NA SPRÁVNÉM MÍSTĚ. Jakub Voráček z Philadelphie lehce skóruje v utkání s New

NA SPRÁVNÉM MÍSTĚ. Jakub Voráček z Philadelphie lehce skóruje v utkání s New York Rangers. | foto: AP

Plekanec překonal Neuvirtha. Gól slavili i Voráček, Havlát a Fleischmann

• 11
Ve čtvrtek měla NHL napilno. V deseti zápasech nejlepší hokejové ligy světa se bodově prosadilo devět českých zástupců a v akci byl i jeden gólman. Premiéru ve zkráceném ročníku si odbyl Michal Neuvirth, výhru ale neslavil. I díky trefě Tomáše Plekance se totiž radoval Montreal. Jakub Voráček pro změnu rozhodl o prvním triumfu Philadelphie.

Třetí zápas sezony a třetí porážka. Přesně takovému rozjezdu se hokejisté Washingtonu chtěli vyhnout. Po úvodních dvou nezdarech 3:6 proti Tampě Bay a 2:4 proti Winnipegu nahradil v brance Capitals Kanaďana Bradena Holtbyho český mladík Michal Neuvirth.

Češi v NHL

1. Jaromír Jágr (DAL) 4z. (2+2) - 4 b.
2. Martin Erat (NAS) 4z. (2+2) - 4 b.
3. Radim Vrbata (PHX) 4z. (2+2) - 4 b.
4. Tomáš Plekanec (MTL) 3z. (2+1) - 3 b.
5. Martin Havlát (SJS) 3z. (2+1) - 3 b.
6. Milan Michálek (OTT) 3z. (1+2) - 3 b.
7. T. Fleischmann (FLO) 4z. (1+2) - 3 b.
8. Milan Hejduk (COL) 3z. (0+3) - 3 b.
9. Aleš Hemský (EDM) 3z. (1+1) - 2 b.
10. Martin Hanzal (PHX) 2z. (1+1) - 2 b.

Ani s jeho příchodem však tým z hlavního města USA neuspěl, když nad jejich síly byl tentokrát Montreal po výsledku 1:4. Klíčovou z pohledu vývoje duelu byla prostřední dvacetiminutovka, během níž hostující Canadiens nastříleli čtyři góly.

Přesilovky využili centr Tomáš Plekanec a obránce Andrej Markov. Další trefy pak přidali ještě Brian Gionta a Josh Gorges.

Washington, v sestavě s obránci Romanem Hamrlíkem a Tomášem Kundrátkem, umazal nulu na kontě Carey Priceho až v čase 57:37, kdy jen zkorigoval skóre Joey Crabb. Největší hvězda domácích Alex Ovečkin vyšel naprázdno a z úvodních tří startů v sezoně má na kontě jen jednu asistenci.

Voráček dal rozdílový gól Philadelphie

Podobné situaci jako Washington v úvodu zkráceného ročníku čelí také další favorizovaný celek - Philadelphia Flyers. Letcům nevyšly první tři starty (1:3 s Pittsburghem, 2:5 s Buffalem a 0:3 s New Jersey). Na čtvrtý pokus se už ale radovali z dvoubodového zisku poté, co na domácím ledě zdolali Rangers těsně 2:1.

Flyers svého soupeře přestříleli 33:19 a rozhodující náskok si vytvořili během prostřední části. Skóre otevřel v 32. minutě Wayne Simmonds a na 2:0 upravoval v čase 35:54 během přesilovky Jakub Voráček. První gól sezony z hole českého reprezentanta byl pro Philadelphii nakonec vítězným, když v závěrečné třetině za Rangers zkorigoval stav Taylor Pyatt.

Hejduk byl u dvou branek Colorada, bodoval i Hejda

Ve svém 994. startu kariéry v NHL vyprodukoval útočník Milan Hejduk dvě asistence a s celkovým ziskem 797 bodů se tak v obou kategoriích (starty v soutěži + nasbírané body) výrazně přiblížil významným milníkům.

Zkušený pravý křídelní forvard si navíc vylepšil bilanci na tři body z úvodních tří startů v sezoně (0+3). Naposledy společně s obráncem Janem Hejdou (0+1) přispěli k domácímu triumfu Avalanche v poměru 4:0 nad Columbusem.

Gólman Semjon Varlamov na svou první nulu v ročníku potřeboval 33 zákroků, skvělý výkon pak podal rovněž centr Matt Duchene - autor tří kanadských bodů (2+1).

Fleischmann byl jediným střelcem Floridy

Ani napodruhé v sezoně nedokázali hokejisté Floridy uspět nad Ottawou. Po úvodním nezdaru 0:4 podlehli kanadskému celku tentokrát 1:3, když se o jedinou trefu Panthers zasloužil český útočník Tomáš Fleischmann.

GRATULACE. Tomáš Fleischmann sklízí uznání svých spoluhráčů z Floridy za vstřelený gól.

Kopřivnický rodák otevřel brankový výčet využitou přesilovkou z 9. minuty. Následně už ale stříleli góly jen hosté. Ještě v první třetině srovnal Chris Phillips, obrat v 29. minutě zajistil ofenzivní bek Erik Karlsson a necelé dvě minuty před koncem přidal pojistku Jason Spezza. Asistenci si připsal i Milan Michálek.

Florida tak padla potřetí za sebou, Ottawa naopak naplno bodovala ve třech navazujících startech.

Jágr se zranil, Chicago zvítězilo i napočtvrté

Vinou blíže nespecifikovaného zranění odstoupil v průběhu třetí třetiny utkání Dallasu s Chicagem zkušený Jaromír Jágr.

"Nemyslím si, že to bude něco většího. Ještě jsem však nemluvil s nikým z našeho zdravotnického personálu, takže nevím, jak na tom je," řekl po zápase kouč Glen Gulutzan, jehož svěřenci vedli 2:0, ovšem nakonec si výhru odvezlo rozjeté Chicago.

Góly Louie Erikssona a Raye Whitneyho totiž postupně umazali využitými přesilovkami Patrick Sharp a Jonathan Toews. V prodloužení pak završil obrat Blackhawks Marián Hossa, jenž těžil ze skvělé přihrávky Patricka Kanea. Slovenský útočník zajistil Chicagu čtvrtou výhru ze stejného počtu startů, díky čemuž Blackhawks zatím kralují celé NHL.

V ŠANCI. Jaromír Jágr z Dallasu před brankářem Chicaga Coreym Crawfordem

Toronto - NY Islanders 4:7 (3:1, 0:2, 1:4)
3. Gunnarsson, 10. Kadri, 13. Grabovskij, 58. Frattin - 9. a 52. Moulson, 44. a 59. Grabner, 32. Streit, 34. Boyes, 45. Aucoin. Střely na branku: 43:34. Diváci: 19 125.

Philadelphia - New York Rangers 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)
32. Simmonds, 36. Voráček - 42. Pyatt. Střely na branku: 33:19. Diváci: 19 596.

Washington - Montreal 1:4 (0:0, 0:4, 1:0)
58. Crabb - 24. Plekanec, 25. Markov, 29. Gionta, 39. Gorges. Brankář Michal Neuvirth odchytal za Washington celý zápas, z 22 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 81,8 procenta. Střely na branku: 31:22. Diváci: 18 506

Carolina - Buffalo 6:3 (0:0, 4:2, 2:1)
35., 50. a 59. E. Staal, 22. a 34. Skinner, 25. Faulk - 31. a 47. Pominville, 29. Hodgson. Střely na branku: 38:33. Diváci: 18 081.

St. Louis - Nashville 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
13. Oshie, 30. Berglund z trest. střílení, 50. Tarasenko (Sobotka). Střely na branku: 24:13. Diváci: 16 047.

Dallas - Chicago 2:3 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 0:1)
20. Eriksson, 31. Whitney - 36. Sharp, 55. Toews, 62. Hossa. Střely na branku: 23:41. Diváci: 17 868.

Florida - Ottawa 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)
9. Fleischmann - 12. Phillips, 29. Karlsson, 59. Spezza (M. Michálek). Střely na branku: 26:37. Diváci: 15 634.

San Jose - Phoenix 5:3 (1:0, 0:1, 4:2)
50. a 59. Marleau, 20. Couture, 54. Havlát, 60. J. Thornton - 28. Sullivan (Vrbata), 46. Vermette, 48. Korpikoski. Střely na branku: 35:35. Diváci: 17 562.

Colorado - Columbus 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)
13. a 59. Duchene (na první Hejduk), 1. Parenteau (Hejda), 45. Mitchell (Hejduk). Střely na branku: 28:33. Diváci: 14 325.

Edmonton - Los Angeles 2:1 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)
60. Jakupov, 64. Gagner - 34. Carter. Střely na branku: 39:31. Diváci: 16 839.