Švýcarská výtvarnice se vrátila do Varů. Maluje se strážníky v zádech

  • 108
Do sporu s městskou policií se ve čtvrtek znovu dostala švýcarská malířka Doris Windlinová, která do Karlových Varů přijela dokončit obraz. Stojan s plátnem postavila na stejném místě v Lázeňské ulici a strážníci jí krátce po začátku malování opět legitimovali s tím, že věc postoupí vyšší instanci.

Umělkyně, která už osmnáct let žije v Čechách, se do karlovarských ulic vrátila po deseti dnech. Plátno s motivem Lázeňské ulice maluje spolu s dalšími obrazy pro dvě švédské výstavy.

Do sporu se strážníky se ve čtvrtek dostala už potřetí. Městská policie ji opakovaně vykazuje kvůli nepovolenému záboru veřejného prostranství.

"Rozhodla jsem se, že to nevzdám, ačkoli jsem byla opravdu znechucená, že mi zakázali malovat," říká Doris Windlinová, která se prý s podobnou věcí jinde ve světě nesetkala.

Výtvarnice si prostudovala také městskou vyhlášku, která platí od léta minulého roku, a je přesvědčená, že zábor veřejného prostranství se na malířský stojan nevztahuje.

Stejný názor má také karlovarský zastupitel Jiří Kotek (Alternativa). K Mlýnské kolonádě proto vyrazil společně s Doris Windlinovou. Rozložil si malířský stojan, napnul plátno a začal výtvarnici malovat při práci.

"Je to happening, který má poukázat na absurditu vyhlášky. Umělci v ulicích by měli být oživující součástí městského života. Tato věc se už několikrát probírala na zastupitelstvu, kdy se řešila otázka, zda je správné vyhánět z města umělce," říká Jiří Kotek.

Ten se zároveň ve čtvrtek strážníkům sám dobrovolně udal a zavolal je k Mlýnské kolonádě, kde společně s Doris Windlinovou tvořili. "Strážník byl slušný, rozpačitý a nervózní. Ověřil si naši totožnost a řekl, že věc postoupí vyšší instanci," popsal zastupitel.

Je to zábor prostranství, stojí si za svým magistrát

Na straně švýcarské malířky stojí také karlovarský advokát Ronald Němec, kterého redakce MF DNES požádala o posouzení případu. "Domnívám se, že paní malířka téměř určitě vyhlášku neporušila. Navíc se domnívám, že je její vykázání v rozporu s výkladem Karlových Varů jakožto lázeňského města, které se snaží o světovou propagaci," říká.

Pokud by se podle něj vyhláška vykládala opravdu rozsáhle, dalo by se prý tvrdit, že se jedná o kulturní akci, na kterou se zábor vztahuje. V případě jediné malířky, která zabere necelý půlmetr čtverečný, je to však úsměvné.

Vedení karlovarské radnice si však myslí něco jiného a trvá na tom, že jde o neoprávněný zábor popsaný v zákoně.

"Pokud bude někdo fotografovat kolonádu s fotoaparátem v ruce nebo kreslit do skicáře, je to v pořádku. Jestliže však na místo nainstaluje stativ nebo si na místě rozloží barvy a plátno, už se jedná o zábor," říká Jan Kopál, mluvčí magistrátu.

Přitom podle něj stačí maličkost a zdejší tvorba Doris Windlinové by se obešla bez emocí.

"Stačilo domluvit se na záboru a na jeho podmínkách, zaplatit v podstatě nepatrný poplatek. Místo toho jsme svědky akce 'budeme to řešit přes média, umělci trpí'. To určitě aktérům přinese popularitu, ale těžko je to zbaví zákonných povinností," říká Jan Kopál.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue