Nový mobilní systém Ubuntu vypadá krásně, ale je zmatený

  • 53
Las Vegas (Od zpravodajů Mobil.cz) - Společnost Canonical, vydavatel linuxové distribuce Ubuntu, před nedávnem představila mobilní verzi svého operačního systému. Na veletrhu spotřební elektroniky CES 2013 jsme systém krátce vyzkoušeli a po estetické stránce se nám líbí. Funkčně si už tak jistí nejsme.

Ubuntu je dalším hráčem, který se chce prosadit na poli mobilních operačních systémů. Firma Canonical, známá svou desktopovou distribucí Linuxu, takový systém vyvinula a představila jej v minulých týdnech. V Las Vegas jej prezentuje v jedné z obřích hal bez výraznějšího zájmu davů. Přitom systém určitě stojí za pozornost.

Krásné uživatelské prostředí

Pokud bychom měli vyhlašovat cenu pro operační systém s nejkrásnějším uživatelským prostředím, Ubuntu by byl horkým favoritem. Systém Windows Phone je vedle něj strohý, iOS unylý a Android najednou působí jako nedotažené omalovánky. Grafika Ubuntu je bohatá, detailně propracovaná a líbivá.

Jenže krásný design jde ruku v ruce s na první pohled ne zcela intuitivním ovládáním. V Ubuntu se zřejmě chtěli vyhnout mnohým patentovým sporům, a tak systém místy funguje za každou cenu jinak, než je dnes obvyklé. Některé nápady nejsou vůbec špatné, jindy bychom však přeci jen uvítali přímočařejší ovládání. Špatně se to popisuje slovy, více řekne naše krátké video.

Zjednodušeně řečeno, jednotlivé funkce a příkazy se doslova "vytahují" zpoza některé z hran obrazovky. Systém je navržen tak, aby telefon nepotřeboval žádná hardwarová (a to ani senzorová) ovládací tlačítka.

Líbí se nám například možnost vyskočit z aktivní aplikace tahem z levého okraje displeje doprava a návrat zpět gestem opačným. Gesta a ovládání systému však budou vyžadovat trochu cviku, protože zdaleka ne vše je jasné a patrné na první pohled. Důkazem je třeba kontextové menu. Pokud jej uživatel potřebuje, je nutné jej vytáhnout tahem prstem z dolního okraje obrazovky.

Funkce systému jsou jinak v podstatě na běžné úrovni, jakou lze u dnešních smartphonů očekávat. Další možnosti hodně záleží na aplikacích, které zatím pochopitelně chybí. Ubuntu bude podporovat nativní aplikace, které lze tvořit pomocí frameworku Qt (používala jej Nokia pro Symbian i MeeGo), využít lze OpenGL, systém podporuje webové aplikace a kompletně standard HTML5.

Těžký boj proti konkurenci

Cesta Ubuntu na trh bude zřejmě ještě trochu trnitá. Prezentované prototypy byly důkazem toho, že systém ještě není zcela odladěný a odpovídá tomu i časový rámec uvedení na trh. Letos asi uvidíme smartphone s Ubuntu na trhu jen stěží, protože Canonical musí systém nejprve doladit. První telefony by se tak mohly objevovat příští rok.

Proti Ubuntu ovšem hraje čas. Už letos by měly o zákazníky začít bojovat další nové mobilní operační systémy jako třeba Firefox nebo ambiciózní Sailfish od společnosti Jolla.

Na druhou stranu, firma může trochu sázet na vcelku širokou komunitu uživatelů své distribuce a Linuxu obecně. Tady však bude přímo bojovat proti Googlu a jeho Androidu.

Canonical láká na to, že mobilní linuxové Ubuntu bude široce přizpůsobitelné, má vestavěnou podporu pro různé cloudové aplikace a bude schopné fungovat na poměrně širokém spektru hardwaru. Základem by měl vždy být dvoujádrový procesor a 512 MB RAM, ale systém je připraven fungovat i s čipy s více jádry nebo s procesory Intel Atom.

Zajímavostí je, že na výkonných smartphonech bude systém zřejmě umožňovat jakýsi přechod do desktopové podoby, respektive práci s plnohodnotnými aplikacemi pro PC. Tuto kapitolu jsme však zatím prozkoumat nemohli.

Canonical zatím mlčí ohledně možných výrobců zařízení. Z těch velkých asi bude  firma někoho přesvědčovat vcelku složitě, takže se budeme muset nechat překvapit. Přístroj, na kterém mobilní Ubuntu na výstavě běželo, vypadal jako upravený Samsung Galaxy Nexus. To však vůbec nemusí nic znamenat.

Novinky ze světa IT, audia a videa z veletrhu CES v Las Vegas

Sledujte u kolegů z Technet.cz

,