Nečas odvolal Peake. Moje důvěra k ní klesla do záporných hodnot, řekl

  • 934
Karolína Peake vstoupila do dějin jako "zimní královna". Premiér Petr Nečas ji do čela ministerstva obrany jmenoval 12. prosince, po osmi dnech navrhl její odvolání a prezident Václav Klaus mu vyhověl. Premiér Nečas řekl, že jeho důvěra k Peake klesla pod bod mrazu poté, co odvolala některé lidi z vedení ministerstva.

Ještě v deset hodin dopoledne se Karolína Peake usmívala, když se zašla podívat na generální štáb a spolu s jeho náčelníkem Petrem Pavlem referovala o své návštěvě novinářům. Někde v diáři možná měla poznámku "nechat se vyfotit na stěnu s galerií ministrů" na ministerstvu.

V půl třetí odpoledne její kariéra na ministerstvu obrany skončila - premiér navrhl její odvolání a o pár minut později přišla z Hradu zpráva, že mu prezident vyhověl. Dosud žádný ze dvanácti předchozích ministrů obrany nebyl v úřadu kratší dobu.

"Důvodem je jednoznačně ztráta mé důvěry k paní ministryni. Ta nepoklesla k nule, ale do záporných hodnot," prohlásil Nečas na tiskové konferenci po jednání vlády. "Resort obrany byl zcela stabilizovaný. Ona se ale k němu chovala, jako by to bylo dobyté území," dodal premiér.

Poslední fotka Karolíny Peake ve funkci ministryně obrany - návštěva gen. štábu.

Co se tedy vlastně stalo a proč tak rychlé sesazení ženy, o níž premiér před pár týdny prohlásil, že její jmenování do čela obrany je "logický krok" (více zde)?

Peake totiž rozzlobila jak premiéra Petra Nečase, tak prezidenta Václava Klause. Přestože se při svém nástupu do úřadu zaklínala, že nechystá žádný personální kobercový nálet, druhý den se poroučeli hned tři klíčoví muži bývalého vedení resortu: první náměstek a exnáčelník generálního štábu Vlastimil Picek, šéf vyzbrojování Pavel Bulant a ředitel kabinetu František Šulc.

Reakce na odvolání Peake

Stínový ministr obrany za ČSSD Jan Hamáček:

  • "Rozhodnutí vítám a vnímám ho jako zatažení za záchrannou brzdu. Premiér si uvědomil, že paní Peake rozvrátila celý resort a otevřela dveře lidem spjatým s érou exministra Bartáka," řekl iDNES.cz.

Místopředsedkyně LIDEM Dagmar Navrátilová:

  • "Jsme svědky začínající vládní krize. Budeme požadovat vysvětlení. Pokládám to za krok, který je pro mě důvodem k odchodu z vlády," řekla pro ČT.

Místopředseda LIDEM Viktor Paggio:

  • "Premiér Nečas tímto krokem nadělil občanům k Vánocům levicovou vládu."

Předseda Věcí Veřejných Radek John:

  • "LIDEM se stali strojkem na hlasování. Je to systémové ničení malé strany. Vykořistit, vysát a odhodit," řekl ČT.

Šulc uvedl, že své odvolání čekal, ale zarazilo ho, jak se o něm dozvěděl. "To, že mě Karolína Peake nenechá na postu, jsem předpokládal. To, že mi to neřekne do očí a lejstro mi nechá poslat, jsem - i vzhledem k tomu, že její matka Radka Kvačková je přímý člověk - nečekal," napsal na svém blogu (najdete ho zde).

"Klausův" generál musel pryč, vrátil se Bartákův šéf kabinetu

Prezidenta i premiéra však nejspíš rozzlobilo zejména odvolání Vlastimila Picka. Ten totiž má ke Klausovi blízko, v minulosti mu dělal náčelníka hradní vojenské kanceláře. Na ministerstvu vyjednával klíčovou smlouvu o dalším pronájmu stíhaček Gripen.

Do čela svého kabinetu postavila muže spjatého s trestně stíhaným exministrem obrany Martinem Bartákem; na svou bývalou funkci se vrátil šéf Bartákova kabinetu Aleš Klepek, bývalý člen dozorčí rady ČEZ. Radit ministryni měl bývalý asistent lidoveckého poslance Pavla Severy a pozdější člen TOP 09 Pavel Kotrba. Na místo šéfa vyzbrojování po Bulantovi, odvolaném za průtahy v nákupu uniforem, jmenovala Jaroslava Štrupla, který přitom za tuto zakázku odpovídal.

Když se premiér dozvěděl o tom, jaký personální "průvan" nová ministryně udělala, vzkázal ze zahraničí, že bude žádat vysvětlení. Podle rychlého odvolání se zdá, že toto vysvětlení nepřijal.

Opoziční ČSSD v oficiální tiskové zprávě uvedla, že rozhodnutí přišlo v situaci, kdy hrozilo, že "nepochopitelná a ukvapená rozhodnutí Karolíny Peake uvrhnou resort do ještě složitější a chaotičtější situace, než v jaké se dlouhodobě nachází". Rozhodnutí prezidenta podle ČSSD bylo "jediné možné a správné".

Prezident Václav Klaus neskrýval pochybnosti nad Karolínou Peake ještě před jejím jmenováním:

7. prosince 2012

Osm dní, které byla Peake ministryní obrany, je rekordně nejkratším působením v čele resortu. Primát dosud připadal Heleně Třeštíkové na ministerstvu kultury. Úřad vedla v roce 2007 pouhých 17 dní.

Další bývalí ministři na předních příčkách pomyslného žebříčku, byli v úřadu alespoň měsíc. Dva měsíce strávil ve funkci loni na jaře ministr dopravy Radek Šmerda (od dubna do června), o měsíc déle vydržela v úřadě ministryně životního prostředí z Fischerova kabinetu Rut Bízková (od dubna do července 2010), uvedla ČTK.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue