Libové jemně strukturované hovězí, známé v Americe jako "růžový sliz"

Libové jemně strukturované hovězí, známé v Americe jako "růžový sliz" | foto: Reuters

Růžový sliz dohnal Jamieho Olivera, čelí hněvu propuštěného Američana

  • 291
Kauza růžového slizu má pokračování. Známý britský kuchař Jamie Oliver před rokem odstartoval kampaň proti používání nekvalitních odřezků při výrobě hamburgerů v USA. Několik továren muselo zastavit výrobu a o práci tak přišlo mnoho lidí. Jeden z nich teď slavného propagátora kvalitního jídla žaluje.

Osmapadesátiletý Bruce Smith ještě před několika měsíci pracoval v americké společnosti Beef Products, která se mimo jiné zaměřuje i na výrobu tzv. separátu, tedy odřezků z hovězího masa, které se následně používají jako přísada při výrobě hamburgerů.

Do pochybné kvality tohoto produktu se následně pustil Jamie Oliver, který ho označil za růžový sliz a jeho krátké televizní vysílání zapříčinilo, že Smith spolu s více než osmi sty zaměstnanci přišel o práci. Zavřít musely tři masokombináty.

Smith se však jako jeden z mála nesmířil s vyhazovem a rozhodl se Olivera žalovat. Po známém kuchaři požaduje kompenzaci ve výši 70 tisíc dolarů (asi 1,3 milionu korun) za to, že dostal padáka jen kvůli jednomu neférovému výroku v televizi, jak píše britský server BBC.

Vyhozený zaměstnanec masokombinátu nezůstal jen u obvinění Olivera. Spolu s ním žaluje také televizní stanici ABC News nebo známou blogerku Bettinu Siegelovou. Ti podle něj rozpoutali nesmyslnou kampaň, která "upozorňovala na nepravdivá zdravotní rizika spojená s produkcí odřezků z hovězího masa".

Společnost prý přišla o miliardu dolarů

Siegelová se na svém blogu žalobě brání. "Nikde v americké ústavě se nepíše nic, co by jakýmkoli způsobem schvalovalo cenzuru při vyjadřování vlastního názoru. O tu tady totiž jde především," zlobí se Siegelová a dodává, že svá práva bude rozhodně bránit.

Zbytky masa a kostí obsahuje zhruba pětina uzenin

Náhradu škody způsobenou uzavřením několika svých masokombinátů požaduje také samotná společnost Beef Products, která podala žalobu na televizní stanici ABC News. Ta má společnosti vyplatit ušlou škodu, která se pohybuje kolem jedné miliardy dolarů (asi 20 miliard korun). Právní zástupci televize se k případu odmítají vyjadřovat, stejně tak jako Jamie Oliver.

Aféru kolem růžového slizu odstartoval pořad Jamieho Olivera odvysílaný na podzim roku 2011. Oliver v něm ukazoval, jak jsou burgery doplňovány masem, které dříve bylo používáno na žrádlo pro psy a lidé ho mohou jíst jen poté, co jej upraví chemikálie.

V USA se separát ve snaze snižovat náklady přidává do karbanátků a dalších hovězích produktů asi 20 let. Podle amerického ministerstva zemědělství je bezpečný. Byl zjištěn v 70 procentech mletého hovězího prodávaného v amerických obchodech.

Ministerstvo zemědělství však po propuknutí kauzy povolilo všem americkým školám, aby růžový sliz přestaly používat. K bojkotu se následně připojily i samoobsluhy a bufety rychlého občerstvení (více o kauze čtěte zde).

Zjistili jsme pro vás, jak se vyrábí separát

12. června 2012