Český vzdušný prostor „narušil“ slovenský balon s nákladem halušek

  • 33
Někdo uspořádá party, někdo si projde staré fotky, někdo jde do hospody. Na Slovensku pojali "dvacetiny" deníku SME originálně. Do výšky téměř čtyřiceti kilometrů poslali stratosférický balon s úmyslem vůbec poprvé fotit a v přímém přenosu posílat záběry na zem. Balon dopadl v Česku.

Balon odstartoval z obce Považany v osm hodin ráno. Stoupal a směřoval po slovenské straně hranic k Žilině. Pak se "rozmyslel", zamířil na západ, přeletěl hranici a dopadl nedaleko Vsetína (průběh operace zde, více o přípravách zde).

Balon k nebesům

Vyslat balon do stratosféry dnes není až takové umění. Podstata projektu tkví v medializaci, které se obvykle nadšencům nedostane.

"Chceme ukázat, že na Slovensku jsou šikovní lidé, kteří chtějí obětovat vlastní čas, schopnosti, peníze - a zkoušet. Že jsou tu vzory, které se vyplatí ukazovat, popularizovat a psát o nich. A je přitom úplně jedno, co je pointou: třebas v tomto případě výlet do stratosféry," píše novinář Tomáš Prokopčák.

A dodává, že to vše lze dokázat bez velké podpory státních institucí, bez národních či evropských fondů a grantů a procent na "výpalné" pro byrokraty.

A jakýpak by to byl slovenský balon, kdyby nevezl i krabičku s nákladem halušek.

Dobře, lehčí tón stranou. Balon se k "emigraci" nerozhodl dobrovolně, nad Česko ho zavál vítr. A cíl projektu, který uspořádal tým radioamatérů STSproject.net ve spolupráci s deníkem SME (který nyní slaví dvacáté narozeniny), byl trochu jiný: zkusit jako první na Slovensku vyslat stratosférický balon, který dokáže fotit černotu vesmíru a zakřivení Země a rovnou během letu posílat snímky na zem.

Houston v krčmě: Halušky zamrzly

Neznamená to ale, že by celá akce byla jen sucharským vypuštěním, sledováním a nalezením balonu. "Řídící centrum v Považanech vypadá jako malé NASA v krčmě. Na třech LCD televizorech je on-line poloha letadel a balonu," líčil brzy ráno atmosféru ve středisku reportér SME. Krátce poté dalo řízení letového provozu povolení ke startu.

A za chvíli doplnil další zprávu z paluby: "Houston hlásí, že halušky na palubě zamrzly. V okolí modulu je -46 stupňů Celsia."

Heliem naplněný balon nakonec překonal očekávání a praskl ve výšce 38 003 metrů. Tedy jen o kilometr a pár desítek metrů níže, než z jaké výšky seskočil loni v říjnu rakouský rekordman Felix Baumgartner (na video z výšky 39 kilometrů se podívejte zde).

Krabička začala padat rychlostí zhruba sto metrů za sekundu. S klesající výškou ale houstne atmosféra a modul byl vybaven i padákem. Rychlost pádu tak klesla až na 6,6 metru za sekundu. Dopadnuvší box vysílal svou polohu pátračům, kteří ho hledali v zasněženém terénu Beskyd.

Stratosféra

Jako stratosféra se označuje oblast ve výšce zhruba 10-50 km nad Zemí.

Teplota v ní stoupá s výškou. Nejchladněji je v jejích spodních patrech (minus 45 až minus 75 °C), v horních patrech stratosféry teploty rostou nad nulu.

Ve střední části stratosféry leží ozonová vrstva, která chrání Zemi před ultrafialovým zářením.

"A co by mělo spadnout, vole?"

Uspěli před půl dvanáctou mezi rozestavěnými domy v obci Huslenky. Jeden z obyvatel podle SME litoval, že nemůže pátracímu týmu nabídnout borovičku. Jiný zase na otázku, zda neviděl něco padat, reagoval slovy "A co by mělo spadnout, vole?"

Pátrací tým převezl box s přístrojovým vybavením zpět do "Houstonu". Ukázalo se, že spodní kamera balonu fungovala celou dobu letu. Boční kamera bohužel selhala zhruba půl hodiny po startu. Fotoaparát pořídil za dobu letu na tři tisíce snímků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue