První sudová sauna v České republice se objevila jako součást wellness zahrady ParkHotelu Tosch. | foto: ParkHotel Tosch

Ze sudové sauny můžete klidně na mráz, užijete si i přírodu

  • 5
V zimě saunu oceníte nejvíc. Jenže zatímco ve Finsku je saunování v přírodě samozřejmostí, v tuzemsku je jich stále málo. Sudová sauna, kterou lze snadno i přestěhovat, by to mohla pomoci změnit.

Sudová sauna se přitom kromě svého tvaru nijak neliší třeba od sauny ve srubu. Relaxovat zde můžete po celý rok, v kamnech Harvia se topí dřevem, saunu osvětluje i náladové podsvícení lavic. Po saunování se můžete zchladit v dřevěné kádi s vodou, případně skočit rovnou do sněhu nebo potoka (to je pro hodně odvážné).

V severských zemích najdete sauny téměř u každého jezera nebo fjordu, i v rakouských hotelech často dostává prostor venkovní provedení. Saunování tak získává zcela novou dimenzi. 

Vedle zdravotního aspektu (otužování v sauně chrání lidský organismus před zbytečným nachlazením) a možnosti osvěžení na čerstvém vzduchu má venkovní sauna a využití přírodních zdrojů ještě jednu výhodu: není nutné upravovat interiér penzionu, hotelu, domu ani chalupy.

"Sudové sauny mají řadu výhod, vynikají svou mobilitou, prostorovou nenáročností i tím, že nutně nevyžadují připojení k elektřině. Navíc jsou velmi romantické, obzvláště jsou-li vybaveny kamny na dřevo," tvrdí Jan Hejma, prezident České asociace wellness.

Umocnit zážitek ze saunování lze navíc prosklením zadní strany sauny, výhled do okolní přírody stojí určitě zato. Sudovou saunu lze snadno přemístit, postavit ji můžete kdekoliv. Cena sudové sauny se podle podle velikosti, typu a objednaného příslušenství pohybuje od 100 tisíc výš. V ceně jsou kromě prohřívárny zahrnuta finská saunová kamna Harvia (buď na elektřinu, nebo na dřevo), vnitřní teploměr, vlhkoměr, přesýpací hodiny, sada osušek a vědro s naběračkou.