Studenti čtyř set středních škol volili prezidenta - zvítězil Vladimír Franz. | foto: David Neff, MAFRA

Středoškoláci zvolili na Hrad Franze, straničtí kandidáti propadli

  • 753
Studenti středních škol by nejraději viděli na Pražském hradě Vladimíra Franze. Hlas mu dalo přes 40 procent mladých voličů. Za ním s velkým odstupem skončili Jan Fischer a Karel Schwarzenberg. Studentských prezidentských voleb se v úterý a ve středu účastnili žáci čtyř set škol.

Studenti odevzdali celkem 61 499 platných hlasovacích lístků. Vladimír Franz získal ve studenských volbách 25 010 hlasů, tedy přesně 40,7 procenta. Druhý Jan Fischer na něj značně ztrácel. Volilo jej 11 938 dospívajících, tedy 19,4 procenta.

"Výsledky potvrzují to, že mladí lidé jsou z velkých a etablovaných politických stran rozčarovaní, že jim vadí jejich pojetí politiky, případně její nesrozumitelnost," míní ředitel programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni Karel Strachota, jenž studentské volby inicioval poprvé před dvěma lety.

"Logicky proto ve volbách nanečisto zvítězil kandidát, kterého mladí lidé vnímají jako nepolitika; kandidát, který se z jejich pohledu politikou neušpinil. Jeho nekonformita a způsob vystupování jsou jim zřejmě sympatické," doplňuje k Franzovi Strachota.

Výsledky volby studentů

Počet hlasů/Odevzdané hlasy v procentech

Franz Vladimír 
25 010/40,7
Fischer Jan 
11 938/19,4
Schwarzenberg Karel 
8 990/14,6
Zeman Miloš 
5 781/9,4
Fischerová Táňa 
3 089/5,0
Roithová Zuzana 
2 707/4,4
Sobotka Přemysl 
1 993/3,2
Dienstbier Jiří 
1 991/3,2

Zdroj: Člověk v tísni

Tři kandidáty volit nemohli

Na rozdíl od skutečné prezidentské volby, jež bude dvoukolová, studenti hlasovali jen v jednom kole. Vybírali z osmi kandidátů, které ministerstvo vnitra po kontrole hlasů pustilo do prezidentského klání. Na výběr měli Jiřího Dienstbiera, Jana Fischera, Táňu Fischerovou, Vladimíra Franze, Zuzanu Roithovou, Karla Schwarzenberga, Přemysla Sobotku a Miloše Zemana.

Voliči tak nemohli dát hlas Janě Bobošíkové, Vladimíru Dlouhému a Tomiu Okamurovi, které resort z volby vyřadil (více čtěte zde). O jejich stížnostech ve čtvrtek rozhodne Nejvyšší správní soud.

Zájem o volby byl, školy hlásí i stoprocentní volební účast

Volit mohli jen žáci starší patnácti let. Stoprocentní účast hlásí například soukromé Gymnázium Dubí. "Někteří studenti, kterým bude 15 let až v příštích dnech, byli velice zklamáni, že volit ještě nemohli," uvedla ředitelka Jaroslava Turková. Podle ní navíc v souvislosti s volbami studenti v hodinách společenských věd diskutovali o pravomocech prezidenta či vhodných vlastnostech pro výkon funkce.

Mendelova střední škola v Novém Jičíně se do projektu zapojila především proto, aby si studenti vyzkoušeli nový typ voleb. "V rámci výchovy k občanství by měli vědět, jak uplatnit své volební právo," vysvětlila učitelka Jitka Týlová.

Středoškoláci zkoušeli volit už potřetí. Na začátku září vybírali své krajské reprezentanty, v jejich hlasování vyhrála Česká pirátská strana před TOP 09/STAN, DSSS a ODS (více čtěte zde).

Poprvé studenti volili nanečisto v dubnu 2010 před volbami do Sněmovny. Nejvíce hlasů dali TOP 09, následovaly ODS a Věci veřejné. Naopak příliš neuspěla ČSSD, která projekt ještě před hlasováním označila za útok proti sobě.

Studentské volby v rámci svého programu Jeden svět na školách pořádá nezisková organizace Člověk v tísni. Má zvýšit účast prvovoličů v řádných volbách, přiblížit jim volební systém a základní demokratické principy.

Vyzkoušeli jsme, jak by vypadal Vladimí Franz bez tetování

6. prosince 2012

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video