Obama podruhé ve dvou dnech složil prezidentský slib. Tentokrát veřejně

  • 11
Šéf Bílého domu Barack Obama složil prezidentský slib. Sledovaly ho při tom desítky tisíc lidí, kteří se od chladného rána srocovali před Kapitolem ve Washingtonu. Obamu na inauguraci doprovodila manželka Michelle s oběma dcerami. Čtyřiačtyřicátý prezident USA formálně přísahal už v neděli, v soukromí.

Slavnostní inaugurace totiž letos vyšla na neděli, a to je den, kdy američtí prezidenti veřejně přísahy neskládají. Tahle tradice platí už bezmála dvě stě let, v roce 1821 posunutí termínu na pondělí nařídil pátý prezident USA James Monroe.

Jednapadesátiletý Obama tak už v neděli složil prezidentský slib v soukromí Bílého domu. Veřejná inaugurace s desítkami tisíc diváků a hosty z politických a diplomatických kruhů odstartovala v pondělí ráno místního času. (více o nedělní přísaze)

"Slavnostně přísahám, že budu čestně vykonávat funkci prezidenta Spojených států a podle svých sil budu zachovávat, střežit a bránit ústavu, k tomu ať mi dopomáhá Bůh," odříkal pak chvíli před polednem místního času Obama ústavou předepsaný text.

Barack Obama podle tradice přísahal na bibli, kterou ke stejnému účelu použil v roce 1861 prezident Abraham Lincoln.Věrnost své zemi ale neslíbil jen na ni. Prezidentský slib odpřisáhl i na bibli Martina Luthera Kinga, amerického bojovníka za lidská práva Afroameričanů. Obě knihy během přísahy držela Obamova manželka Michelle.

Několik minut před Obamou odříkal svůj slib i viceprezident Joe Biden.

Inaugurace - symboly a tradice

Podle tradice založené prvním prezidentem USA Georgem Washingtonem skládají jeho nástupci slib s rukou na Bibli. Prezidenti se v přísaze zavazují, že budou svědomitě vykonávat svůj úřad a hájit americkou ústavu.

Franklin Roosevelt byl zase první, kdo šel v roce 1933 ráno před inaugurací na bohoslužbu. Po něm to tak dělají všichni noví prezidenti. 

Co se týká projevů, některé vešly do dějin. Nejkratší řeč o 135 slovech pronesl v roce 1793 Washington, přes 90 minut naopak řečnil v roce 1841 William Harrison. Slavná věta zazněla v roce 1961 při inauguračním projevu Johna Fitzgeralda Kennedyho: „Neptejte se, co pro vás může udělat vlast. Ptejte se, co pro svou vlast můžete
udělat vy...“

Po atentátu na Kennedyho v roce 1963 skládal jeho nástupce Lyndon Johnson jako jediný v historii USA přísahu na palubě prezidentského speciálu Air Force One.

V následujícím inauguračním projevu Obama zdůraznil, aby Američané čelili současným výzvám společně. Tak jako v minulosti. Řekl také, že Spojené státy potřebují nové myšlenky a nové technologie pro efektivnější vládu, ale třeba i školství či lepší daňové zákony. A důrazně vyzval i k boji proti změnám klimatu, tedy tématu, jemuž se ve volební kampani prakticky nevěnoval.

Ve světě podle šéfa Bílého domu Spojené státy chtějí nadále prosazovat demokracii. Problémy s jinými zeměmi hodlají řešit mírově. "Amerika zůstane kotvou silných spojenectví v každém koutu světa," řekl. "Nikdo nemá větší zájem na mírovém světě než jeho nejsilnější země," dodal.

Na prostranství National Mall před Kapitolem jeho projev sledovalo až šest set tisíc lidí, kteří se na místě začali srocovat už v brzkých ranních hodinách. Celou metropoli Spojených států zaplavili lidé s vlaječkami a transparenty na podporu znovuzvoleného prezidenta. Podle odhadů britské stanice BBC však počet Obamových příznivců nebyl tak vysoký jako před čtyřmi roky.

Ti, kteří stáli nejblíže tribun pro speciální hosty, mohli kromě vysoce postavených politických činitelů spatřit kupříkladu někdejší prezidentský pár Billa a Hillary Clintonovi nebo třeba zpěvačku Beyoncé.

Ještě před inaugurací prezident zamířil s manželkou a dcerami do kostela svatého Jana, který se nachází nedaleko Kapitolu. Prezident Obama s rodinou episkopální kostel navštěvuje poměrně často a i před svým prvním uvedením do úřadu před čtyřmi lety tam šel na ranní bohoslužbu.

První černošský prezident vlastně přísahal už počtvrté v řadě. To se před ním podařilo jen Franklinu Delano Rooseveltovi. Ten byl do Bílého domu zvolen čtyřikrát, což tehdejší systém umožňoval. V současnosti může každý kandidát bojovat o prezidentský úřad jen dvakrát.

A jak to, že čtyřikrát? Už před čtyřmi lety totiž Obama přísahal dvakrát. Tehdy se totiž při slavnostním slibu zaškobrtl a chvíli hledal slova.

Tím zmátl i předsedu Nejvyššího soudu Johna G. Robertse, který se pak také trochu zamotal v jasně stanovených formulacích. Obama proto přísahu druhý den pro jistotu znovu zopakoval, opět v soukromí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue