KOMENTÁŘ: Prezidentská debata, to byly blesky nalevo a válka s mloky

  • 37
Devítka prezidentských kandidátů dostala poprvé příležitost změřit síly ve společné debatě. Snažil se předvést především Jiří Dienstbier, který si však podle politologa Josefa Mlejnka dělá zálusk především na post předsedy ČSSD. Otázkou je, jestli mu v tom kandidatura na Hrad nemůže spíše uškodit.

Jakákoliv debata s velkým počtem kandidátů je sice "spravedlivá", neboť má každý slovo a vyměřený čas, ale tříští se v řadě témat, k nimž pak každý jen tam něco připodotkne. Lepší je samozřejmě formát jeden na jednoho, ten ale v prvním kole prezidentských voleb nelze uspořádat bez nařčení z manipulace.

Volba prezidenta

ON-LINE: Den po dni k prvnímu kolu volby 
STÍŽNOST: Okamura u soudu zřejmě neuspěl
DLOUHÝ: Volte Schwarzenberga
ZEMAN: Neuděloval bych milosti ani amnestie
FISCHER: Antikampaně mě nechávají v klidu
DIENSTBIER: Pozor na vliv Šloufa a Chrenka
SCHWARZENBERG: Amnestii se divím
FISCHEROVÁ: Amnestie je nešťastná
SERIÁL: Profily kandidátů na prezidenta
SOUHRN: Vše o přímé volbě prezidenta

TERMÍN: První kolo voleb je naplánované na 11. a 12. ledna 2013, druhé kolo na 25. a 26. ledna.

Obecně zatím většina předvolebních prezidentských debat trpí tím, že prezident příliš mnoho výkonných pravomocí nemá. Kandidáti to vědí, ví to zpravidla i publikum (zvláště takové, které tvoří z velké části studenti), a pokud někdo v debatě "překročí pravomoci", je ostatními nebo moderátorem vykázán do patřičných mezí.

Jana Bobošíková, Táňa Fischerová i Zuzana Roithová, tři dámy, kterým zatím průzkumy přisuzují místo na konci startovního pole, zpochybnily věrohodnost dosavadních sociologických šetření - jak jinak, jde o obvyklou mantru méně úspěšných kandidátů či kandidátek.

Přesto byly průzkumy jaksi nevyřčeně přítomny v rámci celé diskuse. Všichni totiž vědí, že největšími favority na postup do finále jsou zatím Jan Fischer a Miloš Zeman. Zprava se snaží Fischera předběhnout Karel Schwarzenberg - i proto mu položil obligátní otázku na jeho členství v KSČ a jinak se snažil vyzdvihnout své profesionální zkušenosti (tedy to samé, s čím se chlubí Jan Fischer).

Nejrušněji však v debatě v Národní technické knihovně bylo na levém křídle, kde se dosavadního hegemona levé části prezidentského spektra snažil "sestřelit" Jiří Dienstbier.

Útočil mimo jiné na podezřele nízké oficiální náklady na kampaň svého hlavního soka, a snažil-li se prezentovat pozitivně, tak hovořil spíše jako předseda sociální demokracie v kampani v parlamentních volbách. Právě o tento post, tedy stranického lídra, patrně Jiří Dienstbier v této volbě usiluje především, hrozí mu však, že si na starém matadorovi Zemanovi vyláme zuby nejen v boji o Hrad, ale i v zápase o Lidový dům.

Hořká zkušenost s většinovým systémem

K asi největšímu problému, zvlášť palčivému pár dní před prvním kolem, mířily otázky na případné odstoupení některých, průzkumy zatím hůře hodnocených kandidátů (kandidátek) ve prospěch někoho jiného. Češi totiž nyní zažívají první velkou zkušenost s dvoukolovým většinovým systémem (malou sice mají se senátními volbami, ale ty je nikdy moc netrápily), a je to zkušenost dost hořká.

V podstatě neexistuje způsob, jak přimět některé kandidáty k odstoupení (nebo jejich voliče ke koordinovanému hlasování), a prosadit tak do druhého kola někoho jiného, narušit dosavadní hegemonii dua Fischer - Zeman.

I proto provázejí závěr kampaně trošku rozpaky, neboť lidé některé kandidáty už jen slušně vyslechnou, ale uvnitř si myslí: "Ty stejně skončíš už v prvním kole." Vladimír Franz, jemuž poslední průzkum ppm factum přisoudil přes jedenáct procent, to vyřešil po svém: odešel záhy po začátku debaty na generálku své opery Válka s mloky, jež má premiéru ve čtvrtek těsně před prezidentskou volbou.

Možná tak získá nějaké hlasy od příznivců opery navíc, voliči si však asi pomyslí, že poslední týden před volbou to byla tak trochu "válka s mloky", tedy s kandidáty, kteří se zatvrdili a nechtěli svým případným odstoupením vnést do volebního zápasu více dynamiky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue