Zeman byl při debatě v úzkých. Poslechl si, jak Mrázek volá Šloufa

  • 2409
V takové defenzivě prezidentský kandidát Miloš Zeman v kampani zřejmě ještě nebyl. V živé debatě, kterou v úterý pořádaly MF DNES a iDNES.cz, si totiž poprvé poslechl na vlastní uši záznam hovoru z roku 2000 mezi jeho šéfporadcem na Úřadu vlády Miroslavem Šloufem a kmotrem podsvětí Františkem Mrázkem. Šlouf v něm Mrázkovi slibuje pomoc při jeho obchodech.

Z policejního záznamu, který se stal součástí rozsáhlého spisu "Krakatice", vyplývá, že Šlouf v roli vedoucího týmu poradců premiéra Zemana Mrázkovi sliboval, že pro něj udělá, co potřebuje (všechny texty o kauze Krakatice najdete zde).

"Udělali jsme, co jsme mohli. Tak uvidíme," říká Šlouf Mrázkovi, který ho žádal o intervenci u státem vlastněné Komerční banky. Cílem bylo, aby banka prodala Mrázkovým přátelům dvoumiliardovou stavební firmu IPS.
Šlouf: "Tak já to ještě zkusím."
Mrázek: "Zítra se dohodneme a věř mi, že to pak všechno bude vynikajícím způsobem dělaný."
Šlouf: "Tak dobrá."

Přečtěte si přepis hovoru Šloufa s Mrázkem

Pak se domlouvali, že je třeba zavolat generálnímu řediteli banky ráno v devět. Šlouf slíbil, že vyčká na Mrázkův pokyn k telefonátu a ředitele postrčí, aby Mrázkovým lidem vydal smlouvu, kterou žádají. Podstatné je, že intervence zabrala a banka hned následující den Mrázkovým záměrům vyhověla.

MF DNES pustila Zemanovi záznam odposlechu proto, aby mu přinesla jasný důkaz o spojení jeho nejbližšího okolí s mafií. Mrázek byl už v té době známý tím, že stojí za mnohými kriminálními případy. Zeman přitom vždy spojení svého okolí s organizovaným zločinem bagatelizoval. V úterý mu na chvíli ztuhl výraz v obličeji.

Když dvouminutová ukázka zněla z reproduktorů, Zeman držel hlavu mírně nakloněnou v naprosté soustředěnosti. Jen jednou lehce zakýval hlavou na znamení, že ho jednání dlouholetého přítele Šloufa překvapuje. Byl to ale jen drobný záblesk pohoršení.

Nebyl obviněn, opakuje Zeman

Nakonec zopakoval už mnohokráte řečenou formulaci, že Šlouf už není v jeho volebním týmu. "V případě mého zvolení se mnou na Hrad pan Šlouf nepůjde. Čili odstřihl jsem se od svého bývalého poradce. Byť nebyl z ničeho obviněn," prohlásil Zeman. A odmítl, že by za Šloufovy tehdejší styky s králem podsvětí měl nést politickou odpovědnost (vše o debatě obou kandidátů si můžete přečíst zde).

"Jestliže bychom měli cítit zodpovědnost za všechny svoje podřízené, tak pouze v tom případě, že by jim byl prokázán závažný trestný čin," bránil se Zeman. Miroslav Šlouf je však i dnes předsedou pražské organizace strany SPOZ, která Zemana nominovala do voleb. A také stále radí volebnímu týmu.

"Nemohu jako čestný předseda zasahovat do toho, kdo bude, nebo nebude předseda jedné krajské organizace SPOZ. Nicméně pan Šlouf mi sdělil, že na tuto funkci rezignuje - tuším, že v únoru tohoto roku," oznámil Zeman.
Když debata skončila, Zeman už se k případu nechtěl vyjadřovat: "Neobtěžujte nás. Spěcháme."

Šlouf to zkusil a Mrázek vyhrál

Odposlech, který MF DNES v sále Národní technické knihovny Zemanovi pustila, je jen drobnou ukázkou důvěrných vztahů jeho pravé ruky Šloufa a Františka Mrázka. Ve spisu Krakatice je toho více.

Odposlech přibližuje rok 2000 a snahu o ovládnutí stavební firmy IPS. Mrázek žádal Šloufa, ať z pozice své funkce u Zemana zavolá šéfa Komerční banky Jana Kollerta. Šlo o to, aby Kollert vydal smlouvu na prodej akcií firmy IPS. Kdyby to Kollert neudělal, firma, za niž Mrázek lobboval, by akcie nezískala. Komerční banka tehdy organizovala soutěž o akcie IPS.

Šlouf se sice Mrázkovi snaží vysvětlit, že to půjde těžko, protože Kollert bude z funkce odvolán, jenže Mrázek ho nakonec "uprosí". "Kdyby mu někdo zavolal a řekl mu, že se s ním jako ještě počítá, a za čtrnáct dní ho vymetou, a mně je úplně jedno, že ho vymetete, aby on to zítra vydal tu smlouvu z trezoru. Nic víc jsem od tebe nepotřeboval," naléhá Mrázek. "Tak já to ještě zkusím," slibuje Šlouf.

A jak to po Šloufově ujištění pokračovalo? Druhý den Komerční banka příslušnou smlouvu vydala. A Mrázkem podporovaná firma oznámila, že získává akcie IPS, byť nakonec doplatila na potíže s profinancováním obchodu. O dva dny později Jan Kollert po nátlaku vlády rezignoval na funkci ředitele KB. A týž den Zemanova vláda rozhodla, že do banky "nasype" 36 miliard korun na její záchranu.

Zeman dostal během debaty přepis odposlechu na papíře. Chvíli si ho četl a pak pečlivě složil a vložil do kapsy. A vzal si jej s sebou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video