Rodina pohřbila mladou Indku, která zemřela na následky znásilnění

  • 7
S vyloučením veřejnosti a za přísných bezpečnostních opatření pohřbila rodina v Novém Dillí třiadvacetiletou dívku, která zemřela na následky hromadného znásilnění ve veřejné dopravě. Smrt mladé Indky vyvolala v zemi bouři nevole. Podobných případů jsou totiž tisíce a Indové se zlobí, že vláda ani policie nic nedělají.

Ještě se ani nezačalo rozednívat, když v neděli na letišti v Novém Dillí přistál speciální stroj Air India mířící ze Singapuru. Na palubě vezl rakev dívky, jejíž jméno sice svět nezná, ale jejíž smrt teď vyhnala do ulic desetitisíce Indů.

Dívky, kterou v polovině prosince napadl šestičlenný gang násilníků v autobuse veřejné dopravy. Brutálně ji znásilnili. Ji i jejího mužského spolucestujícího surově zbili, pak je svlékli a vyhodili na ulici.

Mladá žena pak skoro dva týdny bojovala o život. Starali se o ni lékaři v nemocnici Mount Elizabeth v Singapuru. Ale boj postupně prohrávali. Dívčiny životní orgány selhávaly a tuto sobotu selhaly úplně.

Rakev doprovodili domů i rodiče a sourozenci mladé ženy. Na letišti na ně čekal indický premiér Manmóhan Singh a šéfka vládního Indického národního kongresu Sonia Gándhíová. Rodina pak rakev dopravila domů a brzy ráno místního času tělo zpopelnila v krematoriu.

Úřady prý chtěly, aby se kremace odehrála co nejdřív. Bály se protestů a nepokojů ze strany naštvaných Indů, kteří se nemohou smířit s tím, že vláda ani policie s hojně rozšířeným násilím na ženách nic nedělají.

Obřad se měl konat už v půl sedmé ráno. Jenže hinduistická tradice zakazuje pohřbívat před rozbřeskem, a tak se vše odehrálo až o hodinu později, napsal server Hindustan Times.

Za znásilnění trest smrti?

"Někdy se zdá, jako by se Indie řítila z krize do krize. Ulicemi se pravidelně rozlévají protesty a vždycky to vypadá, jako by vřel celý národ. Jenže když se věci usadí, což se nevyhnutelně stává, nic se nezmění. A vztek veřejnosti vychladne do takového mírného bublání," napsal v neděli v deníku New York Times jeho indický korespondent Jim Yardley.

Bude to tentokrát jinak? Vydrží Indům jejich naštvání a donutí už vládu a policii konat? Protesty proti násilí na ženách se konaly celý minulý týden a po sobotní smrti znásilněné ještě zesílily. 

Demonstranti si nakonec opravdu vynutili i pozornost vysokých politiků, kteří zpočátku skandální případ v podstatě ignorovali. "Chci vás ujistit, že vaše hlasy slyšíme," prohlásila v televizi Sonia Gándhíová, zřejmě nejmocnější postava indické politiky.

Dvě zvláštní komise už zkoumají, jak změnit příslušné zákony tak, aby se násilí na ženách konečně podařilo omezit. A mezitím médii protékají statistiky o počtu znásilněných žen a (ne)potrestaných mužů.

Tak například podle indického Úřadu pro evidenci trestných činů bylo v roce 2011 v Indii zaznamenáno 24 206 případů znásilnění. Přičemž důležité je ono slovo "zaznamenáno", neboť z toho vyplývá, že skutečný počet znásilnění je pravděpodobně mnohokrát vyšší. Z těch necelých pětadvaceti tisíc případů bylo obvinění vzneseno jen proti čtvrtině viníků.

Indové už chtějí vidět konkrétní kroky, tedy především změnu zákonů. Někteří žádají, aby se za brutální znásilnění mohl udílet trest smrti. Také chtějí, aby se zpřísnila bezpečnost v dopravě, která je pro ženy často hotovou noční můrou.

Šestice mužů, která mladou dívku v autobusu znásilnila, je teď ve vazbě. Čelí obvinění z vraždy a podle amerického deníku The Wall Street Journal jim hrozí nejvyšší trest.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue