Malalaj Júsufzaiová v Nemocnici královny Alžběty v Birminghamu (8. prosince 2012) | foto: Profimedia.cz | foto: Profimedia.cz

Studentka, kterou postřelili radikálové z Tálibán, opět čte. Vyhrává

  • 25
Malála Júsufzajová, patnáctiletá pákistánská aktivistka, kterou v říjnu postřelili islámští radikálové, se úspěšně zotavuje. Tálibánu vadilo, že pro ženy žádá právo na vzdělání. Její odvahu ocenili i čtenáři serveru CNN.com, pro které je druhou nejvíce fascinující osobností roku po Baracku Obamovi.

Malála stále není zcela zdravá, její stav se však dramaticky zlepšil. Patnáctiletá studentka byla nedlouho po atentátu převezena z Pákistánu do britského Birminghamu, kde podstoupila několik operací. Když opouštěla svoji zemi, byla v bezvědomí. Nyní opět chodí, píše a hlavně čte, uvádí server CNN.com. Podle britských lékařů je skvělé i překvapivé, že neutrpěl dívčin mozek.

I proto reportéři spatřili u lůžka Malály - kromě oblíbené plyšové hračky - i nezbytné knihy.

Malála si rozhněvala extremisty tím, že soustavně upozorňovala na špatné postavení žen na severozápadě Pákistánu. Když její kraj, tedy údolí Svát, v roce 2009 obsadili islamističtí radikálové z hnutí Tálibán, vedla si deník, ve kterém popisovala každodenní bídný život pod jejich vládou. Její zápisky, však pod pseudonymem, pravidelně publikoval i server BBC.

Poté proslula jako aktivistka za právo žen na vzdělání, o kterém pákistánští tálibánci nechtějí slyšet. Její zápas uctily i Spojené národy, které 10. listopad vyhlásily "dnem Malály". Kromě čtenářů CNN.com či OSN ocenil Malálu třeba i časopis Time, který ji zařadil - opět spolu se znovuzvoleným americkým prezidentem Obamou - mezi své osobnosti roku.

Pákistánské školačce zachránili v nemocnici život

10. října 2012


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video