Hasiči cvičili u Vltavy záchranu na ledu, třeskuté mrazy si užívali

  • 0
Zasahovat musíme za jakéhokoli počasí, tvrdí hasiči. Proto je ani teploty klesající k dvaceti stupňům pod nulou neodradily od pravidelného cvičení na ledu. V Praze-Lahovicích trénovali záchranu tonoucích například pomocí žebříku a dalších pomůcek.

"Mráz nás neodradil. Naopak jsem byli raději, protože jsme alespoň nemuseli hledal led jako loni, kdy bylo teplo," řekla iDNES.cz mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová.

Připomněla také, že hasiči musí v případech, kdy se pod někým propadne led, vyrazit na pomoc, ať je jakýkoli mráz nebo jiná nepřízeň počasí.

Cvičení na zamrzlé Berounce v
Praze-Lahovicích se koná pravidelně vždy počátkem roku. "Tento výcvik podstupují řadoví hasiči. Cílem je nacvičit záchranu osob probořených do ledu s pomocí běžně dostupné techniky, která je na výjezdovém autě," vysvětlila Pavlína Adamcová.

"Cvičíme různé způsoby. Například situaci, kdy je zachraňovaný při vědomí a může se aktivně zapojit, nebo zásah, kdy už se mu nedostává sil," přiblížil velitel výcviku Marek Schober.

Hlavním důvodem, proč hasiči cvičí na ledě, je rostoucí počet rizikových aktivit na zamrzlé vodní ploše, jako jsou například bruslení, ice kiting, zimní windsurfing, pěší turistika.

Pokud je někdo svědkem propadnutí se člověka na ledu a jeho topení, musí nejprve uvědomit složky Integrovaného záchranného systému na lince 112 nebo 150 a 155.

Pokud se pokusí o záchranu, k okraji propadlého ledu je nutné se přibližovat  velice opatrně, s využitím co největší plochy. Je dobré se plazit a použít při tom například žebříku, desky, klády nebo plavidla. Když je to možné, tak je dobré být jištěn pomocí lana.