Na Moravu zabloudila potáplice žlutozobá, žijící na arktickém pobřeží

  • 3
Na Moravě zaznamenali výskyt potáplice, která je větší než husa, naposledy před 70 lety na Vánoce roku 1942, a pak až minulý týden. Jde o vodního ptáka z arktického pobřeží, který se živí výhradně lovem ryb. Každý jeho výskyt ve střední Evropě přitom odborníci považují za velmi výjimečný a jedinečný.

Za posledních 100 let se potáplice žlutozobá objevila na území Česka pouze v roce 1935 na Pardubicku, potom v roce 1942 v Roudnici nad Labem v severních Čechách a v témže roce ještě o výše zmíněných Vánocích u Lobodic na střední Moravě. Pak po více než třiceti letech v roce 1976 na Labi v Děčíně, v roce 1996 ve Skochovicích v Královéhradeckém kraji a nyní na Novomlýnských nádržích.

Foto z Dolních Věstonic

Na Novomlýnských nádržích u Dolních Věstonic ji podle místopředsedy Moravského ornitologického spolku Jiřího Šafránka ornitologové objevili 29. prosince, a to na hladině dolní nádrže u obce Dolní Věstonice.

Od té doby se na místě vystřídalo několik desítek ornitologů a pozorovatelů ptáků z celé republiky i ze Slovenska, kteří si nechtějí nechat ujít možnost vidět na vlastní oči tuto vzácnou návštěvu z ledového severu. Pozorování ptáků se již dávno nevěnují výhradně ornitologové, ale stále častěji i milovníci a ochránci přírody.

Zbloudilcem je zřejmě nezkušený mladý pták

Normálně potáplice žlutozobá žije na arktickém pobřeží Ruska a Severní Ameriky. V Evropě zimuje u mořského pobřeží Norska a v západní Evropě se jednotliví ptáci objevují jen zcela výjimečně.

Odborníci takový výskyt vysvětlují nezkušeností mladých ptáků, kteří mohou v době tahu zabloudit i mimo obvyklé zimoviště tohoto druhu.

Potáplice žlutozobá

Vodní pták živící se výhradně lovem ryb. Potáplice je o málo větší než husa: je dlouhá 80 až 90 cm, váží 4 až 6 kilo. Dokáže se výborně potápět, dokonce až do hloubky 10 metrů. Má výrazný světlý zobák, který obvykle drží šikmo vzhůru (to ji odlišuje od příbuzné potáplice lední).

Pozorování ptáků je například v Severní Americe a v západní Evropě oblíbenou činností statisíců lidí už řadu let. Ale i nás si podle Jiřího Šafránka nachází stále více příznivců.

Potkáte je všude tam, kde se vyskytne nějaký výjimečný ptačí druh. Předloni to byl například výskyt racka šedého v Praze na Vltavě (více zde) a o rok dříve zimování 14 kusů bernešek rudokrkých na jižní Moravě.