva psychopati," vypověděl známý advokát.

Když Bartáka upozornil a vysvětloval mu, že takto se chovat nemůže, nepochodil. Obžalovaný mu prý tvrdil, že je lékař a může si taková tvrzení o psychopatech dovolit.

Popsal také, jak se Barták seznamoval s vlivnými lidmi.  Podle advokátových slov se vždy označil za jejich obdivovatele a požádal o společnou fotografii.Tak podle Choděry vznikla například fotka s Karlem Schwarzenbergem.

"Ten se navíc loučil se slovy, že členy Lvího klubu rád uvítá na Orlíku. Barták mu pak volal a chtěl k němu na oběd," uvedl Choděra s tím, že volání bylo tak časté, až se Schwarzenberg musel nechat zapírat.


Nejlepší videa na Revue