Jaromír Jágr z Dallasu se prosazuje přes svého krajana Rostislava Kleslu z

Jaromír Jágr z Dallasu se prosazuje přes svého krajana Rostislava Kleslu z Phoenixu. | foto: Profimedia.cz

Famózní Jágr byl u čtyř gólů Dallasu. Start NHL vyšel i dalším Čechům

• 49
Hned první hrací den zkráceného ročníku hokejové NHL 2013 nabídl skvělá představení. V třinácti duelech se bodově prosadilo 14 Čechů na čele s nestárnoucím Jaromírem Jágrem. Ten se uvedl v Dallasu čtyřmi body (2+2), kterými režíroval výhru 4:3 nad Phoenixem. V dresu Coyotes řádil pro změnu Radim Vrbata (2+1).

Lepší premiéru v dresu Dallasu si snad ani Jágr nemohl přát. Do statistik si připsal dvě trefy, stejný počet asistencí a hlavně jeho Stars zvítězili 4:3.

Nejproduktivnější Evropan v historii NHL tak byl po právu zvolen první hvězdou duelu, do kterého výrazně promluvil i hostující Radim Vrbata. Ofenzivní tahoun Phoenixu svou bilancí (2+1) zařídil, že Češi nakonec nechyběli u žádného gólu zápasu.

14. Hejduk (COL) - 1 bod (0+1)

Ale popořádku. Bezbrankové skóre utkání ukončil v čase 18:36 Jágr poté, co jej po chybné rozehrávce Coyotes poslal do šance jeho švédský spoluhráč z elitní formace Loui Eriksson. Jubilejní 666. trefy v NHL Jágr docílil střelou k tyči z prostoru mezi kruhy.

V polovině duelu ale zaúřadoval Phoenix. Běžela 30. minuta, když Vrbata při přesilovce nádherně uvolnil před odkrytou brankou Lauri Korpikoskiho - 1:1.

Český kanonýr Coyotes pak navíc sám otočil skóre, když v čase 31:53 potrestal další faul Dallasu. Těsně před druhým odchodem do kabin si ovšem v početní převaze zahráli i domácí a byl z toho gól na 2:2. V 39. minutě si Jágr (gól číslo 667. bohaté kariéry, Fin Teemu Selänne se v sobotu za Anaheim také dvakrát brankově prosadil a v souboji o nejlepšího evropského střelce NHL má na kontě 665. tref) našel odražený puk mezi kruhy.

Už po 31 vteřinách hry třetí třetiny se diváci ve vyprodané aréně American Airlines Center radovali potřetí. Dallas hrál opět přesilovku a Jágr asistoval u trefy Raye Whitneyho, další zkušené letní posily Stars. S tím se ale nesmířil Radim Vrbata a v čase 43:30 z brejku srovnal na 3:3.

Rozhodující akci duelu si tak domácí museli schovat až na 54. minutu. Jágr perfektní bekhendovou přihrávkou našel v prostoru před brankou Erikssona a ten si již věděl rady - 4:3. Pozápasový rozhovor s českým útočníkem si můžete přečíst ZDE.

Selänne se rovněž blýskl čtyřmi body

Stejně jako 40letý Jágr zazářil první hrací den NHL také Teemu Selänne. Dokonce již 42letý bombarďák Anaheimu se shodnou bilancí (2+2) výrazně podepsal pod triumf Ducks 7:3 na ledě favorizovaného Vancouveru.

Canucks do zápasu nasadili od úvodní minuty svou novou brankářskou jedničku Cory Schneidera. Po pěti inkasovaných gólech však mladý Kanaďan přepustil své místo zkušenému Robertu Luongovi, jenž je v zámoří spojován s možnou výměnou do jiného klubu. Pokud se podobné výsledky budou opakovat, Luongo by si své angažmá ve Vancouveru mohl ještě prodloužit.

St. Louis uštědřilo debakl Detroitu

Jednoznačným výsledkem 6:0 skončila konfrontace St. Louis s Detroitem. Loňští vítězi Centrální divize tak jasně naznačili, že jejich výsledky nebyly náhodné a Red Wings bez Nicklase Lidströma letos rozhodně nečeká nic lehkého.

Blues svého soupeře přestříleli 36:14. Prvním gólmanem sezony s nulou na kontě se stal slovenský reprezentant Jaroslav Halák, kterého však Detroit příliš neprověřil. Po dvou gólech si připsali útočníci Vladimir Tarasenko a Chris Stewart, jenž se během výluky objevil i české nejvyšší soutěži v dresu Liberce.

Chicago i díky gólu Frolíka překazilo LA oslavy

Zápasu mezi Los Angeles a Chicagem předcházel slavnostní ceremoniál. Domácí Kings divákům opět ukázali nablýskaný Stanley Cup a pod strop arény STAPLES Center vystoupala plaketa připomínající triumf v ročníku 2011/12.

V následném duelu proti Chicagu ale hokejisté LA na svou spanilou jízdu z play-off (na povinných 16 výher potřebovali jen 20 zápasů) zdaleka nenavázali. Blackhawks se ujali vedení už ve 4. minutě, přičemž zahajovací třetinu nakonec ovládli jasně 3:0, a po zbytek střetnutí měli výsledek pevně ve svých rukou. Nakonec se radovali po skóre 5:2.

Třemi body (2+1) se blýskl slovenský forvard Marián Hossa, po dvou zápisech (1+1) si připsaly mladé hvězdy - Jonathan Toews a Patrick Kane. V pořadí třetí trefu vítězů zaznamenal český reprezentant Michael Frolík.

Pennsylvánské derby ovládl Pittsburgh

Hokejistům Pittsburghu, s českým brankářem Tomášem Vokounem pouze na střídačce, v rámci vstupu do nové sezony vyšla na jedničku odplata za loňskou sérii play-off, ve které je Philadelphia vyřadila poměrem 4:2 na zápasy.

Kdo čekal pokračování gólových hodů stejně jako ve vyřazovacích bojích (v šesti duelech tehdy padlo 56 branek), zůstal zklamán. Gólmani Ilja Bryzgalov a Marc-Andre Fleury tentokrát prokázali dobré formy, šťastnější byl ale nakonec hostující Kanaďan.

Penguins ke dvěma bodům stačilo jen dvakrát překonat Bryzgalova, který v první třetině nestačil zareagovat na teč Tylera Kennedyho a pohotovou střelu po vyhraném buly z hole Jamese Neala. Nulu na kontě Flyers v 21. minutě alespoň umazal nový kapitán Claude Giroux a poslední slovo duelu si vzal střelec do prázdné klece Chris Kunitz - 1:3.

Milan Michálek slavil gól proti Pavelcovi

V souboji kanadských celků dokázala Ottawa vybojovat dva body na ledě Winnipegu po výhře 4:1. Český gólman ve službách domácích Jets Ondřej Pavelec čelil celkově 37 ranám soupeře a za svá záda pustil čtyř puky.

Winnipeg se ujal vedení v 6. minutě gólem Dustina Byfugliena. Senators ovšem v 17. minutě vyrovnali, kdy svůj střelecký výčet sezony otevřel kanonýr Milan Michálek. Obrat skóre pak zařídil v 38. minutě Chris Neil, na kterého v závěrečném dějství ještě navázali ofenzivní bek Erik Karlssson a Kyle Turris.

Philadelphia - Pittsburgh 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)
21. C. Giroux - 5. Kennedy, 8. J. Neal, 60. Kunitz. Střely na branku: 27:27. Diváci: 19 994.

Winnipeg - Ottawa 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)
6. Byfuglien - 17. M. Michálek, 38. Ch. Neil, 53. Karlsson, 58. Turris. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval čtyři góly z 37 střel a úspěšnost zásahů měl 89,19 procenta. Střely na branku: 28:37. Diváci: 15 004.

Los Angeles - Chicago 2:5 (0:3, 1:1, 1:1)
39. Scuderi, 50. Nolan - 13. a 50. Hossa, 4. P. Kane, 15. Frolík, 22. Toews. Střely na branku: 21:22. Diváci: 18 545.

Boston - New York Rangers 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
15. Lucic (Krejčí), 29. Paille, 49. Boychuk - 33. B. Richards. Střely na branku: 34:21. Diváci: 17 565.

Montreal - Toronto 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
54. Gionta (Plekanec) - 5. Kadri, 29. Bozak. Střely na branku: 22:26. Diváci: 21 273.

NY Islanders - New Jersey 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
48. Hamonic - 35. Zajac, 49. Clarkson (Eliáš). Střely na branku: 19:28. Diváci: 16 170.

Tampa Bay - Washington 6:3 (2:1, 1:2, 3:0)
7. a 57. Brewer, 26. a 45. St. Louis, 10. Lecavalier, 54. Conacher - 9. a 22. J. Ward, 39. Wolski (Hamrlík). Střely na branku: 34:30. Diváci: 19 204.

Florida - Carolina 5:1 (4:0, 1:1, 0:0)
7. a 17. B. Campbell, 4. Huberdeau, 18. Upshall (Fleischmann), 24. Kovaljov (Kuba) - 30. Dwyer. Střely na branku: 25:42. Diváci: 19 688.

St. Louis - Detroit 6:0 (2:0, 2:0, 2:0)
7. a 21. Tarasenko, 15. a 42. Ch. Stewart, 37. Oshie, 55. Berglund. Střely na branku: 36:14. Diváci: 20 035.

Dallas - Phoenix 4:3 (1:0, 1:2, 2:1)
19. a 39. Jágr, 41. Ray Whitney (Jágr), 54. Eriksson (Jágr) - 32. a 44. Vrbata (na první Hanzal), 30. Korpikoski (Vrbata). Střely na branku: 26:40. Diváci: 18 532.

Nashville - Columbus 2:3 po sam. nájezdech (2:1, 0:1, 0:0 - 0:0)
1. Erat, 18. Ellis - 17. Foligno (Prospal), 33. Anisimov, rozh. nájezd Brassard. Střely na branku: 34:28. Diváci: 17 113.

Minnesota - Colorado 4:2 (0:1, 3:0, 1:1)
24. a 31. Heatley, 25. Granlund, 59. Bouchard - 3. J. Mitchell (Hejduk), 46. McLeod. Střely na branku: 35:27. Diváci: 19 298.

Vancouver - Anaheim 3:7 (2:2, 0:4, 1:1)
10. Hamhuis, 12. D. Sedin, 50. Edler - 7. a 24. Winnik, 40. a 50. Selänne, 16. Souray, 27. Perry, 27. Palmieri. Střely na branku: 29:26. Diváci: 18 910.