Musíme lépe chránit děti, řekl Obama na vigilii za mrtvé v Newtownu

  • 101
Americký prezident Barack Obama se v neděli večer ve městě Newtown setkal s pozůstalými po obětech pátečního masakru na tamní základní škole a zúčastnil se vigilie za mrtvé. Na vzpomínkové slavnosti prohlásil, že Spojené státy musí dělat více pro ochranu dětí.

V pondělí odpoledne místního času budou pohřbeny první dvě oběti střelby - Noah Pozner, kterému bylo šest teprve před měsícem a byl nejmladší obětí, a rovněž šestiletý Jack Pinto. Dvacetiletý Adam Lanza v pátek ve škole postřílel 26 lidí, z toho 20 malých dětí a šest dospělých. Nakonec zabil sám sebe. Další obětí je jeho matka, kterou předtím zabil doma čtyřmi střelami do hlavy.

Střelba ve škole

Ekumenické vzpomínkové slavnosti v prostorách nedaleké střední školy se zúčastnili i příbuzní obětí. Před Obamovým proslovem nejdřív zazněly modlitby nejrůznějších vyznání. Prezidenta přivítal guvernér státu Connecticut Dannel Malloy. Obama pak povzbudil pozůstalé a vyjádřil naději, že se městečko se ztrátou dětí vyrovná. Pozůstalé rodiny ujistil "láskou a modlitbami" celé země.

"Doufám jen, že vám pomůže vědomí, že v zármutku nejste sami," prohlásil. V proslovu mimo jiné jmenoval dospělé oběti, které při masakru na škole nasadily životy za záchranu dětí, a na závěr přečetl i křestní jména dětských obětí.

Obama také ujistil, že jeho vláda udělá vše pro to, aby se podobné tragédie neopakovaly. "Musíte vědět, že učiníme jakékoli opatření, které budeme schopni učinit," řekl šéf Bílého domu. Upozornil, že žádný jednotlivý zákon, ani několik zákonů, nemůže zcela zabránit podobným tragédiím. To ale podle něj nemůže být důvodem pro nečinnost.

Někteří demokraté volají po zpřísnění regulace zbraní

Obama zdůraznil, že Spojené státy nedělají dost proti ozbrojenému násilí a ve prospěch ochrany dětí, a dodal: "Budeme to muset změnit."

Prezident se před vigilií setkal s pozůstalými a na vzpomínkovou slavnost přišel o téměř 50 minut později, než bylo plánováno. Jeho příchod shromáždění truchlící doprovodili navzdory zármutku potleskem. Lidé se během shromáždění spontánně objímali.

Viditelně zdrcený Obama vyjádřil zármutek už v pátek, několik hodin po tragédii, kdy se nepřímo vyslovil pro zpřísnění zákonů o držení střelných zbraní. Někteří zákonodárci za Demokratickou stranu v neděli navrhli, aby byl zakázán prodej útočných zbraní a zřízena komise, která by se příslušným zákonodárstvím zabývala.

Střelec každou oběť zasáhl nejméně třemi střelami z poloautomatické pušky, některé z bezprostřední blízkosti. Měl sebou stovky nábojů a kdyby nedorazila policie, zřejmě by bylo obětí ještě víc. Podle policistů použil munici, která se má v těle roztrhnout a způsobit tak co největší škodu.

Většinu obětí zastřelil poloautomatickou puškou Bushmaster AR-15, ale sám sebe pistolí. Měl s sebou dvě pistole, Glock ráže deset milimetrů a Sig Sauer ráže devět milimetrů. V zaparkovaném automobilu měl navíc ještě brokovnici. Motiv mladíkova šokujícího vraždění je dosud neznámý.

Zákaz poloautomatických útočných zbraní platil v USA v 90. letech, kdy ho prosadil tehdejší prezident Bill Clinton. Jeho platnost skončila v roce 2004 a od té doby nebyl obnoven. Na pušku Bushmaster AR-15, kterou Lanza ve škole střílel, by se tento zákaz vztahoval.

V USA je téma omezování práva na držení střelných zbraní politicky výbušným tématem a dosud se mu vyhýbal i Obama. Řada demokratů, ale i třeba newyorský starosta Michael Bloomberg, ho kritizovali za to, že o omezení střelných zbraní neusiloval v létě po střelbě v denverském kině.

V neděli přijelo do Newtownu vyjádřit účast mnoho lidí z okolí. Na mnoha místech malého města severně od New Yorku lidé zapalovali svíčky a pokládali květiny a hračky. Nedělní smuteční akce ve městě narušil anonymní telefonát, kvůli němuž musel být evakuován římskokatolický kostel, v němž se mají uskutečnit pohřební slavnosti pro osm z obětí.

Školy po celých Spojených státech podle AP prověřují své bezpečnostní plány a dnes, první školní den po masakru, mnohé z nich posílí bezpečnostní opatření. Připraveni jsou také školní psychologové a výchovní poradci.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue